Чехословацькі державні залізниці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чехословацькі державні залізниці
ČSD і ČSD
Типдержавне підприємство і залізнична компанія
Попередник(и)Bőhmisch-Mährische Bahn - Českomoravské dráhyd, Ц.к.Австрійська Державна залізниця, Buschtěhrad Railwayd і Aussig-Teplitzer Eisenbahnd
Наступник(и)
(спадкоємці)
Bőhmisch-Mährische Bahn - Českomoravské dráhyd
Засновано28 жовтня 1918
Закриття (ліквідація)31 грудня 1992
Штаб-квартираПрага

CMNS: Чехословацькі державні залізниці у Вікісховищі
ČSD 498.104 «Альбатрос» — останній пасажирський паровий локомотив експрес, побудований для Чехословацьких державних залізниць
Плакат 1930-х років із зображенням вагона ČSD Class M 290.0 для реклами експрес-пасажирських послуг ČSD Slovenská strela (Словацька стріла).

Чехословацька державна залізниця (чеською Československé státní dráhy або словацькою Československé štátne dráhy[a], часто скорочена до ČSD) — державна залізнична компанія Чехословаччини.

Компанія була заснована в 1918 році після закінчення Першої світової війни та розпаду Австро-Угорщини. Вона взяла на себе рухомий склад та інфраструктуру Цісарсько-королівської Австрійської Державної залізниці.

У 1930 році Чехословаччина мала 13 600 кm (44 600 000 ft) залізниць: п'ята за величиною мережа в Європі. З них 81 % належали державі (ČSD), і тенденція полягала в націоналізації решти приватних залізниць. Більшість інфраструктури була зосереджена в промислових районах Чехії. 87 % залізниць були одноколійними. На залізницях було зайнято 135 тис. осіб — близько 1 % населення.

Коли нацистська Німеччина розформувала Чехословаччину в 1939 році, Протекторат Богемії та Моравії сформував компанію «Богемсько-Моравська залізниця» (чеською Českomoravské dráhy-ČMD, німецькою Böhmisch-Mährische Bahn-BMB) під контролем Deutsche Reichsbahn (DR). У Словацькій державі була створена компанія «Словацькі залізниці» (словацькою Slovenské železnice-SŽ).

У 1945 році ČSD було відновлено.

Після розпаду Чехословаччини наприкінці 1992 року компанія була розділена на державні České dráhy (Чеські залізниці) та Železnice Slovenskej republiky (Залізниці Словацької Республіки). Стаціонарна інфраструктура була передана країнам-наступницям відповідно до місця розташування; залишок ділиться у співвідношенні 2:1.

Електрифікація

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Приблизно з 1990 року варіант Česko-slovenské štátne dráhy (Czecho-Slovak State Railways, Чехо-Словацькі державні залізниці) фактично став більш поширеним, після Оксамитової революції 1989 року і з початку так званої “Дефісної війни”, але до того часу здебільшого використовувався перший варіант, Československé štátne dráhy (Czechoslovak State Railways, Чехословацькі державні залізниці)