Чечітка звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чечітка звичайна
Acanthis flammea, Kotka, Finland 3.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: В'юркові (Fringillidae)
Рід: Чечітка (Acanthis)
Вид: Чечітка звичайна
Біноміальна назва
Acanthis flammea
(Linnaeus, 1758)
Синоніми
Carduelis flammea
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Acanthis flammea
ITIS logo.svg ITIS: 179241
IUCN logo.svg МСОП: 22725044
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 54769

Чечітка звичайна (Acanthis flammea) — співочий птах родини в'юркових ряду Горобцеподібних. Гніздиться на півночі Євразії і Північної Америки. В Україні зимуючий вид.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Дуже маленький птах, величиною приблизно з чижа. Довжина тіла 12-15 см, крила — 6,9-8,5 см, розмах крил 19-23 см; вага 10-15 г. Самець зверху буро-сірий, варіює до світло-сірого. Тім'я червоне, шия і спина білуваті, з більш-менш широкими не різко окресленими сірувато-бурими плямами, що звужуються на нижній частині спини і на Надхвістя, яке має рожевий відтінок. Кермові махові, так само як і великі криють крила, темно-бурі з білуватими облямівками. Горло, груди і воло білі з рожево-червоним відтінком, нижня частина грудей і черево білі. На горлі темно-буре або чорне пляма. На лобі червону пляму. Навесні, після обношування вершин пір'я, червоний колір шапочки, вола і грудей стає яскравішим, у деяких густого кармін-червоного кольору. Самки і молоді мають тільки червону шапочку, а на інших частинах тіла червоний колір заміщений білим.

Поширення[ред.ред. код]

Гніздиться на півночі Євразії і Північної Америки, в Гренландії.

Спосіб життя[ред.ред. код]

самець і самка

Населяють чагарникову тундру, порослу стланцевой верболозом та березами; тайгу з невеликими заболоченими полянами і приозерні і прирічні лайди. Літають зазвичай зграйками з безперервним щебетом. Голос — повторюване «че-че», «че-че-че», «чень», «чееіі», «чив», «чув». Співають мало, в основному навесні. Пісня — набір тих же позивок і суха трель «трьрьрьрьрьрь».

На зиму відкочовують або відлітають на південь, виходячи за межі гніздової області аж до південних районів Європи та Азії. Основу живлення складають насіння різних деревних і чагарникових рослин, головним чином берези і меншою мірою насіння ялини, в серпні — вересні також насіння осок, злаків, брусниці і вороники; живляться також комахами, найчастіше попелицями. Живуть до 8 років.

Розмноження[ред.ред. код]

У шлюбний період пари і невеликі зграйки чечіток носяться в повітрі, сідають на вершини дерев і чагарників, весь час видаючи закличні крики. Самець при польоті в повітрі траєкторією у вигляді хвилястих ліній, видає свою пісню. До нього часто приєднуються й інші самці. Гнізда будують невисоко над землею, на різних деревах (береза​​, вільха). Досить часто гнізда розміщені в кущах серед лісу. Гніздо має вигляд м'якої товстостінної чаші. Його основна маса складається з тонких гілочок, трави, моху, лишайників, рослинного пуху, листяної хвої. У лотку переважають більш м'які матеріали, але в основному він вистелений пір'ям, шерстю, рослинним пухом.

У кладці 3-7 (частіше 4-5) біло-блакитних з темними плямами яєць. Насиджує самка протягом 12-14 днів. Самець приносить їй корм в гніздо. Пташенят вигодовують обоє батьків. Основу їх живлення складають комахи, здебільшого дрібні, а також насіння осок, пухівок та ін. Молоді залишають гніздо через 10-14 днів. Після вильоту та догодовування пташенят частина пар приступає до другого гніздування.

Утримання в неволі[ред.ред. код]

У любителів зустрічаються нечасто, незважаючи на те, що прості в утриманні. Мабуть, це пов'язано з тим, що чечітки володіють простою піснею. Найкраще утримувати їх зграйкою в загальному вольєрі з чижами, щигликами та іншими дрібними в'юрковими — тоді вони являють собою цікавий об'єкт для спостереження. У садках і вольєрах іноді дають потомство, отримані також гібриди з канаркою та іншими в'юрковими. Рекомендується схрещувати самку чечітки з кенаром, так як при зворотній комбінації (чечітка + канарка) пташенята гинуть ще в яйці або незабаром після вилуплення. Бажано схрещувати чечітку з червоним кенарем — тоді гібриди будуть мати красиву рожеву забарвлення грудей і шапочки. Спів гібридів — жвавий, але не особливо мелодійний.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Жизнь животных: В 6 т. Т.5: Птицы /ред. Гладков Н. А., Михеєв А. В. — М., Просвещение, 1970. — 675 с.
  • Остапенко В. А. Птицы в вашем доме. — Арнад, 1996. — ISBN 5-88666-011-9
  • Рябицев В. К. Птицы Урала, Приуралья і Западной Сибири: Справочник-определитель. — Екатеринбург: Изд-во Уральского ун-та, 2001. — 608 с ISBN 5-7525-0825-8

Посилання[ред.ред. код]