Чжен Ши

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чжен Ши
кит. 鄭氏
Народилася 1775
Гуандун, КНР
Померла 1844
Країна Династія Цін
Діяльність політична діячка
У шлюбі з Чжен Іd

Чжен Ши (кит. 鄭氏, Zhèng Shì; 1775—1844), при народженні Ши Ян (кит. 石陽, Shí Yáng), за прізвиськом повії Ши Сян Ґо (кит. 石香菇, Shí Xiāng Go), у шлюбі Чжен Ї Сао (鄭一嫂,Zhèng Yī Sǎo) — китайська піратка, що тероризувала Китайські моря протягом правління Цзяціна періоду династії Цин на початку XIX століття. Керувала понад 300 джонками (традиційними китайськими вітрильними кораблями), укомплектованими по 20-40 тис. піратів, включно з жінками й навіть дітьми. Вступила в конфлікт з основними країнами, такими як Британська імперія, Португальська імперія і династія Цін.

Подвиги її команди було включено до численних книг, романів, відеоігор та фільмів про піратів та їхній спосіб життя в Китаї, а також у всьому світі. Вважається найуспішнішою з піратів в історії, командуючи найбільшим піратським екіпажем, який коли-небудь збирався.

Раннє життя[ред. | ред. код]

Ши Ян народилася 1775 року в провінції Гуандун. Вона була кантонською повією або мадам, що отримала прізвисько Ши Сян Ґо (кит. 石香菇, Shí Xiāng Gū), працювала у плавучому борделі в Гуанчжоу. 1801 року одружилася з горезвісним піратом Чжен Ї (кит. 鄭一, Zhèng Yī).

Генеалогія сім'ї Чжен

Чжен Ї був з родини піратів, коріння яких простежуються до середини XVII століття. Джерела подають різні мотиви Чжен Ї до шлюбу: деякі стверджують, що він захопився Ши Сян Ґо, інші стверджують, що союз був чисто бізнес-кроком, покликаним консолідувати владу. У будь-якому випадку, кажуть, що Ши Сян Ґо погодилась надавати свої інтриги, як це було, зусиллям чоловіка за формальним контрактом, який надав їй 50 % контролю і частку. Після шлюбу Ши, «яка повною мірою брала участь у піратстві свого чоловіка», стала відомою як Чжен Ї Сао (кит. 鄭一嫂, Zhèng Yī Sǎo), «дружина Чжена». Вони прийняли пасинка Чжан Бао Цзи (кит. 張保仔, Zhāng Bǎo Zǐ) під своє заступництво, що зробило його повністю законним спадкоємцем. Ши також народила ще двох синів: Чжен Їн Ши (кит. 鄭英石, Zhèng Yīng Shí) і Чжен Сюн Ши (кит. 鄭雄石, Zhèng Xióng Shí). Чжен Ї використовував військові сили і свою репутацію, щоб зв'язати колишній конкуруючий кантонський піратський флот у союз. До 1804 року ця коаліція була величезною силою і одним з найпотужніших піратських флотів у всьому Китаї; до цього часу вони були відомі як флот Червоного Прапора.

Вознесіння та лідерство[ред. | ред. код]

16 листопада 1807, Чжен Ї помер у В'єтнамі в 39 років. Чжен Ї Сао стала називатися Чжен Ши й негайно почала маневрувати у своїй лідерській позиції. Вона почала розвивати особисті відносини, щоб отримати суперників, щоб визнати її статус і зміцнити її авторитет. Вона швидко діяла, щоб закріпити інтимне партнерство зі своїм пасинком Чжан Бао Цзи. Для того, щоб зупинити своїх суперників до виникнення відкритого конфлікту, вона звернулася за підтримкою до найсильніших членів сім'ї Чжен її чоловіка. Потім вона залучила коаліцію, сформовану її чоловіком, спираючись на деякі з існуючих лояльності капітанів флоту до свого чоловіка і зробивши себе необхідною для інших капітанів.

Після того, як Чжен Ши буде мати таку велику силу під її командуванням, її другий командуючий Чжан Бао Цзи допомагав би їй у керуванні щоденними операціями флоту Червоного Прапора, однак, як час вимагав чоловіка вона називала його офіційним капітаном флоту, але він залишався вірним їй і був би прийнятий піратами низького рівня.

Кодекс законів[ред. | ред. код]

Після того, як вона утримувала керівну посаду флоту, Чжен Ши почала завдання об'єднання флоту, видаючи кодекс законів. Нейманський переклад «Історії піратів, які напали на Китайське море» стверджує, що цей код видавав Чжан Бао Цзи. Юан Юн-лун каже, що Чжен видала свій кодекс з трьох правил, що називаються сан-тьяо, для свого флоту, але вони, як відомо, не існують у письмовій формі. Кодекс був дуже суворим і, за словами Річарда Гласскуле, суворо дотримувався.

Див. також[ред. | ред. код]