Чесно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чесно
Дата заснування 2011
Мета діяльності стимулювати підзвітність та відкритість влади та запит на якісну політику серед громадян
Адреса Київ
Офіційний сайт chesno.org
CMNS: Чесно у Вікісховищі

«Чесно» — громадський рух, започаткований активістами з представниками партнерства «Новий громадянин» 29 жовтня 2011 року під час акції «Фільтруємо парламент за 24 години» — за рік до парламентських виборів 2012 року.

Рух залучає громадян до боротьби з політичною корупцією та контролю влади, зберігає політичну пам'ять та допомагає зробити поінформований вибір. Символом руху обрано часник, як засіб дезінфекції та боротьби з «нечистою силою» у політиці[1]. До грудня 2019 року рух входив до ГО «Центр UA», а з 2020 року існує як самостійна громадська організація, керівником якої є Віта Думанська[2].

Діяльність[ред. | ред. код]

Кампанії[ред. | ред. код]

«Фільтруй раду». 9 грудня 2011 року рух ініціював кампанію «Фільтруй раду». Учасники руху, спільно з журналістами та активістами, перевіряли депутатів на відповідність критеріям доброчесності, які визначив сам рух: незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупції, прозорість доходів та майна, відповідність їх способу життя, відсутність фактів порушень прав і свобод людини, особисте голосування в парламенті, участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів[3][4]. До кампанії долучилися активісти дванадцяти громадських організацій, зокрема Світлана Заліщук, Олег Рибачук, ГО Центр UA, Ірина Бекешкіна, (Фонд «Демократичні ініціативи»), Мирослав Маринович. Також ініціативу підтримав Любомир Гузар, В'ячеслав Брюховецький, Андрій Куликов, Павло Шеремет та російський опозиціонер Борис Нємцов.[5]

Першим координатором ЧЕСНО на Херсонщині була Катерина Гандзюк, яка загинула внаслідок нападу 2018 року.

Аналітична команда руху під час кампанії перевірила 450 народних депутатів та 2500 кандидатів у депутати. Було виявлено понад 900 порушень. Паралельно учасники руху створили інструмент вимірювання доброчесності політиків — «чеснометр»[3].

15 липня, у співпраці з рухом «Чесно», на телеканалі ZIK стартував спеціальний проєкт «Чесно. Фільтруй Раду!», в рамках якого кандидати в депутати фактично проходили люстрацію в прямому ефірі[6].

23 липня 2012 року рух оприлюднив результати моніторингу, згідно з яким усім критеріям доброчесності відповідали тільки три депутати чинної Верховної Ради: Микола Томенко, Олександр Гудима та Володимир Лановий. Також моніторинг виявив, що 17 депутатів за свою каденцію порушили тільки один з 6 критеріїв — щодо особистого голосування[7]. За результатами кампанії деякі кандидати не потрапили у партійні списки партії УДАР[8], а об'єднана опозиція взяла на себе зобов'язання щодо дотримання критеріїв «Чесно» у парламенті[9].

«Боротьба з кнопкодавством». Учасники руху пропонували запровадити в парламенті сенсорну кнопку, яка унеможливить неперсональне голосування[10]. Після запровадження сенсорної кнопки рух зафіксував факти кнопкодавства на рівні комітетів парламенту[11], де були факти неперсонального голосування в період карантину, та у місцевих радах[12].

Марафони «День виборів». З 2019 року рух організував «День виборів»[13]. Також під час парламентської кампанії 2019 року, за зверненням руху, ЦВК вперше оприлюднила на офіційному сайті фото всіх кандидатів-мажоритарників у народні депутати[14]. ГО відстежує, скільки голосів забирають[15] недоброчесні техгології клонування та виявляє зв'язки клонів з реальними кандидатами[16].

Рух виявляє факти дочасної агітації[17], під час виборів моніторить процес агітації та співставляє витрати[18] на агітацію із звітами кандидатів, відстежує використання технологій під час формування виборчих комісій[19].

2020 року, під час місцевих виборів, рух отримав офіційний статус спостерігача[20].

«Ні! виборам за законом Януковича». ГО «Центр UA» висунула вимогу скасувати мажоритарну систему виборів[21]. Для посилення адвокації виборчої реформи започатковано спільний проєкт з «Українською правдою» — «Вибори вибори»[22][ангажоване джерело].

Рух проаналізував Виборчий кодекс та дані результатів виборів і продовжує адвокацію виборчої реформи та компенсацію оплати праці депутатам місцевих рад[23][ангажоване джерело].

