Число Ердеша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пал Ердеш, рекордсмен з кількості наукових публікацій
Якщо Аліса працювала разом з Палом Ердешом над однією статтею, і з Бобом — над іншою, але Боб ніколи не співпрацював з Ердешем особисто, то Бобу присвоюється число Ердеша 2, оскільки він за два кроки від Ердеша.

Число́ Ерде́ша — жартівливий, але популярний серед науковців, вказівник, що засвідчує наближеність вченого до досліджень надзвичайно плодовитого угорсько-американського математика Пала Ердеша.

Ердеш написав за своє життя 1475 статей, причому більшість із цих робіт було створено у співавторстві.

Число Ердеша для будь-якого вченого будується таким чином. Сам Ердеш отримує число 0. Усі співавтори публікацій Ердеша, а таких понад 500, отримують показник 1. Усі співавтори вчених із числом Ердеша 1 отримують число 2 і т. д.

Вперше це поняття опублікував Каспер Гоффман — 1969 року видано його статтю «And what is your Erdős number?»[1], в якій він описав свої спостереження співробітництва Ердеша з іншими вченими.

Згідно з «The Erdös Number Project» університету Окленда, числом Ердеша володіють не менше 260 тисяч чоловік, для більшості з них це число не перевищує 8. Середнє значення становить — 4,65, а медіана — 5, максимальне значення — близько 15[2].

У списку володарів чисел Ердеша більше сотні нобелівських лауреатів — і це попри те, що нобелівські премії з математики, як відомо, не присуджуються[3].

Аналогії[ред. | ред. код]

Схожі показники існують в інших галузях людської діяльності. Наприклад, у го подібним чином вираховують число Сюсаку — тим, хто зіграв хоча б одну партію з великим майстром, присвоюється число 1 і т. д.

В кіноіндустрії аналогом числа Ердеша є число Кевіна Бейкона.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Альберт Ейнштейн отримав число Ердеша 2, а Роберт Оппенгеймер — 4[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Goffman, Casper (1969). And what is your Erdős number?. American Mathematical Monthly 76: 791. doi:10.2307/2317868. 
  2. http://www.oakland.edu/enp/trivia.html
  3. Мир тесен. Насколько? [Архівовано 24 жовтня 2003 у Wayback Machine.] Опубліковано в журналі «Домашний компьютер» № 1 від 1 січня 2002 року.
  4. Some Famous People with Finite Erdös Numbers

Посилання[ред. | ред. код]