Чжао Жугуа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чжао Жугуа
Народився 1170(1170)
Тайчжоу
Помер 1228
Підданство Династія Сун
Національність китаєць
Діяльність географ, державний службовець
Знання мов путунгуа
Magnum opus Chu-fan-chid
Рід Чжао
Батько Zhao Shandaid[1]
Діти Zhao Chongxuand[1]

Чжао Жугуа (*赵汝适, 1170 —1228) — китайський географ та державний службовець часів династії Сун.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з імператорської роду Чжао з династії Сун. Був нащадком другого сунського імператора Тай-цзуна у восьмому поколінні. У 1196 році склав державні іспити і отримав вищу вчену ступінь цзіньши, яка давала можливість на отримання високих державних посад. У 1201 році призначається на посаду судді м. Сянтань. У 1217 році він обіймав посаду футун пань — заступника начальник області Ліньань. З кінця 1224 року в найбільшому портовому місті Цюаньчжоу (провінція Фуцзянь) Чжао Жугуа займав найвищу посаду інспектора (тіцзюй) в Управлінні «Торгових кораблів» (шібоси). Ймовірно він й помер на цій посаді у 1228 році.

Творчість[ред. | ред. код]

Найвідомішим твором є «Чжуфань чжи» («Опис усього іноземного»), який було завершено у 1225 році. Його присвячено країнам і народам Азії, розташованих на схід, південь, південний схід і південний захід від Китаю. Він є також найбільш істотним джерелом з історії низки країн Східної, Південно-Східної, Південної, Західної Азії, Північної та Східної Африки, Європи наприкінці XII — початку XIII в.

Складається з двох частин: цзюань I — « Опис країн» — чжиго; цзюань II — «Опис товарів» — чжиу. Кожен цзюань розділений на розділи. «Опис країн» включає 45 розділів. Назва розділу відповідає назві країни, яка в ньому описана; в окремих випадках він доповнений описом підвладних країн або уривком з більш раннього джерела. Усього в цих 45 розділах описано 59 різних країн. У праці кілька послідовно розташованих розділів, що присвячені опису країн одного географічного району земної кулі.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Friedrich Hirth and W.W. Rockhill (translators), CHAU-JU-KUA: His work on the Chinese and Arab Trade in the twelfth and thirteenth Centuries, entitled chu-fan-chi (Cheng-Wen Publishing Company, 1967)
  1. а б China Biographical Database