«ЧЕСНО. Фільтруй суд». У 2016 році ГО «Центр демократії та верховенства права» розпочав кампанію ЧЕСНО.Фільтруй суд. Це кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні. Започаткована майже одночасно із ухваленням змін до Конституції у частині правосуддя та нового закону про судоустрій та статус суддів. Під час кампанії учасники Руху ЧЕСНО розробили методологію з п'ятьма критеріями доброчесності та проаналізували діяльність суддів[24].

«Чесна весна — відповідальна осінь». У 2015 році, під час місцевих виборів, Рух ЧЕСНО провів кампанію моніторингу роботи депутатів місцевих рад. Аналітики Руху аналізували відвідуваність депутатів обласних та міських рад в обласних центрах України і виявляли кандидатів на відкликання. Учасники Руху інформували політичні партії, які готували списки кандидатів на вибори восени, про роботу недоброчесних політиків місцевих рад і вимагали не висувати їх знову. Також була проведена інформаційна кампанія для виборців щодо процедури відкликання депутатів, які неякісно виконують представницьку функцію[25][26].

Після місцевих виборів кампанія моніторингу відвідуваності депутатів місцевих рад та інформування громадян про особливості процедури відкликання продовжилася[27].

«Стеж за грошима». У 2015 році ініціатива «Активна Громада», у партнерстві з Рухом ЧЕСНО, проводила кампанію «Стеж за грошима», спрямовану на привернення уваги громадськості до фінансування політичних партій та моніторинг декларацій депутатів місцевих рад[28].

Проєкти[ред. | ред. код]

 • 2016 року створена онлайн-база даних ЧЕСНО.Фільтруй суд, яка містить інформацію про перевірку суддів на дотримання критеріїв доброчесності, аналіз їхніх декларації, родинних зв'язків, судових рішень, публікацій у ЗМІ[29].
 • 2017 року відкрили ПолітХаб — базу даних про політиків України, які хоча би один раз були кандидатами на посади місцевих голів та депутатів місцевих рад. Він містить інформацію про понад 100 тис. політиків, понад 300 політичних партій, а для народних депутатів наявні функції щодо відвідування засідань ради чи комісії, «кнопкодавства», «гречкосійства» тощо.[30]
 • У 2018 році розроблений на безкоштовній основі онлайн навчальний курс «Як обирати, аби не шкодувати».[31]
 • Команда проєкту аналізує вплив Виборчого кодексу на формування нового складу органу місцевого самоврядування[32], роботу депутатів Київради[33], розробку нового проєкту генплану[34] та боротьбу із незаконним забудовами столиці[35].
 • 2019 року рух відкрив перший «Музей політичного трешу» в Києві. Проєкт націлено на зміну політичної культури та збереження зразків агітації[36][37]. 2020 року, коли відбувалися місцеві вибори, такі музеї працювали у 8 регіонах України[38].
 • 2021 року відкрито онлайн Музей агітації та політичного трешу, що має близько трьох тисяч експонатів[39]. Також відкрито «Школу комунікації» для голів громад, працівників рад та представників місцевого самоврядування.[40] Розроблено на безкоштовній основі онлайн навчальний курс «Журналістські розслідування, адвокація і протидія корупції у сфері екології».[41] Проведено громадський моніторинг вакцинації у співпраці зі Світовим банком та Міністерством охорони здоров'я [Архівовано 9 лютого 2022 у Wayback Machine.].
 • У березні 2022 року запустили Реєстр держZрадників. Проєкт створено для того, щоб політики, медійники, судді та правоохоронці, які шкодять державному суверенітету та територіальній цілісності України, були притягнуті до відповідальності. Свої матеріали про колаборантів Руху ЧЕСНО вже передало Національне агентство з питань запобігання корупції,[42] а також для перевірки інформації про потенційних учасників списку ЧЕСНО активно співпрацює з правоохоронними органами та громадськими організаціями, серед яких, зокрема, Антикорупційний штаб.

