Четники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Югославські війська на батьківщині
Југословенска војска у отаџбини
Chetniks Flag.svg
Прапор сербських четників з гаслом «За короля і вітчизну — воля або смерть!»
На службі 13 травня 19411946
Країна Flag of Yugoslavia (1918–1941).svg Королівство Югославія
Гасло «За короля і вітчизну»
«Свобода або смерть»
Війни/битви Друга світова війна
Командування
Лідери

Commons-logo.svg Медіафайли на Вікісховищі
Четники 19-го століття
Територія контрольована четниками в 1942-му

Югославські війська на батьківщині (серб. Југословенска војска у отаџбини, неформальна назва — четники (серб. четници) від сербського чета — загін) — югославська монархістська партизанська організація в роки Другої світової війни. Заснована 13 травня 1941, лідер — полковник (пізніше сам проголосив себе генералом) Драголюб Михайлович. Четники орієнтувалися на королівський уряд Югославії у вигнанні. Етнічно в основному складалися із сербів.

Че́тники  або рух четників (серб. Четници, Četnici) — учасники південнослов'янських (сербських, болгарських, македонських тощо) національно-визвольних партизанських загонів (чет — укр. чота) на Балканах, що діяли перед обома світовими війнами і під час них, здебільшого відомі за свою участь на Югославському фронті Другої світової війни.

Рух четників у Сербії середини XX ст[ред. | ред. код]

Як сербська націоналістична і роялістична напіввійськова організація рух, сформований у 1941 році, початково називався «Загони четників Королівської югославської армії» (Četnički odredi jugoslovenske vojske), будучи згодом перейменованим на «Югославська армія на батьківщині» (Jugoslovenska vojska u otadžbini, Југословенска војска у отаџбини; JVUO, ЈВУО), хоча первісна назва залишалася найпоширенішою впродовж усієї війни, навіть серед самих четників. У 1941 р. Королівство Югославія було розгромлено Німеччиною і загарбано державами Осі з 1941 по 1945 рр. Хоча спочатку організація бачилася як рух опору, пізніше частина четників перейшла на колаборантські позиції, остаточно переростаючи наприкінці війни в поліцаїв — ополчення на підтримку військ Осі.[1][2][3][4][5][6][7]

До листопада 1941 югославські партизани і четники діяли спільно, але потім дружба змінилася взаємною ненавистю, що вилилась у збройні сутички. Фактично одночасно з боротьбою проти окупантів у країні почалася громадянська війна. Михайлович, який згодом став міністром збройних сил югославського уряду у вигнанні, бачив у Тіто велику загрозу для сербського визвольного руху і для себе особисто. Крім того, Михайлович не бажав ділитися з Тіто військовою допомогою союзників. У вересні 1941 року Михайлович уклав угоду з белградським урядом Мілана Недича про спільну боротьбу проти партизанів Тіто, а в листопаді вже і прямо з німецьким командуванням обговорював тактику цієї боротьби. Така логіка подій ще більше розвела четників і партизанів у різні політичні табори. Починаючи з січня 1942 року, війська четників вели жорстоку боротьбу проти партизанів Тіто.

Незважаючи на колабораціонізм, четники допомагали солдатам із західних країн антигітлерівської коаліції. Так за всю війну на території Югославії вони переховували і переправили за лінію фронту кілька сотень американських і британських пілотів, літаки яких були збиті на Балканах.

Протягом 1942 року рух четників переживав період розквіту, але катастрофа для них вибухнула на початку 1943 року. Партизани Тіто завдали четникам нищівної поразки на річці Неретві. Розбиті частини відійшли з Боснії і Чорногорії в Сербію, щоб боронити свій останній притулок[8]. 1944 року союзники перестали надавати четникам допомогу, направивши всі ресурси на підтримку Тіто. Незабаром у Югославію ввійшли частини Червоної Армії, які в жовтні 1944 року витіснили знекровлені загони Михайловича в Боснійські гори. Ворожнеча Михайловича і Тіто, яка починалася з простої розбіжності поглядів на найближчі цілі, привела до краху руху четників.

