Чингізиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Портрет Чингізхана

Чингі́зиди (від англ. Chinggisid, «Чінґісовичі», «рід Чінґіса») — монгольська (ординська, татарська, степова) ханська (царська) династія, прямі нащадки першого ординського царя Чингісхана (хана Чінґиса) з роду Борджигінів (Сірих Вовків Степу), який виводять з Алтаю, чиїм покровителем (тотемом) був Сірий Вовк і одне з відгалужень (споріднених родів) яких опинилося у степах Подніпров'я і взаємодіяло з Великим Князівством Руським як противники, данники або союзники (див. половці, торки, чорні клобуки) ще до нашестя Війська монголів (Орди зі Степу), а інше потрапило з Алтаю на терени Монголії і зіграло свою роль у державотворчих і цивілізаційних процесах, які відбувались у цьому кутку Великого Степу і врешті решт призвели до утворення Монгольської імперії, включення даного регіону у суспільне, економічне і політичне життя Євразії і поширення на ці терени здобутків східноєвропейської (руської і української) козацько-християнської цивілізації (див. Російська імперія, СРСР, СНД, Україна).

У першого ординського царя Чингісхана та його першої дружини, цариці Борте було чотири сини-царевичі: Джучі, Чагатай, Угедей і Толуй. За законами Степової імперії тільки вони або їхні нащадки по чоловічій лінії мали право на царство, саме їх нащадки розкидані по різним куткам Великого Степу склали окрему суспільну верству відому в московських і литовських літописах як ординські царевичі, а в країнах Середньої Азії як біла кістка або тьоре (торе, тюре). На сьогодні близько 16 мільйонів людей, які проживають в країнах Середньої Азії (центральної Євразії) і інших країнах світу являються або вважають себе нащадками Чингізхана по чоловічій лінії. І це не дивно, враховуючи те, що згідно історичних документів, у Чингізхана було велике потомство, так зокрема старший син Чингізхана Джучі залишив 14 синів. У свою чергу, його онук, цар Хубілай, який управляв Китаєм, мав 22 законних сини.

Також нащадки Чингізхана в різних джерелах можуть називатися Чингісиди, Чингісовичі, рід Чингіса, Золотий рід (від (монг. Алтан ураг) тощо.

Гілки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]