Чжао Жугуа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Чжао Жугуа
Народився 1170(1170)
Тайчжоу
Помер 1228
Підданство Династія Сун
Громадянство Southern Song Dynasty
Національність китаєць
Діяльність географ, державний службовець
Рід Чжао

Чжао Жугуа (*赵汝适, 1170 —1228) — китайський географ та державний службовець часів династії Сун.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з імператорської роду Чжао з династії Сун. Був нащадком другого сунського імператора Тай-цзуна у восьмому поколінні. У 1196 році склав державні іспити і отримав вищу вчену ступінь цзіньши, яка давала можливість на отримання високих державних посад. У 1201 році призначається на посаду судді м. Сянтань. У 1217 році він обіймав посаду футун пань — заступника начальник області Ліньань. З кінця 1224 року в найбільшому портовому місті Цюаньчжоу (провінція Фуцзянь) Чжао Жугуа займав найвищу посаду інспектора (тіцзюй) в Управлінні «Торгових кораблів» (шібоси). Ймовірно він й помер на цій посаді у 1228 році.

Творчість[ред.ред. код]

Найвідомішим твором є «Чжуфань чжі» («Опис усього іноземного»), який було завершено у 1225 році. Його присвячено країнам і народам Азії, розташованих на схід, південь, південний схід і південний захід від Китаю. Він є також найбільш істотним джерелом з історії низки країн Східної, Південно-Східної, Південної, Західної Азії, Північної та Східної Африки, Європи наприкінці XII — початку XIII в.

Складається з двох частин: цзюань I — « Опис країн» — чжіго; цзюань II — «Опис товарів» — чжіу. Кожен цзюань розділений на розділи. «Опис країн» включає 45 розділів. Назва розділу відповідає назві країни, яка в ньому описана; в окремих випадках він доповнений описом підвладних країн або уривком з більш раннього джерела. Усього в цих 45 розділах описано 59 різних країн. У праці кілька послідовно розташованих розділів, що присвячені опису країн одного географічного району земної кулі.

Джерела[ред.ред. код]

  • Friedrich Hirth and W.W. Rockhill (translators), CHAU-JU-KUA: His work on the Chinese and Arab Trade in the twelfth and thirteenth Centuries, entitled chu-fan-chi (Cheng-Wen Publishing Company, 1967)