Інструменти[ред. | ред. код]

 • Золото партій — інструмент, який дозволяє відстежувати фінансові операції політичних партій[43].
 • Поправки народних депутатів 9 скликання — інструмент, який дозволяє виявити зв'язки між депутатами та їх групами[44].
 • Групи інтересів — інструмент дозволяє виявити, з ким народні депутати подають закони[45].
 • ChesnoControl — чат-бот на платформі Telegram, який допомагає виборцям класифікувати порушення та одразу ж інформувати правоохоронні органи[46].
 • ЧЕСНО про закони — чат-бот на платформі Telegram, який допомагає за ключовими словами, комітетами відстежувати зміни у законодавстві[47].
 • ЧЕСНО.Бюлетень для кандидатів у мери міст обласних центрів на виборах 2020 року[48].
 • Кошик порівняння кандидатів у президенти 2019 року — інструмент, який створений для порівняння кандидатів у президенти[49].

Судові справи[ред. | ред. код]

2015 року рух виграв суд у ексмера Ірпеня Володимира Карплюка. Він вимагав в судовому порядку спростувати статтю Ірини Федорів про партію «Нові обличчя» й доводив, що не був протеже покійного екснардепа Петра Мельника. Юридичний супровід забезпечувала Галина Чижик[50].

2021 року рух виграв суд у фірми «Донбас-Безпека», яка позивалася через публікацію Надії Сухої "Who is Тарас Костанчук. Що відомо про нове обличчя з бігбордів. У тексті журналісти посилалися на публікації та коментарі інших осіб, які зазначали, що «Донбас-Безпека» нібито була учасником неправомірних дій. Автори статті вказували, що компанія подібні звинувачення спростовувала. Більше того — у публікації міститься посилання на позицію охоронної фірми. Юридичний супровід забезпечував Масі Наєм[джерело?]. У липні 2021 року апеляційна інстанція залишила в силі рішення суду першої інстанції.[51]

13 квітня 2021 року апеляційний суд підтвердив висновок суду першої інстанції про безпідставність позову народного депутата 8 скликання Вікторії Пташник, що звинувачувала рух у поширенні недостовірної інформації щодо її фінансової звітності як кандидатки в народні депутати за 179 округом (Харківщина) та зазіханні на її честь та гідність[52].

Нагороди та перемоги у конкурсах[ред. | ред. код]

