Чже Цонкапа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чже Цонкапа
тиб. ཙོང་ཁ་པ།
Tsongkhapa.Kumbum.jpg
Народився 21 листопада 1357
Цонгкаd
Помер 21 листопада 1419[1] (62 роки)
монастир Ганден, Лхаса, КНР
Діяльність філософ, письменник
Вчителі Nyawon Kunga Peld[2], Khenchen Tsultrim Rinchend[2], Chöjé Döndrub Rinchend[2], Lho-brag Grub-chen Nam-mkhaʼ-rgyal-mtshand[2], Dratsé Pa Rinchen Namgyald[2], Drak Kar Khenchen Chö Kyab Zangpod[2], Chokle Namgyeld[2], Khenchen Ka Shyipad[2], Rendawa Zhonnu Lodrod[2], Khyungpo Lhepa Shyönnu Sönamd[2], Jamyang Chökyi Palwad[2], Gong Sum Dechen Pad[2], Khenchen Chö Kyab Palzangpod[2], Döndrub Zangpod[2], Khenchen Kün Ga Gyaltsend[2], Chokyi Gyelpod[2], Umapa Tsondru Sengged[2], Дампа Сонам Г'ялцен[2], Ko'uwa Shyönnu Changchub Özerd[2] і Rolpe Dorje, 4th Karmapa Lamad[2]
Відомі учні Дулдзін Драгпа Г'ялценd[2], Chen Nga Lodrö Gyaltsend[2], Sangye Rinchen Gyaltsend[2], Gung Ru Gyaltsen Zangpod[2], Neten Jang Sengd[2], Jangsem Sherab Zangpod[2], Gyeltsabje Darma Rinchend[2], Lodro Tenpad[2], Chennga Sonam Zangpod[2], Yönten Pald[2], Chowang Drakpad[2], Khedrub Norzang Rinchend[2], Hor Tön Namkha Palwad[2], Geshé Pal Kyongd[2], Neten Zang Kyongwad[2], Nyal Gö Rinchen Sam Drubd[2], Khenchen Tashi Sengéd[2], Drakpa Rinchend[2], Tö Sherab Zangpod[2], Lho-brag Grub-chen Nam-mkhaʼ-rgyal-mtshand[2], Chö Pak Gyaltsend[2], Khenchen Sönam Chokdrubd[2], Jamyang Khaché Panditad[2], Gö Lotsawa Zhönnu-peld[2], Далай-лама I[2], Lodro Rinchen Sengged[2], Geshé Jampal Tashid[2], Chamchen Chöje Shakya Yeshed[2], Samlo Sanggye Tashid[2], Jo Den Sönam Lhündrubd[2], Palden Döndrubd[2], Lhopa Gyaltsen Sengéd[2], Jam Karwa Jampal Chö Zangd[2], Jampel Gyatsod[2], Khedrubje Gelek Pelzangd[2], Jamyang Choje Tashi Peldend[2], Sherab Sengged[2], Jam Ling Penchen Sönam Namgyald[2], rgyal ba Dka' bcu pad[2], Baso Chokyi Gyeltsend[2], Nyal Gung Nang Chöjé Dzepa Palden Zangpod[2], Changsem Chö Pakd[2], Lekpa Gyeltsend[2], Ka Shyipa Dön Yö Gyaltsend[2], Geshé Sherab Drakd[2], Wön Samten Lodröd[2], Gya Ra Sangye Yeshed[2], Q8650717?[2], Gendun Gyeltsend[2], Neten Rinchen Gyaltsend[2] і Shakya Pal Zangd[2]
Посада Ганден Тріпаd
Конфесія Тибетський буддизм і Гелуг
Батько Лубум Геd[3][4]

Чже Цонкапа (тиб. ཙོང་ཁ་པ།; 13571419[5]) — тибетський буддиський релігійний діяч, філософ і проповідник. Засновник школи Гелуг, що отримала значне поширення в Тибеті, Монголії і Бурятії у XVI—XVII ст.

Біографія[ред. | ред. код]

Дже Цонкапа народився у 1357 році, в провінції Амдо у східному Тибеті.

