Чорне пиво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорне пиво
Schwarzbier
Келих і пляшка з чорним пивом Köstritzer
Келих і пляшка з класичним чорним пивом Köstritzer
Поширеність міжнародна
Країна походження Німеччина Німеччина
Регіон Тюрингія, Саксонія
Комерційні приклади Німеччина Köstritzer,
Чехія Krušovice černé,
Україна ППБ Чорне
Технологічні особливості
Тип бродіння низове
Види солоду ячмінний темний (просмажений)
Характеристики[1]
Алкоголь 4,4—5,4 %
Колір дуже темний, до чорного
Колір (SRM) 17—30
Гіркота (IBU) 22—32
Смак присмак смаженого солоду, м'яка хмільова гірокота

Чо́рне пи́во (нім. Schwarzbier) — сорт пива низового бродіння, якому притаманний дуже темний, майже чорний, колір. Походить з Німеччини та наразі є найпопулярнішим різновидом темного пива у країні[2]. Також виробляється у низці інших країн світу, де здебільшого має власні місцеві назви, зокрема у Чехії (чеськ. černé), Іспанії та країнах Латинської Америки (ісп. cerveza negra), США (англ. black lager). В Україні прикладами чорного пива є однойменний сорт львівської Першої приватної броварні та «Диканські вечори» від Полтавпиво.

Характеристика[ред. | ред. код]

Сучасне чорне пиво виробляють способом низового бродіння, тобто воно належить до лагерів. Темний колір напою обумовлений використанням темного ячмінного солоду, який отримують шляхом підсмаження пророщеного ячмінного зерна. Використання такого солоду надає пиву сухого «смаженого» присмаку, який, втім, зазвичай є менш відчутним, ніж у чорних елях (насамперед стаутах). Відрізняється від стаутів також менш насиченим кольором та менш відчутною хмелевою гіркотою, яку для традиційного чорного пива визначають як «помірну».

Історія[ред. | ред. код]

Історично чорне пиво було одним з перших сортів пива, що виникли на німецьких землях, оскільки ефективні технології виробництва світлого пива з'явилися лише у XIX сторіччі. До цього сушіння пивоварного солоду відбувалося здебільшого за допомогою відкритого вогню, через що він мав темне забарвлення та відчутний смажений (або копчений, як у випадку копченого пива) присмак. Перші зразки чорного пива виробляли способом верхового бродіння, пізніше, з винайденням та популяризацією низового бродіння, чорне пиво стали виробляти за цією технологією.

Першою письмовою згадкою про чорне пиво зазвичай вважають документ 1543 року, в якому згадується цей різновид пива, що виробляли на той час у містечку Бад-Кестріц у Тюрингії[2]. Місцева броварня й досі лишається виробником одного з найвідоміших сортів чорного пива — Köstritzer.

Традиційно основна частина виробництва чорного пива у Німеччині була зосереджена у східній частині країні, у Тюрингії та Саксонії, які 1949 року відійшли до Німецької Демократичної Республіки. Популярність чорного пива у всій Німеччині почала відновлюватися лише з возз'єднанням країни у 1990 році. Після цього на чорне пиво звернули увагу й броварі інших країн Західної Європи та Північної Америки, які створили власні різновиди цього напою.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Якщо не зазначено окремо, характеристики наводяться за «Довідником по видам пива» для судей конкурсів пива. (англ.)
  2. а б Пиво. Иллюстрированная энциклопедия, під редакцією Майкла Джексона, М.: ООО «Издательство АСТ», 2010. ISBN 978-5-17-069706-9, стор. 55. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]