Чжу Цзайхоу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чжу Цзайхоу
12-й Імператор Мін
4 лютого 1567 — 5 липня 1572 року
Попередник: Чжу Хоуцун
Спадкоємець: Чжу Їцзюнь
 
Народження: 4 березня 1537
Пекін, імперія Мін
Смерть: 5 липня 1572 (35 років)
Пекін, імперія Мін
Поховання: Zhaoling Mausoleum (Ming dynasty)d
Країна: імперія Мін[1]
Рід: Династія Мін[d]
Батько: Чжу Хоуцун[1]
Мати: Empress Xiaoked
Шлюб: Empress Xiaoyizhuang, of the Li cland, Empress Dowager Xiaodingd і Empress Xiaoand
Діти: Чжу Іцзюнь[1], Zhu Yiyid, Zhu Yilingd, Princess Penglaid, Zhu Yiliud, Princess Shouyangd, Princess Yongningd, Princess Rui'and, Princess Taihed, Q11117345? і Q11065028?

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Чжу Цзайхоу (кит.: 朱載垕; піньїнь: Zhu Zaihou), храмове ім'я Муцзун (кит.: 穆宗; піньїнь: Mùzōng; 4 березня 1537 —5 липня 1572) — дванадцятий імператор династії Мін. Девіз правління — Лунцін (Піднесене Щастя).

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився 4 березня 1537 року у родині імператора Чжу Хоуцуну, його третім за віком сином. При народженні отримав титул князь Ю. Він мав порушення мовлення, тому коли став імператором намагався менше говорити на аудієнціях. Довгий час батькові не вдавалось домогтися визнання Чжу Цайхоу спадкоємцем трону. Зрештою того визнали таким. Після смерті Чжу Хоуцуна у 1567 році він став імператором.

Прийняв заходи щодо налагодження внутрішньої ситуації, активно боровся з корупцією. Були звільнені фаворити померлого батька, на урядові посади призначено конфуціанців з академії Ханлінь. Проведено роботи на річкових дамбах річок Хуанхе і Хуайхе. Зменшено податковий тягар на селян.

У внутрішньополітичних справах він дотримувався порад наближених секретарів «Внутрішньопалацового кабінету» (Нейге) Чжан Цзюйчжена і Гао Гуна. У зовнішній політиці приділяв особливу увагу налагодженню мирних відносин і взаємовигідної торгівлі з монголами, після того, як з Алтан-ханом у 1570 році було укладено вигідний мир, а до 1572 року більшість монгольських ханів визнала себе васалами китайського імператора. Це зняло напругу на сході імперії та значно пожвавило сухопутну торгівлю.

Але одночасно не забував і про оборону, доручивши полководцям Ці Цзігуану і Ван Чуну відновити й зміцнити Великий китайський мур на північно-західних кордонах імперії, що й було виконано величезними зусиллями армії та примусовою працею населення. За його правління остаточно було знищено японське піратство у китайських водах, а також завдано значного удару китайським піратам. За наказом імператора відбулося будівництво укреплень у глибоководних портах в провінціях Чжецзян і Фуцзянь, а також побудувано новий флот.

Цей імператор, на відміну від попередника, не любив магів і віщунів, і навіть переслідував їх. Навіть хворим, до самої смерті займався державними справами, викликаючи до себе своїх радників. Помер Чжу Цзайхоу 5 липня 1572 року.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в China Biographical Database

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Jacques Gernet: Die chinesische Welt. suhrkamp taschenbuch. Frankfurt, Suhrkamp 1997. ISBN 3-518-38005-2