У трирічному віці Цонкапа отримав обітниці буддиста-мирянина від четвертого уармапи Ролпе Дордже, який дарував йому ім'я Кунга Н'їнгпо. У віці сім років він прийняв обітницю монаха-послушника від свого наставника Чойдже Дондупа Рінчена і був названий Лобсанг Драгпа.

Цонкапа багато подорожував і навчався у наставників всіх традицій тибетського буддизму. У шістнадцятирічному віці він відправився в монастир Дрікунг Каг'ю в центральному Тибеті, де навчався під керівництвом настоятеля Ченга Чок'ї Г'ялпо, від якого отримав настанови з бодгічітти і махамудри. У монастирі Кончог К'яб навчав його медицині, і всього через рік Цонкапа досяг значної майстерності в цій галузі. Цонкапа володів надзвичайною пам'яттю, він без труднощів запам'ятовував навіть найскладніші тексти. Так, він вивчив напам'ять весь коментар до великого тексту правил чернечого дисципліни (віная), запам'ятовуючи по 17 фоліантів за день. Слава про здібності Цонкапи дійшла до китайського імператора Чжу Юаньчжана, який послав йому запрошення відвідати Китай.

З Дрікунга Цонкапа попрямував до монастиря Чодра Ченпо Девачен, де продовжив свою освіту. За два роки він освоїв всі праці Будди Майтреї і тексти з Праджняпараміти. Добившись високої майстерності в мистецтві філософських диспутів, він прославився своєю ерудицією.

Під час відвідування Ньяпон Кунга Пел в Цечені Дже Рінпоче зустрів сак'яського вчителя Рендаву, якого пізніше став вважати своїм основним духовним наставником. Саме в цей момент Цонкапа написав молитву «мігдзем». У Рендави та іншого наставника школи Сак'я Кажіпа Лосела Цонкапа отримав настанови з чернечої дисципліни, теорії достовірного пізнання, мадг'ямікіи і Гух'ясамаджа тантри. Він також отримав передачі шести йог Наропи, калачакри, махамудри, ламдре (Шляхи і Плода), чакрасамвари і багато інших, а згодом передав їх своїм учням.

Духовна практика[ред. | ред. код]

У віці двадцяти п'яти років Дже Цонкапа прийняв повне чернече посвячення, і потім, в Нан'їнгу, почав викладати абгідгарму. У цей час у нього почалися сильні болі в спині, але він самостійно вилікувався від цієї недуги, застосувавши метод, отриманий в монастирі Сак'я від Дордже Рінчена, який також дав йому тлумачення Хеваджра-тантри.

Старанність Цонкапи в духовних заняттях було невичерпним. Крім вивчення і викладання філософії, він інтенсивно займався йогою і медитацією. Цонкапа зробив 3,5 мільйони простягань, 1,8 мільйона підношень мандалі і прочитав незліченну кількість разів мантру Ваджрасаттви. Йому постійно з'являлись ідами, особливо Манджушрі, якому він міг ставити питання і отримувати роз'яснення глибинних аспектів вчення. Крім того, він багато разів усамтнювався. Найтриваліше самітництво тривало чотири роки. У цей час поруч з Цонкапою знаходилися тільки вісім його найближчих учнів.

В цілому Цонкапа навчався під керівництвом понад ста вчителів, старанно виконував духовну практику і, в свою чергу, навчив тисячі учнів, здебільшого в центральних і східних районах Тибету. Він також багато писав. Зібрання його творів у вісімнадцяти томах включає в себе сотні праць з усіх аспектів буддійського вчення, що роз'яснюють найважчі для розуміння положення Сутраяни і Мантраяни.

Основні праці[ред. | ред. код]

Головні роботи Дже Цонкапи: « Велике керівництво на етапах шляху до пробудження» (Ламрім Ченмо), «Велике керівництво по етапах шляху тантри» («Нагрім Ченмо»), «Сутність мистецтва викладу алегоричних і буквальних навчань» (Drang-nges legs-bshad snying-po), «Хвала взаємозалежності» (rTen-'brel bstod-pa), «Зрозумілий опис п'яти стадій Гуг'ясамаджі» (gSang-'dus rim-lnga gsal-sgron) і «Золоті чотки» (gSer-phreng). Першу із згаданих робіт, «Велике керівництво», Цонкапа завершив в 1402 році . Ця праця детально і поетапно викладає весь шлях до стану Будди і є базовим навчальним посібником в школі гелуг.

