Чорна пантера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорна пантера
Ягуар - меланіст або Чорна пантера
Ягуар - меланіст або Чорна пантера
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Надтип: Вториннороті (Deuterostomia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Надряд: Лавразіотерії (Laurasiatheria)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котові (Felidae)
Рід: Пантера (Panthera)
Вид: Чорна пантера
Panthera melas
(стара класифікація)
Посилання
Вікісховище: Black panthers
Чорна пантера (Panthera melas) right-center
Чорна пантера (ягуар)
Походження Всюди , де є леопарди , ягуари і пуми
Інші назви Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст
Кіт свійський (Felis catus)
Чорна пантера (Panthera melas)
Чорна пантера (леопард)
Походження
Країна Всюди , де є леопарди , ягуари і пуми
Поширення Дика природа і зоопарки
Альтернативні назви Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст
Поширені псевдоніми Чорна пантера,
Пантера-меланіст,
Ягуар-меланіст,
Леопард-меланіст,
Пума-меланіст


Чорна пантера — назва темнозабарвлених особин ряду видів великих кішок, що представляють собою генетичний різновид забарвлення — прояв меланізму. Чорна пантера не є самостійним видом. Найчастіше, це леопард або ягуар. Існування пум — меланістів не підтверджено.

Також, «пантера» — рід великих тварин в родині котячих, тому слово «пантера» найчастіше застосовується не лише до особин чорного кольору, але також і до інших, зі звичайним забарвленням (рудуватим або плямистим), навіть білим — так звані «білі пантери».

Меланізм[ред. | ред. код]

Чорне забарвлення пантер є проявом меланізму, викликаного мутацією гена[1]. Прикладом сильного поширення мутації, яка призводить до меланізму, в популяції котячих, є популяція леопарда на території Малайзії, де близько 50 % тварин мають чорне забарвлення. Взагалі серед великих кішок меланізм зазвичай є більш поширеним в тих популяціях, які живуть в щільних лісах — за умови нестачі освітлення темні тварини тут є менш помітними, ніж на відкритій місцевості, що полегшує їм виживання. Шкура чорної пантери не ідеально чорна, на ній більшою чи меншою мірою завжди видніються плями. Е. П. Джі в своїй книзі «Дикі тварини Індії» писав, що зустрічаються навіть особливі «недопантери», у яких чорні плями добре видно на світлому шоколадному тлі[2].

Крім кольору забарвлення, чорні і плямисті особини леопардів і ягуарів нічим не відрізняються, вільно схрещуються і дають плідне потомство. Дитинчата від таких пар можуть бути різноманітні — і плямисті, і чорні. Але останнє зустрічається рідше, тому що ген чорного кольору рецесивний і часто пригнічується геном плямистості.

Неповний меланізм[ред. | ред. код]

Самець передньоазійського леопарда з нетиповим забарвленням, близьким до абундізму.

Близьким до меланізму поняттям є неповний меланізм або псевдо-меланізм («абундизм») — стан, за якого посилена пігментація шкіри або інших покривів відбувається не рівномірно, а окремими ділянками. Псевдо-меланізм зустрічається у леопардів[3]. За абундизму, наприклад, плями або смуги у тварин з плямистим або смугастим забарвленням покривів можуть поширюватися аж до злиття, яке призводить до так званого оманливого меланізму. Меланізм і абундизм найчастіше є підсумком мутацій, але можуть виникати і внаслідок інших чинників, таких як вплив температури під час вагітності, яка може впливати на транскрипцію і трансляцію генів.

Образ в мистецтві[ред. | ред. код]

У геральдиці та міфології[ред. | ред. код]

Геральдичні пантери
Герб Габону
  • Геральдична пантера завжди зображується « incensed », тобто огнедишною (розлюченою), з полум'ям, що виривається з рота і вух. Істота описується як прекрасна і добра.
  • Пантера була емблемою ( badge ) англійських королів Генріха IV і Генріха VI. Іноді вона зображується як звичайна тварина типу пантери, іноді (особливо в німецькій геральдиці) як істота з чотирма рогами, коров'ячими вухами і довгим червоним язиком у вигляді полум'я.
  • На гербі африканської країни Габон дві чорні пантери тримають щит та уособлюють «пильність і хоробрість глави габонської держави».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Sunquist, F. (December 2007). Malaysian Mystery Leopards. National Wildlife Magazine. 45 (1). Архів оригіналу за 16 січня 2008. Процитовано 24 травня 2015.
  2. Джі Е. П. Дикі тварини Індії. — 2-е изд. — Т. 1.
  3. Gamble, Cyndi; Rodney Griffiths (2004). Leopards: Natural History & Conservation. Voyageur Press. ISBN 0896586561.

Посилання[ред. | ред. код]