Чеський технічний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

[1]

Чеський технічний університет
ЧТУ / ČVUT
Логотип ЧТУ
Центральний корпус ЧТУЦентральний корпус Чеського технічного університету на Карловій площі в Празі.
Оригінальна назва České vysoké učení technické v Praze
Тип публічний
Країна Чехія
Розташування Чехія Чехія, Прага
Гасло Scientia est potentia
(«Знання — це сила»)
Засновано 1707
Ректор проф. Вацлав Гавлічек
(Václav Havlíček)
Студентів 23 363 студентів (2008)
Адреса Прага
Сайт www.cvut.cz
Нагороди
Order of the Republic (Czechoslovakia)

Че́ський техні́чний університе́т (чеськ. České vysoké učení technické; ČVUT, ЧТУ) — технічний університет у столиці Чехії місті Празі, що має славні історичні традиції й шерег відомих випускників; один із найбільших вишів у країні.

Заснований у 1707 році університет є, таким чином, найстарішим технічним університетом Центральної Європи і найстарішим цивільним технічним вишом Європи в цілому.

ЧТУ — один із найбільших університетів країни. Станом на 2008 рік тут навчалося 23 363 студентів.

Головний корпус університету розташований у центрі Нового Мєста в Празі — на Карловій площі, центральний кампус — у празькому районі Дейвіце.

З історії університету[ред.ред. код]

Перша і остання сторінки рескрипту про створення технічної вищої школи в Празі
Професорський склад ЧТУ в 1872 році

Прага традицйно була осередком інженерної справи, технічна освіта має тривалу традицію в Богемії. Історія технічного університету в Празі відноситься до 1707 року, коли він був заснований австрійським імператором Йосипом I, ставши, відтак, першим за часом створення технічним вищим навчальним закладом Центральної Європи.

За ініціативою професора Франтішека Герстнера у 1806 році навчальний заклад був реформований за взірцем Політехнічної школи в Парижі в Празьку політехнічну школу.

Чеський технічний університет завжди був одним з головних осередків як фундаментальної, так і прикладної технічної освіти й науки в Європі. У стінах вищого навчального заладу працювало чимало відомих людей. Так Крістіан Доплер, який працював в університеті професором математики і прикладної геометрії у 183747 роках, опублікував у Празі в той час (25 травня 1842 року) свою знамениту статтю «Про кольорове світло подвійних зірок і деяких інших зірок на небі», що описувала залежність частоти коливань, що сприймаються у ході спостереження, від швидкості і напрямку джерела хвиль та спостерігача відносно один одного (це явище згодом було названо іменем ученого, що його відкрив — ефект Доплера).

За правління австро-угорського імператора Франца Йосифа I 23 листопада 1863 року в Празькій технічній школі було здійснено реформу — навчальному закладу надали організаційний статут (чеськ. Organický statut Polytechnického ústavu), що означав фактично запровадження університетського самоуправління, адже тепер його представником ставав виборний ректор.

8 квітня 1869 року відбулась знаменна подія — Празька технічна школа розділилась на чеську й німецьку складові частини, що фактично означало визнання за чеською мовою права бути мовою освіти й науки.

На початку ХХ століття Празька технічна школа активно розвивалась і розширювалась, і станом на 1909 рік у ній навчалось уже 3 000 студентів.

Зі створенням незалежної Чехословаччини (1918) Празька технічна школа пережила чергову реформу, і від 1 вересня 1920 року має сучасну назву — Чеський технічний університет.

По ІІ Світовій війні і в наш час заклад продовжував і продовжує розвиватися. У 1960 році до складу Чеського технічного університету входили 4 факультети: будівельний (з відділеннями архітектури та будівельної інженерії), машинобудівний, електротехнічний та ядерної фізики.

Нові факультети Чеського технічного університету, що відповідали актуальним потребам життя, відкривались у такій послідовності:

 • у 1976 році засновано архітектурний факультет (до того часу частина будівельного);
 • у 1993 відкрився транспортний факультет;
 • 1995 року в Дечині утворені філії центральних факультів транспорту і ядерної фізики;
 • 2005 року відкрився факультет біомедицинської інженерії в Кладно;
 • у 2009 році створено факультет інформаційних технологій.