 • У 2015 році координатор регіональної мережі Руху ЧЕСНО Ірина Федорів була одним із переможців у журналістському конкурсі як автор серії публікацій про збереження Біличанського лісу. Конкурс проводили за підтримки Євросоюзу та Світового банку[53].
 • У 2016 році координатор кампанії «Стеж за грошима» Віта Думанська отримала спецвідзнаку на конкурсі «Стоп корупції» за роботу «Корупція має ім'я»[54].
 • У 2019 році журналістка ЧЕСНО.Київ Олена Жежера отримала премію імені Василя Сергієнка за найкраще розслідування — «Забудова урочища Протасів Яр: сліди Корбана і мовчання Зеленського»[55]. А аналітик Олексій Півторак як автор статті «Аби тільки вибори, а гроші знайдуться» переміг у Всеукраїнському конкурсі журналістських історій на основі відкритих даних DataUp організованому Міністерством цифрової трансформації України у партнерстві з проєктом USAID.[56]
 • У 2020 та у 2021 роках парламентський аналітик Оксана Ставнійчук, як авторка статті «Диявол у деталях: як поправки до законів гуртують нардепів за інтересами» та «Групи інтересів: з ким нардепи подають закони», перемагала у Всеукраїнському конкурсі журналістських історій на основі відкритих даних DataUp, організованому Міністерством цифрової трансформації України у партнерстві з проєктом USAID[57].
 • У 2022 році організація стала фіналістом[58] Премії відповідальності Фонду родини Богдана Гаврилишина із темою про збереження Біличанського лісу. Ініціативу Руху ЧЕСНО підтримали Юрій Шухевич, Тарас Тополя, Ігор Кондратюк та інші відомі політики та представники шоу-бізнесу[59].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Історія руху ЧЕСНО. Архів оригіналу за 8 лютого 2018. Процитовано 27 січня 2018.
 2. Вельч, Вадим Міський, Вероніка (12 серпня 2020). «Політикам не подобається, коли про них є задокументовані журналістами неприємні факти», — Віта Думанська, Рух «Чесно». zz.detector.media (укр.). Архів оригіналу за 9 квітня 2021. Процитовано 16 квітня 2021.
 3. а б У Львові презентували громадський рух «Чесно», гаслом якого є «Фільтруй Раду!» (укр.). Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 4. «Фільтруй Раду!», або Тепер у нас є «Чесно» - № 014 (21278) субота 18 лютого 2012 року - Одеська обласна газета «Чорноморські новини». chornomorka.com (укр.). Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 5. Рух ЧЕСНО: Що вдалося за 10 років. www.chesno.org. Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 6. Канал ZIK запустив спецпроект «Чесно. Фільтруй Раду!». detector.media (укр.). 16 липня 2012. Архів оригіналу за 11 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 7. Лише троє з 450 депутатів пройшли тест на чесність. Архів оригіналу за 27 грудня 2017. Процитовано 27 січня 2018.
 8. Партія «УДАР» виключила деяких кандидатів, які не пройшли критерії «Чесно». Архів оригіналу за 28 листопада 2018. Процитовано 27 січня 2018.
 9. Об'єднана опозиція взяла зобов'язання перед рухом ЧЕСНО. Архів оригіналу за 28 листопада 2018. Процитовано 27 січня 2018.
 10. “Слуги народу” не дали грошей на сенсорну кнопку проти кнопкодавства. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 19 квітня 2021.
 11. Регламентний комітет не реагуватиме на "кнопкодавство" в комітеті Клочка: не має на те повноважень — Мост - Новости. most.ks.ua. Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 12. Вінницька обласна Рада остаточно поборола кнопкодавство. vinrada.gov.ua (UA) . Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 13. Рух "Чесно" влаштовує онлайн-марафон у другому турі виборів. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 9 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 14. ЦВК вперше опублікувала фото всіх мажоритарників. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 25 січня 2022. Процитовано 22 квітня 2021.
 15. На довыборах в 87 округе «клоны» забрали почти полтысячи голосов – ЧЕСНО. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 22 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 16. Клон Смірнової – дружина однопартійця кандидата Карплюка. #Округ95 | Громада Приірпіння (укр.). 18 червня 2019. Архів оригіналу за 22 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 17. Добкін почав дочасну агітацію на виборах мера Харкова. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 22 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 18. Гібридна агітація: "ЧЕСНО" виявило незадекларовані витрати Порошенка на рекламу. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 22 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 19. 15 000$ за місце в комісії. Як працює чорний ринок на виборах. LB.ua. Архів оригіналу за 9 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 20. Дані з сайту ЦВК (PDF). www.cvk.gov.ua. Архів оригіналу (PDF) за 22 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 21. Баталії довкола відкритих списків: як медіа пояснюють виборчу реформу. Медіакритика. www.mediakrytyka.info. Архів оригіналу за 27 квітня 2021. Процитовано 27 квітня 2021.
 22. Спецпроєкт "Вибори вибори". Наш останній матеріал. Вибори вибори. Архів оригіналу за 20 квітня 2021. Процитовано 27 квітня 2021.
 23. Депутати не працюватимуть задарма — питання лише в джерелі оплати. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 27 квітня 2021. Процитовано 27 квітня 2021.
 24. ЧЕСНО. Фільтруй суд! | Центр демократії та верховенства права (укр.). Архів оригіналу за 30 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 25. Відкликання місцевих депутатів – поки лише на папері | Центр демократії та верховенства права (укр.). Архів оригіналу за 30 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 26. Сурен, Кочарян (19 червня 2015). "Чесна весна - відповідальна осінь". Моніторинг роботи місцевих рад Громадським Рухом ЧЕСНО. Презентація прогульників сесій Харківської міської ради. 19.06.2015. Інформаційно-аналітичний центр Євро Харків (укр.). Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 27. Другий рік Київради: допрогулювалися до ручки. www.pravda.com.ua. Архів оригіналу за 25 січня 2022. Процитовано 28 квітня 2021.
