Чиріков Борис Валеріанович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Борис Чиріков
Борис Чиріков, 2007 р.
Борис Чиріков, 2007 р.
Народився 6 червня 1928(1928-06-06)
Орел, СРСР
Помер 12 лютого 2008(2008-02-12) (79 років)
Новосибірськ, Російська Федерація
Поховання Q18280472?
Місце проживання Новосибірськ, Російська Федерація
Громадянство СРСР СРСР, Росія Росія
Національність росіянин
Діяльність фізик, фізик-теоретик
Alma mater Московський физико-технічний інститут,
Російський науковий центр "Курчатовський Інститут"
Галузь теоретична фізика, теорія динамічного хаосу
Заклад Інститут ядерної фізики ім. Будкера, РАН
Вчене звання академік РАН
Науковий ступінь доктор фізико-математичних наук
Науковий керівник Герш Будкер
Член Російська академія наук і Академія наук СРСР
Відомий завдяки: критерій Чирікова, стандартне відображення
Нагороди
Орден «Знак Пошани» Орден Трудового Червоного Прапора Орден «Знак Пошани»

Бори́с Валеріа́нович Чи́ріков (рос. Борис Валерианович Чириков) (6 червня 1928, Орел - 12 лютого 2008) — російський фізик-теоретик, відомий своїми працями в областях нелінійної динаміки та динамічного хаосу. Майже вся наукова кар'єра Бориса Чирікова пов'язана з розташованим в Новосибірському Академмістечку Інститутом ядерної фізики ім. Будкера РАН.

Біографія[ред.ред. код]

У 1952 році закінчив Московський фізико-технічний інститут. Після закінчення інституту почав працювати під керівництвом Герша Будкера в Російський науковий центр «Курчатовський Інститут» АН СРСР. У вересні 1959 року Будкер переїхав до Новосибірська, де він заснував Інститут ядерної фізики (що згодом став носити його ім’я). Разом із своїм керівником до Новосибірська переїхав і Чиріков. В 1983 році став членом-кореспондентом АН СРСР, а в 1992 році — дійсним членом РАН. До своєї смерті в 2008 році він продовжував працювати в інституті Будкера.

Наукові результати[ред.ред. код]

З ім'ям Бориса Чирікова асоціюється низка яскравих фундаментальних результатів з теорії динамічного хаосу та основ статистичної механіки. В 1959 році Чиріков запропонував [1] критерій виникнення класичного хаосу в гамільтонових системах, зараз відомий як критерій Чирікова. В тій самій праці він застосував свій критерій для пояснення щойно одержаних в Курчатовському інституті загадкових екпериментальних результатів з конфайнменту плазми у відкритих дзеркальних пастках. Це була перша фізична теорія хаосу, яка змогла пояснити конкретний експеримент та яку було розвинуто задовго до можливості комп'ютерного моделювання хаосу.

Ще одним важливим відкриттям Бориса Чирікова є відображення, що згодом отримало назву стандартного відображення Чирікова, квантовий аналог якого широко використовується для опису явища динамічної локалізації, яке спостерігається в експериментах з атомами водню та рідбергівськими атомами в мікрохвильових полях та в бозе — ейнштейнівських конденсатах на оптичних ґратках.

До інших результатів, отриманих Чиріковим разом зі своїми співробітниками належать такі: аналіз переходу со сильного хаосу в задачі Фермі-Паста-Улама; вивід границі хаосу для моделі прискорення Фермі; чисельний розрахунок ентропії Колмогорова-Синая для відображень, що зберігають площу; дослідження слабких нестійкостей в багатовимірних гамільтонових системах (дифузія Арнольда та модуляційна дифузія); демонстрація додатності ентропії Колмогорова-Синая для однорідних моделей Янга-Міллса, а отже їхньої неінтегровності; встановлення ступеневого закону спадання повернень Пуанкаре для гамільтонових систем з розділеним фазовим простором; демонстрація хаотичності динаміки комети Галлея.

Посилання[ред.ред. код]

  1. B.V.Chirikov, «Resonance processes in magnetic traps», At. Energ. 6: 630 (1959) (російською [1])(Англійський переклад, J. Nucl. Energy Part C: Plasma Phys. 1: 253 (1960)[2]

Інші відомі праці Бориса Чирікова[ред.ред. код]

  • B.V.Chirikov, «Research concerning the theory of nonlinear resonance and stochasticity», Preprint N 267, Institute of Nuclear Physics, Novosibirsk (1969), (Engl. Trans., CERN Trans. 71-40 (1971))
  • B.V.Chirikov, «A universal instability of many-dimensional oscillator systems», Phys. Rep. 52: 263 (1979)
  • B.V.Chirikov, «Time-dependent quantum systems» in «Chaos and quantum mechanics», Les Houches Lecture Series, Vol. 52, pp. 443–545, Eds. M.-J.Giannoni, A.Voros, J.Zinn-Justin, Elsevier Sci. Publ., Amsterdam (1991)(2009)

Зовнішні посилання[ред.ред. код]