Чорний козак (міфічний персонаж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чорний козак — персонаж українських народних оповідань, легендарний козак-характерник. З’являючись зненацька в критичний для головних героїв момент, чорний козак рятує їх, або допомагає їм у інший спосіб. Український еквівалент чорного лицаря - середньовічного персонажу західноєвропейського фольклору.

Український фольклор[ред. | ред. код]

У сюжетах народних оповідань, чорний козак зазвичай зображений як загадковий мандрівник, який їздить вершки на чорному коні. Ім’я та походження чорного козака зазвичай залишаються загадкою. Після виконання своєї ролі, — спасіння головних героїв, — чорний козак зникає так само як і з'являється — раптово та в невідомому напрямку.

Казки сучасних письменників[ред. | ред. код]

Василь Середенко в ролі Чорного Козака в однойменному фільмі.

У казці Сашка Лірника «Про вдову Ганну Шулячку, Чорного Козака і страшне закляття», Чорний Козак рятує головних героїв, жертвуючи собою. Цей героїчний вчинок звільняє його від прокляття, накладеного на нього за давній гріх. Прокляття не дозволяло Козакові виходити на світ Божий. Він міг прийти лише вночі, а вдень був змушений ховатися від сонця в могилі, разом із похованими загиблими братчиками. Його самопожертва і любов вдови Ганни звільняє його і повертає до людського життя. Казка написана Сашком на основі сімейних легенд і переказів про реальні події, які відбувалися в селі Сабадаш на річці Гірський Тікич в XVI столітті. Казка про Чорного Козака поєднує в собі ліричні і героїчні мотиви української історії козацтва, а також риси притаманні українській народній міфології.

У мистецтві[ред. | ред. код]

  • «Чорний козак» (1934) — книга № 3 у серії «Бібліотечка „Ріжноманітність“» коломийського видавницта Миколи Ковалюка «Рекорд»[1][2]
  • «Чорний козак» (?) — картина українського маляра Едварда Козака[3][4]
  • «Чорний козак» (2018) — український пригодницький бойовик 2018 року режисера Владислава Чабанюка, знятого за мотивами казки українського письменника Сашка Лірника «Про вдову Ганну Шулячку, Чорного Козака і страшне закляття».

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Васильчук М. Українська видавнича справа в Коломиї (друга половина ХІХ-ХХ ст.). Коломия: Вік, 2012. 224 стор.: сс. 102—103. ISBN 966-550-041-4
  2. Нові книжки, на які на днях одержано з краю // Газета «Свобода», № 25 (1934)
  3. Козак Едвард Теодорович // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ, Координаційне бюро енциклопедії сучасної України НАН України. — К., 2003­–2016. — ISBN 944-02-3354-X.
  4. Едвард Козак // Письменницький портал, 9 жовтня 2012