Четвертинний сектор економіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Четвертинний сектор економіки
Зображення
Попередник третинний сектор економіки
Наступник п'ятинний сектор економікиd

Четверти́нний се́ктор еконо́міки — галузі економіки, що входять в поняття економіки знань.[1] Четвертинний сектор економіки базується на економічній діяльності, яка пов’язана з інтелектуальною економікою чи економікою, що базується на інформації .[2] Виробництво інформації довгий час додавалось до третинного сектору (послуги) трисекторної моделі економічної системи, але останні десятиліття через збільшення сектору послуг, більшість економістів відносять його до четвертинного сектора, тому що у сучасній економіці генерація, аналіз і розповсюдження інформації є дуже великим сегментом послуг.

Четвертинний сектор, який іноді називають сектором досліджень і розробок, складається в основному з підприємств, що надають інформаційні послуги, інтелектуальну діяльність і діяльність, засновану на знаннях та спрямовану на майбутнє зростання та розвиток.

Виробництво четвертинного сектора важко виміряти.

Характеристика

[ред. | ред. код]

Діяльність у четвертинному секторі складається з наукових досліджень, ІКТ/обчислювальної техніки, освіти, консалтингу, управління інформацією та фінансового планування.

До складу цього сектору економіки належить такі послуги:

 • інформаційні технології;
 • ЗМІ;
 • дослідження та розвиток;
 • інформаційні послуги, такі як генерування інформації та обмін інформацією;
 • послуги, засновані на знаннях, такі як консультації (для бізнесу, фінансування тощо), планування діяльності, юридичні послуги
 • індустрія розваг: через телерадіомовлення, засоби масової інформації, телекомунікації, освітні програми, ведення блогів тощо
 • дизайн.

Включає в себе наукові дослідження та розробки, необхідні для виробництва виробів з природних ресурсів (вторинний сектор). Наприклад, лісозаготівельна компанія може досліджувати способи використання частково спаленої деревини таким чином, щоб неушкоджені частини деревини можна було переробити в деревну масу для виробництва паперу.

Четвертинний сектор має лише обмежені та непрямі зв’язки з індустріальною економікою.[3] Цей сектор розвивається в постіндустріальних та розвинених країнах, де первинний і вторинний сектори становлять меншість економіки, і вимагає високоосвіченої робочої сили. [4] Наприклад, третинний і четвертинний сектори становлять найбільшу частину економіки Великої Британії, де зайнято 76% робочої сили.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Economic Activity. Quaternary sector: definition, background, examples. Архів оригіналу за 2 березня 2021. Процитовано 6 квітня 2021.
 2. Quaternary sector: definition, background, examples - Economic Activity (амер.). 6 липня 2017. Процитовано 18 січня 2024.
 3. Quaternary Sector. Economic Development. Процитовано 18 січня 2024.
 4. ICTs, industry and the new teacher model | Asia News – Politics, Media, Education | Asian Correspondent. web.archive.org. 30 липня 2012. Архів оригіналу за 30 липня 2012. Процитовано 18 січня 2024.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)