Цонкапа вчив тисячі ченців, і серед безлічі його найближчих учнів найбільш видатними стали: Г'ялцаб Дарма Рінчен (1364—1432); Кхедруб Гелег Пелзанг (1385—1438); Г'ялва Гендун Дуп (1391—1474; перший Далай-лама), засновник монастиря Ташилунпо в Шигацзе; Таші Палден (1379—1449), засновник монастиря Дрепунг; Шак'я Еше, що заснував монастир Сера; Дже Шераб Сенге, засновник монастиря Сег'ю.

Два найближчих учня Цонкапи[ред. | ред. код]

Коли Цонкапі було близько сорока років, йому у видінні з'явився Манджушрі, який підтвердив, що Цонкапа досяг прямого пізнання порожнечі і більше не потребує настанов на цю тему. Потім Манджушрі порадив Цонкапі продовжувати проповідувати Дгарму на основі навчань Нагарджуни та Атіши. Незабаром після цього Цонкапа відправився на південь від Лхаси, де зустрів свого майбутнього учня Г'ялцаба Дарма Рінчена (1364—1432), який в той час належав до школи Сак'я і вже прославився як великий учений цієї традиції, який блискуче володів мистецтвом філософського диспуту.

Їхня перша зустріч відбулася, коли Цонкапа починав одне зі своїх публічних навчань. Г'ялцаб відкрито оскаржив авторитет Цонкапи, сівши на його трон, але, коли Цонкапа почав говорити, Г'ялцаб зрозумів, що знання Дже Цонкапи набагато перевершують його власні. В ході коментарів Цонкапа відповідав на всі ті питання, які раніше Г'ялцабу здавалися нерозв'язними, і той незабаром усвідомив, що поводився неприпустимо. Зіскочивши з трону, він смиренно зробив три простягання перед наставником і зайняв місце серед слухачів. Пізніше він став одним з двох «сердечних» учнів Цонкапи. Іншим був Кхедруб Гелег Пелзангпо (1385—1438), який став послідовником Цонкапи декількома роками раніше.

Кінець життя і спадщина[ред. | ред. код]

Цонкапа пішов з життя у віці шістдесяти років, в 1419 році. За свідченнями учнів, в момент смерті його тіло перетворилося в прекрасне юне тіло Манджушрі, та виділяло райдужне світло, що було безперечною ознакою його відходу в нірвану.

Після відходу Цонкапи, Кхедруб-Чже і Г'ялцаб-Чже зберегли і передали нащадкам створену ним систему. На прохання інших учнів Г'ялцаб зійшов на трон Гандена, отримавши офіційне визнання основного наступника лінії Цонкапи. Він зберігав за собою цю посаду впродовж дванадцяти років, аж до своєї смерті. За своє життя Г'ялцаб-Чже написав низку значущих праць, зібрання його творів налічує вісім томів. Наступним за Г'ялцабом володарем трону Ганден протягом семи років був Кхедруб, який помер у віці п'ятдесяти чотирьох років. Ці два наставника вважаються «духовними синами» Цонкапи, на тхангках їх часто зображують сидячими по обидва боки від Дже Цонкапи.

Вшанування[ред. | ред. код]

У 1977 році в Тоскані (Італія) під егідою Фонду підтримки традиції Махаяни був заснований Інститут Лами Цонкапи, що став одним з найбільших буддійських освітніх установ в Європі. У 2001 році тибетський лама-емігрант, доктор буддійської філософії Кхенпо Кьосанг Рінпоче заснував у французькому Ельзасі Інститут ім. Дже Цонкапи (тиб. Rje tsong kha pa rig pa'i 'byung gnas gling).

У 2008 році в Калмикії був побудований тантричний монастир Владики Зонкави. Створена в 2013 році в Росії релігійна організація учнів лами школи гелуг геше Тінлея була названа «Дже Цонкапа»; ту ж назву носить і діюче при ньому книжкове видавництво.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]