Чжу Да

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чжу Да
Bada7.jpg
Інші імена Бада Шеньжень
Народився 1626(1626)
Наньчан
Помер 1705(1705)
Підданство Династія Цін
Громадянство Китай
Flag of the Qing Dynasty (1889-1912).svg Династія Цін
Національність китаєць
Діяльність художник
Рід Чжу

Чжу Да (朱耷, 1626 —1705) — китайський художник, каліграф часів династії Цін.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у 1626 році у м. Наньчан. Походив з імператорської родини Чжу (правила Китаєм під ім'ям династія Мін). Був нащадком князя Чжу Цюаня. Почав малювати і писати вірші в ранньому дитинстві.

Після захоплення у 1644 році Пекіна маньчжурами й падінням династії Мін, Чжу Да пішов до буддійського монастиря. Після 40 років самітництва художник залишив монастир і повернувся до звичайного життя. Перед тим у 1678 році у нього був психічний зрив, він декілька років ні з ким не розмовляв. Він почав кар'єру живописця під різними творчими псевдонімами, найвідомішим з яких став «Горець восьми великих достоїнств». Тоді ж оженився. після цього займався лише створенням картин. Помер у 1709 році.

Творчість[ред.ред. код]

Історики живопису вважають Чжу Да провідним майстром початку правління династії Цін, справивши великий вплив на наступних художників.. Він працював у стилі «квіти і птахи». Його картини відрізняє особливий різкий мазок, який пояснюється тим, що він тримав пензель особливим чином. Безпосередньо пензель мав дуже тонке перо. Стиль Чжу да отримав назву гаокуань. Зображення птахів та квітів імпульсивне, іноді можно лише за формою або контуром зрозуміти, що зображено. Найбільш відомими є картини: «Павичі», «Самотня фігура птаха», «Качка», «Кішка й камінь», «Квітка на річці», «Риба та качка», «Два птахи», «Лотос й птахи».

У 1930-х роках Чжан Дачань спробував наслідувати йому і виготовив декілька копій, але знавці відразу їх дізналися, саме завдяки виняткового прямому і різкого мазку художника.

Його роботи зберігаються в багатьох музеях. Найвідомішим приватним колекціонером був вчений з Єльського університету Ван Фанью. У 2011 році його картину продано за 12,3 млн доларів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Schoiswohl, Maria: Bada-Shanren Zur politischen Symbolik in den Gedichten eines Ming-Loyalisten. Dissertation Wien 1986
  • Zhu Da and his Painting Gallery at China Online Museum