Чорна Книга з Кармартена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чорна Книга з Кармартена
Black.Book.of.Carmarthen.facsimile.png
збірка давньої валлійської поезії
Чорна Книга з Кармартена
валл. Llyfr Du Caerfyrddin
Творець: невідомо
Час створення: близько 1250
Висота: 170[1]
Ширина: 130[1]
Матеріал: Пергамент[1]
Зберігається: Аберіствіт
Музей: Колекція Національної бібліотеки Уельсу
Чорна Книга з Кармартена у Вікісховищі?

Чо́рна Кни́га з КармартеШаблон:Sibst:`на (валл. Llyfr Du Caerfyrddin) — середньовічний валлійський рукопис, що вважається найдавнішим збереженим манускриптом, повністю написаним валлійською мовою.[2]

Назва[ред.ред. код]

Назва книги, створеної близько 1250 року, пов'язана з монастирем Святого Івана Євангеліста та Святого Тейлідога в Кармартені. Чорною книга називається за кольором її палітурки. Книга входить до колекції Національної бібліотеки Уельсу, де має сигнатуру NLW Peniarth MS 1.

Зміст[ред.ред. код]

Книга є збіркою поезій, що надежать до різних жанрів. До книги входять вірші релігійної тематики, панегірики та плачі. Найбільший інтерес для вчених становлять вірші, які описують традиції, пов'язані з валлійськими героями та так званою Давньою Північчю (валл. Yr Hen Ogledd), і особливо легенди про Артура та Мірддіна, також відомого як Мерлін. Один з віршів присвячений Битви при Ллонгборті, місце якої зараз точно невизначено, і згадує про участь Артура в битві.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в National Library of Wales archives and manuscripts catalog
  2. Daniel Huws of the National Library of Wales (Llyfrau Cymraeg 1250–1400, Aberystwyth 1993).

Література[ред.ред. код]

  • Jarman, A. O. H. (Ed.) (1982),Llyfr Du Caerfyrddin. Caerdydd: Gwasg Prifysgol Cymru. ISBN 0-7083-0629-2. A diplomatic edition of the original text.
  • Helmut Birkhan: Kelten. Versuch einer Gesamtdarstellung ihrer Kultur. Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1997, ISBN 3-7001-2609-3.
  • Bernhard Maier: Lexikon der keltischen Religion und Kultur. Kröner, Stuttgart 1994, ISBN 3-520-46601-5.

Посилання[ред.ред. код]

  • The Black Book of Carmarthen на сайті Національної бібліотеки Уельсу. Надає доступ до кольорових зображень Peniarth MS 1.
  • The Black Book of Carmarthen на сайті Celtic Literature Collective. Використовується неповний та неточний переклад Вільяма Форбса Скіна 1848 року.
Уельс Це незавершена стаття про Уельс.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.