Четники деякий час контактували з українським національно-визвольним рухом ОУН-УПА. Деякі військовослужбовці Югославії сербської національності після втечі з німецьких концтаборів воювали в лавах українських повстанців[9]. В середині березня 1944 року до керівництва УПА на Волинь прибувала делегація четників. Обговорювалися загальні питання, що стосувалися боротьби з більшовиками і німцями. Серед іншого була досягнута домовленість про те, що УПА буде відхиляти всі зусилля і запити про співробітництво від Йосипа Броза Тіто[10].

Після війни четники деякий час вели боротьбу проти комуністичного режиму Югославії. Драголюб Михайлович і кілька його вірних прихильників були схоплені партизанами при спробі прорватися в зону окупації західних союзників. У березні 1946 року Михайлович був засуджений за звинуваченням у співпраці з нацистами і в скоєнні воєнних злочинів проти мирних жителів, а в липні був страчений (реабілітований посмертно в 2015 році). Судові процеси над четниками тривали до 1957 року[11]

Рух четників у Сербії наприкінці XX ст.[ред. | ред. код]

Назва «четник» вживалася також деякими сербськими націоналістичними воєнізованими формуваннями, які ототожнювали себе з цим рухом, протягом недавніх Югославських воєн (наприклад, «Білі орли» Воїслава Шешеля).[3]

Анексія Криму (2014)[ред. | ред. код]

У березні 2014 року сербські найманці, іменуючи себе четниками, відправилися до Криму на підтримку проросійської сторони Кримської кризи. Вони говорили про «загальнослов'янську кров і православну віру», навівши схожість із козаками, та стверджували, що допомагають росіянам, які воювали на сербському боці під час Югославських воєн.[12]

Війна на сході України[ред. | ред. код]

За даними ЗМІ, на стороні так званих "ДНР" та "ЛНР" воюють сербські найманці.[13][14][15].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Martin, David (1946). Ally Betrayed: The Uncensored Story of Tito and Mihailovich. New York: Prentice Hall. 
 2. Tomasevich, Jozo (1975). War and Revolution in Yugoslavia, 1941-1945: The Chetniks 1. Stanford University Press. с. 226. ISBN 978-0-8047-0857-9. 
 3. а б Cohen, Philip J.; Riesman, David (1996). Serbia's secret war: propaganda and the deceit of history. Texas A&M University Press. с. 40. ISBN 978-0-89096-760-7. 
 4. Ramet, Sabrina P. (2006). The three Yugoslavias: state-building and legitimation, 1918-2005. Indiana University Press. с. 147. ISBN 0-253-34656-8. 
 5. Tomasevich, Jozo; War and revolution in Yugoslavia, 1941–1945: occupation and collaboration, Volume 2; Stanford University Press, 2001 ISBN 0-8047-3615-4 [1]
 6. Dr. Marko Hoare, «Adding Insult to Injury: Washington Decorates a Nazi Collaborator», Henry Jackson Society. Архів оригіналу за 25 листопад 2010. Процитовано 23 лютий 2011. 
 7. Dr. Marko Hoare, «The Chetniks and the Jews», Institute for the Research of Genocide, Canada
 8. Олейников Антон. Партизаны и каратели
 9. Справка по показаниям члена центрального провода ОУН М. Д. Степаняка о попытках ОУН связаться в Югославии с группой четников Михайловича // Украинские националистические организации в годы второй мировой войны. Том 2 1944—1945 Москва. РОССПЭН 2012 Стр. 483—484
 10. Нацистские документы об УПА: разночтение — Одесса: Астропринт, 2003. — С. 30
 11. Ramet, Sabrina P. (2006). The Three Yugoslavias: State-Building and Legitimation, 1918–2005. Bloomington: Indiana University Press. ISBN 978-0-253-34656-8.
 12. Блок-пост у Севастополя охороняє самооборона Криму спільно з донськими козаками та сербськими четниками
 13. Сепаратистам на Донбасс прибыло подкрепление из 200 сербов-четников (рос.)
 14. Сербські найманці на Донбасі: як Росія вербує сербів у ряди бойовиків
 15. Україна звернеться в ПА НАТО через прибуття сербських найманців-снайперів на Донбас, - Фріз

Посилання[ред. | ред. код]