Чеський технічний університет відомий як новатор і впроваджувач нових технологій — так 13 лютого 1992 року са́ме мережу ЧТУ вперше в Чехії було під'єднано до Інтернету.

У вересні 2009 року було відкрито Національну технічну бібліотеку, що об'єднала бібліотеки усіх факультетів ЧТУ в одному місці.

У теперішній час (2000-ні) Чеський технічний університет має низку угод із зарубіжними вишами, бере участь у міжнародних освітніх програмах Erasmus і Leonardo, значна частина освітнього процесу є доступною англійськкою мовою. ЧТУ тісно співпрацює з багатьма міжнародними компаніями, з-поміж яких Toyota, Skanska, Bosch, Siemens, Honeywell, GE, Rockwell, ABB Group, McKinsey, DaimlerChrysler, Škoda Auto, Ericsson, Vodafone тощо.

Структура[ред.ред. код]

Факультет ядерної фізики, Прага

Факультети Чеського технічного університету:

 • Будівельний факультет (Fakulta stavební, FSv);
 • Машинобудівельний факультет (Fakulta strojní, FS);
 • Електротехнічний факультет (Fakulta elektrotechnická, FEL);
 • Факультет ядерної фізики (Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, FJFI);
 • Архітектурний факультет (Fakulta architektury, FA);
 • Транспортий факультет (Fakulta dopravní, FD);
 • Біомедицинський інженерний факультет (Fakulta biomedicínského inženýrství, FBMI)
 • Факультет інформаційних технологій (Fakulta informačních technologií, FIT)

Інститути ЧТУ:

 • Інститут імені Клокнера (Kloknerův ústav, KÚ);
 • Інститут вищих досліджень імені Масарика (Masarykův ústav vyšších studií, MÚVS);
 • Інститут фізичного виховання та спорту (Ústav tělesné výchovy a sportu, ÚTVS).
Ректорат ЧТУ

Інші складові університету:

 • Інформаційний та обчислювальний центр (Výpočetní a informační centrum, VIC);
 • Центр технологій та іновацій (Technologické a inovační centrum, TIC);
 • Інститут технічної та експериментальної фізики (Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT, ÚTEF);
 • Відділ інвестицій і будівництва (Útvar výstavby a investiční činnosti ČVUT, ÚVIČ);
 • Центральна бібліотека (Ústřední knihovna ČVUT, ÚK);
 • Ректорат (Rektorát ČVUT, RČVUT);
 • Відділ навчальної матеріально-технічної бази (Správa účelových zařízení, SÚZ);
 • книжкове видавництво ЧТУ «Чеська техніка» (Česká technika — nakladatelství ČVUT, CTN).

Умови навчання[ред.ред. код]

Масариковий гуртожиток

ЧТУ надає розміщення для понад 8 000 студентів у декількох гуртожитках, більшість з яких розташовані у районі Страхов, Прага 6 (понад 5 500 місць). Нові студенти за бажання можуть розміститися у безпосередній близькості до навчальних корпусів у головному кампусі Дейвицька: гуртожитках Масарик, Синкуле і Дейвицька.

Для послуг студентів якісна матеріально-технічна база, умови для розвитку, як за предметом навчання, так і саморозвитку (фізичного, духовного тощо). У кампусах працюють їдальні, транспортних проблем немає завдяки злагодженій роботі міського громадського траснпорту: метро, автобус, трамвай, крім того біля головного кампусу зупиняється чимало міжміських автобусів.

Відомі випускники і професори[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

 1. Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: основна категорія теми сторінки із значенням "Category:Czech Technical University in Prague", але не має відповідника в Українській Вікіпедії. Виправити це, за необхідності, можна за посиланням d:Q8439719. Вимкнути це повідомлення можна вказавши у картці параметр |mcat=-.