Чистильник взуття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чистильник взуття
Зображення
CMNS: Чистильник взуття у Вікісховищі
Чистильник взуття в Мехіко

Чистильник взуття — професія, представники якої надають перехожим послуги з чищення взуття (зазвичай гуталіном). Процес очищення практично завжди виконується на вулиці і з допомогою спеціального стенду. В країнах Заходу чистильників взуття часто називали «взуттєвими чистильниками-хлопчиками» (англ.  shoe shine boy), оскільки виконанням цієї роботи часто (хоча й не виключно) займалися діти і підлітки чоловічої статі[1].

Як професія вуличне очищення взуття за гроші з'явилося в XVIII столітті, оскільки гуталін не мав широкого комерційного поширення аж до початку XX століття[2]. Масштаби діяльності чистильників взуття досягли найбільшого розмаху в кінці XIX століття на вулицях британських і американських міст. У розвинених країнах Заходу в даний час ця професія вже практично зникла, зустрічаючись в основному як «атракціон» для туристів на ярмаркових заходах. Одним з небагатьох людей в Європі, що заробляють собі на життя професійним вуличним чищенням взуття, є житель Франкфурта Томас Ганик, діяльність якого висвітлювали великі німецькі ЗМІ[3].

З іншого боку, в багатьох країнах Азії і Латинської Америки така форма діяльності продовжує існувати дотепер; нині вона особливо широко поширена в Афганістані, де цим займається після школи чимало сиріт та дітей з бідних родин[4], іноді заробляючи близько 1 фунта стерлінгів на день. В Індії ця професія також досить поширена, причому в цій країні існує навіть профспілка чистильників взуття, а на здійснення такої діяльності потрібно отримати спеціальну ліцензію[5]. Разом з тим в Індії має масове поширення і нелегальне чищення взуття дітьми, які займаються цим з примусу і отримують до 10 рупій з одного клієнта; уряд країни зазнає критики за ігнорування проблеми подібної форми підневільної праці[6].

Багато діячів, які згодом стали відомими в тих або інших галузях, протягом якогось періоду в підлітковому віці працювали чистильниками взуття, через що ця професія стала, принаймні в США, важливим культурним стереотипом, що знайшов відображення в різних творах мистецтва і масової культури[7].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Child Labor--Shoe-Shine Boys. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 28 січня 2019.
  2. The Art of Shoe Shining: A Bullet Point History. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 28 січня 2019.
  3. Schuhe machen Leute
  4. HASCO. «Poverty forces Afghan children to quit school to work [Архівовано 10 травня 2008 у Wayback Machine.]». Accessed 20 August 2007.
  5. Yahoo! News India. 6 August 2007. «Mumbai plans to 'polish' off its shoeshine boys [недоступне посилання з Январь 2018]». Accessed 20 August 2007.
  6. Schuhe putzen für ein paar Rupies bei zeit.de, abgerufen am 19. Juli 2011.
  7. About Shoe Shine Stands