Черсак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Черсак
Dipsacus sativus-17.jpg
Dipsacus sativus
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Черсакоцвіті (Dipsacales)
Родина: Жимолостеві (Caprifoliaceae)
Підродина: Dipsacoideae
Рід: Черсак (Dipsacus)
L.
Commons-logo.svg Вікісховище: Dipsacus

Черса́к (Dipsacus L.) — рід багаторічних трав'янистих рослин підродини черсакових. Відомо 15–20 видів поширених у Євразії та Північній Африці[1]. В Україні розповсюджені 6 видів[2].

Опис[ред. | ред. код]

Трави, дворічні або багаторічні. Стебла прямостоячі. Прикореневі листки довгочерешкові, цілі, 3-часточкові або 5-перисто-розділені зазвичай зубчасті або лопатеві. Стеблові листки супротивні, сидячі або черешкові, зазвичай 3-5-лопатеві, іноді перисто-розділені або цілі, обидві поверхні зазвичай жорстко-волосисті, але голі у деяких видів. Квіткові голови кінцеві, довгасті, круглясті або яйцеподібно-круглясті. Чашечка 4-дольна, біло запушена. Віночок трубчастий, 4-лопатевий; часточки неоднакові за розмірами. Тичинок 4, вставлені в трубу віночка, чергуються з часточками віночка[1]

Використання, етимологія[ред. | ред. код]

У культуру запроваджено черсак посівний (Dipsacus sativus), поширений у Криму на промислових плантаціях; його супліддя (так звану ворсувальну шишку) використовують у текстильній промисловості для наведення ворси на вовняні та інші вироби. Колись їх використовували у чесальних машинах — для остаточного чесання льону, бавовни чи вовни.

Етимологія: назва походить від дієслова черсати — «шкребти», бо гострі суцвіття цієї рослини вживаються для наведення ворси на сукні (її черсанням)[3].

Види в Україні[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Flora of China. Архів оригіналу за 6 серпня 2020. Процитовано 16.10.2019.  (англ.)
  2. Dipsacus // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — С. 308, 309. — ISBN 978-966-00-0197-8.

Література[ред. | ред. код]