Чоботарові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чоботарові
Кулик-довгоніг (Himantopus himantopus)
Кулик-довгоніг (Himantopus himantopus)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Euraryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Чоботарові (Recurvirostridae)
Bonaparte, 1854
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Recurvirostridae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Recurvirostridae
EOL logo.svg EOL: 2923712
ITIS logo.svg ITIS: 176719
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 425629
Fossilworks: 39587
Чоботар (Recurvirostra avosetta)

Чоботарові (Recurvirostridae) — родина прибережних птахів ряду Сивкоподібних.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Маса тіла від 100 до 500 г. Забарвлення, як правило, контрастне. Статевий та сезонний морфізм забарвлення не виражений; є невеликі вікові зміни. Дзьоб різноманітний за формою та довжиною, з щілиноподібними ніздрями. Ноги середньої довжини або дуже довгі; особливо видовженими є цівка та гомілка. Перетинки з'єднують середній і зовнішній палець або всі 3 передніх пальці; задній палець або відсутній, або дуже вкорочений. Оперення густе, щільно прилягає, пух є і на птериліях, і на аптеріях.

Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

Одні види поширені практично на всіх материках (крім Антарктиди), інші мають відносно невеликий ареал. В Україні зустрічаються тільки у південних районах.

Населяють узбережжя морів, внутрішніх водойм, прісних і солоних, галечникові береги та обмілини річок у субальпійській та альпійській зонах.

Особливості екології[ред. | ред. код]

Моногамні птахи, оселяються окремими парами або розрідженими колоніями. Гніздо у вигляді ямки у субстраті, вистелене рослинним матеріалом або камінцями. У кладці 3—4 яйця, які насиджують обидва члени пари 3—4 тижні. Захищаючи кладку або пташенят батьки здатні відволікати ворога, демонструючи поведінку пораненого або хворого птаха.

Активність денна. Живляться та вигодовують пташенят майже виключно тваринною їжею (різноманітними водними комахами та їхніми личинками, дрібними ракоподібними, молюсками, червами тощо), зрідка вживають (чоботар) насіння рослин. Способи добування їжі різноманітні: полюють у зоні прибою, на мілководдях; плаваючи по неглибокій воді; пересуваючись по суходолу, перевертають каміння.

Походження та систематика[ред. | ред. код]

Родина нараховує 7 видів, з яких 1 знайдений у викопному стані у відкладах еоцену в США, а залишки 2 видів (нині існуючих) — в пізніших відкладах.

Родина включає 3 роди:

Посилання[ред. | ред. код]

  • Карташев Н.Н. Систематика птиц. — М. : Высшая школа, 1974. — 362 с.
  • Фауна мира: птицы: Справочник / Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. — М. : Агропромиздат, 1991. — 311 с. — ISBN 5-10-001229-3.

Література[ред. | ред. код]

  • Pierce R.J. (1996) Family Recurvirostridae (Stilts and Avocets) // Handbook of the Birds of the World. Volume 3: Hoatzin to Auks / del Hoyo, J.; Elliot, A. & Sargatal, J. (editors). — Lynx Edicions. — P.p. 332–348 ISBN 84-87334-20-2