 28. «Найбагатші» та «найбідніші» кандидати Києва та області. Кого насправді ми обираємо? - Підсумки кампанії «Стеж за грошима». www.ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 29. Понад 5000 суддів у одній базі: ЧЕСНО. Фільтруй суд! презентував профайли всіх українських суддів | Громадський Простір. www.prostir.ua (укр.). Архів оригіналу за 12 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 30. 100 тисяч імен: активісти створили енциклопедію української політики. Укрінформ. 18 березня 2019. Архів оригіналу за 27 квітня 2019. Процитовано 27 квітня 2019.
 31. Політики: як обирати, аби не шкодувати. courses.prometheus.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 травня 2021.
 32. УДАР і “Європейська солідарність” порівну, нові обличчя від “Слуги народу” та сюрприз від “Єдності Омельченка”. Як виглядатиме нова Київрада. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 33. Дар'я, Автор: Крутько (9 квітня 2021). «Чесно» проаналізувало, як голосує Київрада — і хто з депутатів найбільш опозиційний. Хмарочос (укр.). Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 34. Тисяча нових висоток і менше лісів. Як проєкт нового генплану може змінити Київ. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 35. Де в Києві палало: ТОП-10 незаконних забудов 2019 року. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 23 квітня 2021. Процитовано 23 квітня 2021.
 36. Liubchenkova, Natalia (20 липня 2019). Exhibition highlights vote-buying in Ukraine as country goes to polls. euronews (англ.). Архів оригіналу за 17 травня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 37. Ahead of vote, Ukrainian museum shows ‘election trash’. https://apnews.com/ (англ.). 20 липня 2019. Процитовано 22 квітня 2021.
 38. У Харкові відкрили музей підкупу виборців. Там не лише гречка | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 22 квітня 2021.
 39. Рух ЧЕСНО запустив Музей агітації та політичного трешу. www.ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 20 квітня 2021. Процитовано 22 квітня 2021.
 40. irshava-news.com. irshava-news.com : Віктор Симканинець пройшов навчання у Школі комунікацій “ЧЕСНО.Громади” наприкінці травня у Києві. www.irshava-news.com. Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 41. Журналістські розслідування, адвокація і протидія корупції у сфері екології. courses.prometheus.org.ua (укр.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 42. НАЗК передає матеріали про колаборантів Руху ЧЕСНО для Реєстру держZрадників.
 43. Рух «Чесно» та Bihus.Info проведуть воркшопи для філій Суспільного. stv.detector.media. Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 травня 2021.
 44. Рух ЧЕСНО презентував інструмент з відстеження поправок, які депутати вносять до законопроєктів. Парламент.UA (укр.). 9 жовтня 2020. Архів оригіналу за 11 травня 2021. Процитовано 11 травня 2021.
 45. Цензор.НЕТ. Групи інтересів: з ким нардепи подають закони. Цензор.НЕТ (рос.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 46. Піцан, Світлана (27 жовтня 2021). Допоможе відстежувати порушення на виборах: рух ЧЕСНО запустив чат-бот. Суспільне | Новини (укр.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 47. Рух "ЧЕСНО" запустив чат-бот, який допомагає відслідковувати закони. LB.ua. Архів оригіналу за 11 серпня 2021. Процитовано 9 лютого 2022.
 48. Беловольченко, Анна (1 жовтня 2020). Найти «сеятеля гречки», взяточника или хамелеона. Как за 5 минут проанализировать кандидата. Заборона (ru-RU) . Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 травня 2021.
 49. Презентували інструмент для порівняння кандидатів в президенти - рух ЧЕСНО. Uacrisis.org (укр.). 18 березня 2019. Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 6 травня 2021.
 50. MediaSapiens (29 жовтня 2015). Мер Ірпеня та його партія програли в суді активістці Ірині Федорів. ms.detector.media (укр.). Архів оригіналу за 19 квітня 2021. Процитовано 19 квітня 2021.
 51. Суд став на бік «Української правди» та Руху «Чесно» у справі за позовом компанії «Донбас-Безпека». detector.media (укр.). 9 липня 2021. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 9 липня 2021.
 52. Екснардепка програла Руху «Чесно» в апеляції. zz.detector.media (укр.). 16 квітня 2021. Архів оригіналу за 19 квітня 2021. Процитовано 19 квітня 2021.
 53. Ефективне лісоуправління: Нагороди журналістам, які висвітлюють незаконні дії, що стосуються українського лісу. World Bank (укр.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 54. Міжнародний конкурс “Стоп цензурі! Громадяни за вільні країни” оголосив переможців. Українська правда _Життя. Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 55. Жежера отримала премію імені Василя Сергієнка за розслідування про забудову Протасового Яру | Громада Приірпіння (укр.). 5 грудня 2019. Архів оригіналу за 6 травня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 56. TAPAS Project (4 грудня 2019). Ноутбук MacBook Pro, смартфон iPhone XS та цифровий диктофон Olympus вже запаковані та вирушають до переможців. Facebook (укр.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 57. Аналітикиня Руху ЧЕСНО перемогла у конкурсі журналістських історій #DataUp. https://www.chesno.org/. Архів оригіналу за 11 травня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
 58. Рейтинг – Responsibility Award 2021 (укр.). Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.
 59. Шухевич, Кондратюк і Тополя закликають українців зберегти Біличанський ліс. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Архів оригіналу за 9 лютого 2022. Процитовано 9 лютого 2022.