Чорний козак (фільм)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Чорний козак M:
Василь Середенко в ролі Чорного Козака в однойменному фільмі.

«Чорний козак» — фільм за оповіданням Сашка Лірника, що його знімає режисер Владислав Чабанюк. Роль Чорного Козака грає капітан сучасного козацького корабля-чайки «Спас», відомого в Черкаській області з численних сюжетів теленовин, Василь Середенко.

Знімальний процес[ред.ред. код]

Батальні сцени фільму було відзнято на полі біля села Легедзине Тальнівського району[1]. За словами самого казкаря, це перший народний фільм-толока про козаків, українців, татар, відьом, домовиків, про український дух та героїзм, про любов і сім’ю, та врешті-решт просто про те, про що в Україні не знімали кіно[2]. Одягнені у однострої яничарів і козаків селяни Легедзиного Тальнівського району та Піківця на Уманщині стали акторами фільму, який знімає їхній земляк. Про якийсь заробіток говорити тяжко, адже фільм зовсім «малобюджетний» – на його зйомки вдалося роздобути всього 12 тисяч доларів. У зйомках ентузіастам допомагали місцеві бізнесмени, Тальнівська райдержадміністрація та мер Черкас Сергій Одарич[3]. Скрипучий вітряк обертає свої крила (не без допомоги людських рук, бо вітер не сильний). А на гальмівній балці великого колеса попід стелею сидить оператор, знімаючи чергову сцену фільму... Ватага «Чорного козака» цього разу працювала у музеї просто неба «Хутір Тараса Бульби», що споруджується поблизу Вереміївки на Черкащині.

В нагоді став один з трьох діючих вітряків, що як музейні експонати звезені з довколишніх сіл. Під час обертання колеса вібрація дайбоже. Таке враження, що ось-ось полетиш. Особливо, коли зубці великого обертального колеса, нерівномірно потрапляють у пази валу, який крутить жорнами.

Ще одну сцену знімали пізно ввечері. Сутінкові тіні створювали містику і відповідний казковий настрій. До слова, «Чорний козак» вже знімається режисером Владиславом Чабанюком кілька років поспіль. Більшу частину фільму вже зняли. Зокрема, серед іншого, фрагменти фільму знімалися на «Мамаєвій Слободі» у Києві, в «Українському селі» поблизу столиці та в Легедзиному на Черкащині.

Джерела[ред.ред. код]

  1. Вікторія Кобиляцька (2008-10-30). Чорний Козак і біла коза. Стаття. Новини тижня. Архів оригіналу за 2013-07-13. 
  2. Юрій Яв́орський (2010-03-21). Народний художній фільм «Чорний козак». Запис. Веб-сайт Юрія Яв́орського. Архів оригіналу за 2013-07-13. 
  3. Костянтин Падецький (2008-10-31). Чорний козак і страшне закляття гуляють Тальнівщиною та Уманщиною. Стаття. газета «Прес-Центр» (Черкаси).