Цзайхоу I (імператор Мін)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Чжу Цзайхоу)
Перейти до: навігація, пошук
Чжу Цзайхоу
Longqing.jpg
Інші імена Му-цзун
Народився 4 березня 1537(1537-03-04)
Пекін, КНР
Помер 5 липня 1572(1572-07-05) (35 років)
Пекін, КНР
Поховання Zhaoling Mausoleum (Ming dynasty)[d]
Громадянство Китай
Велика країна Мін
Діяльність Імператор
Титул імператор
Посада Імператор Китаю
Термін 1567—1572
Попередник Чжу Хоуцун
Наступник Чжу Іцзюнь
Батько Чжу Хоуцун
Мати імператор Ке
Рід Чжу
Брати, сестри
Дружина 3 імператриці
Діти Чжу Іцзюнь

Чжу Цзайхоу (朱載垕, 4 березня 1537 —5 липня 1572) — 12-й імператор династії Мін у 15671572 роках, девіз правління Лунцін (Піднесене Щастя).

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 4 березня 1537 року у родині імператора Чжу Хоуцуну, його третім за віком сином. При народжені отримав титул князь Ю. Він страждав порушення мовлення, тому коли став імператор намагався менше говорити на аудієнціях. Довгий час батькові не вдавалось домогтися визнання Чжу Цайхоу спадкоємцем трону. Зрештою того визнали таким. Після смерті Чжу Хоуцуна у 1567 році він став імператором.

Прийняв заходи щодо налагодженню внутрішньої ситуації, активно боровся з корупцією. Були звільнені фаворити померлого батька, на урядові посади призначено конфуціанців з академії Ханлінь. Проведено роботи на річкових дамбах річок Хуанхе і Хуайхе. Зменшено податковий тягар на селян.

У внутрішньополітичних справах він дотримувався порад наближених секретарів «Внутрішньопалацового кабінету» (Нейге) Чжан Цзюйчжена і Гао Гуна. У зовнішній політиці приділяв особливу увагу налагодженню мирних відносин і взаємовигідної торгівлі з монголами, після того як з Алтан-ханом у 1570 році було укладено вигідний мир, а до 1572 року більшість монгольських ханів визнала себе васалами китайського імператора. Це зняло напругу на сході імперії та значно пожвавило сухопутну торгівлю.

Але одночасно не забував і про оборону, доручивши полководцям Ці Цзігуану і Ван Чуну відновити і зміцнити Великий китайський мур на північно-західних кордонах імперії, що й було виконано величезними зусиллями армії і примусовою працею населення. За його правління остаточно було знищено японське піратство у китайських водах, а також нанесено значний удар китайським піратам. За наказом імператора відбулося будівництво укреплень у глибоководних портах в провінціях Чжецзян і Фуцзянь, а також побудувано новий флот.

Цей імператор, на відміну від попередника, не любив магів і віщунів, і навіть переслідував їх. Навіть будучи хворим, до самої смерті займався державними справами, викликаючи до себе своїх радників. Помер Чжу Цзайхоу 5 липня 1572 року.

Джерела[ред.ред. код]

  • Jacques Gernet: Die chinesische Welt. suhrkamp taschenbuch. Frankfurt, Suhrkamp 1997. ISBN 3-518-38005-2