Чорна рука

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

«Чо́рна рука́» (серб. Црна рука), або «Є́дність або́ смерть» (серб. Уједињење или смрт) — організація яка боролась за незалежність Сербії від Австрійської імперії, використовуючи терористичні методи, через що й була названа національно-терористичною. Була заснована у 1911 році.

Головою організації був сербський полковник Драгутин Дмитрович. Дочірною організація була «Млада Босна», головою якої був Гаврило Принцип.

У 1914 році 28 червня у Сараєво розпочались напади на Ерцгерцога Фердинанда. О 10 ранку 5 терористів висліджували кортеж Фердинанда. Неделко Чабринович кинув бомбу, однак Фердинанд відбив гранату,і граната впала поза машину, але легко зачепила одну людину. Потім Фердинанд, не узгодивши свій план поїхати до шпиталю навідати свого «захисника». Але ерцгерцог занадто пізно повідомив про зміну маршруту. Побачивши помилку, водій почав рухатись назад, але моментально вибіг Гаврило Принцип і вистрілив у Софію (дружину Фердинанда), яка на той час була вже вагітна. Вона одразу померла. А Фердинанд за 5 хвилин потім помер. Після цього організацію розпустили.

Сараївський процес[ред.ред. код]

Гаврила Принципа засудили до 20 років ув'язнення. Однак він помер за 4 роки після ув'язнення.

Наслідки[ред.ред. код]

Після вбивства династія Габсбургів оголосила війну Сербії, внаслідок чого розпочалась Перша світова війна.

Процес над Принципом в Сараєві

Дивись також[ред.ред. код]