Чеширський кіт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чеширський Кіт, ілюстрація Тенніела Джонза для книги «Пригоди Аліси під землею»

Чеширський Кіт (англ. Cheshire Cat) — персонаж книги Льюїса Керрола «Аліса в Країні чудес», знаменитий своєю загадковою усмішкою та вмінням щезати, розчиняючись у повітрі, залишаючи на прощання тільки свою усмішку.

Походження персонажа[ред. | ред. код]

У «Пригодах Аліси під землею» (англ. Alice's adventures under ground) Чеширського кота немає. Він з'являється 1865 року. У ті часи часто вживали вислів — «посміхається, як чеширський кіт». Цей вислів можна трактувати по різному. Наприклад, існує дві теорії:

  • У графстві Чешир, де народився Керрол, невідомий маляр над дверима таверн малював котів, що посміхалися. Історично, це мали бути леви або леопарди, та в Чеширі мало хто бачив справжніх левів.
  • Також знаменитим чеширським сирам, історія яких налічує більш ніж дев'ять століть, надавали вигляду котів, що посміхалися.

У «Книзі вигаданих створінь», в розділі «Чеширський кіт та коти з Кількеннії» (The Cheshire Cat and the Killkenny Cats), Борхес пише:

Здатність зникати Чеширський кіт перейняв у привиду Конглтонского кота. Він був улюбленцем доглядачки абатства, але одного дня не повернувся додому. Через декілька днів господиня почула дряпання в двері, на порозі сидів її улюблений білий кіт, але через мить він розчинився у повітрі. Впродовж багатьох років привид кота бачило багато людей. Мабуть, автор був захоплений цією легендою і використав цей образ для свого Чеширського кота.

Чеширський кіт у культурі[ред. | ред. код]

Мультфільми та фільми[ред. | ред. код]

  1. Чеширський кіт з'являється в мультфільмі «Аліса в Країні чудес» та книгах від Дісней. Також він є персонажем серії ігор Kingdom Hearts у світі Wonderland, яка основана на діснеївському мультфільмі.
  2. Чеширський кіт присутній у радянському мультфільмі «Аліса в Країні чудес» (1981).
  3. 2010 року в прокат вийшов фільм Тіма Бертона «Аліса в Країні чудес». У фільмі кіт виглядає доволі симпатично, має сині смуги на шерсті. Він має здатність міняти обличчя та зникати, він набуває вигляду Капелюшника, щоб врятувати його в обмін на його капелюх. За мотивами фільму створено комп'ютерну гру, де також присутній Чеширський кіт.
  4. Образ Чеширського Кота (як і інших персонажів «Аліси») іноді з'являється у сюжетній лінії японських аніме і манґи, наприклад, Pandora Hearts.

Книги[ред. | ред. код]

  1. У книзі Джеффа Нуна «Автоматична Аліса» пояснюється здатність Кота з'являтись і зникати.
  2. Події, що відбуваються в «Алісі…» Керрола в розповіді Анджея Сапковського «Золотий полудень» розповідаються Чеширським котом, який за сюжетом — правитель всіх котів.
  3. У романах Джаспера Ффорде Чеширський кіт представлений як бібліотекар Великої Бібліотеки Книгосвіття та через адміністративну реформу в Великобратанії називає себе «Єдиним і Повноправним Представником Ворінгтонських Котів»
  4. Чеширський кіт також фігурує у сазі Роджера Желязни «Хроніки Амбера», де поміж інших світів існує світ Країни чудес з усіма його мешканцями. Чеширський кіт постає, як експерт магічних знань.

Джерело[ред. | ред. код]