Чорний лицар (Marvel Comics)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорний лицар
Чорний лицар 1955.jpg
Обкладинка коміксу Black Knight #1 1955 року. Художник — Джо Маніелі.
Історія
Видавець Marvel Comics
Дебют Black Knight #1 (травень 1955)
Автор(и) Стен Лі
Джо Маніелі
Характеристики
Справжнє ім'я Сер Персі зі Скандії
Натан Ґаррет
Дейн Вітман
Августин дю Лак
Позиція добро або зло
Вид людина

Чорний лицар (англ. Black Knight) — титул, яким володіли кілька різних персонажів у коміксах, публікованих американським видавництвом Marvel Comics. Титул передався від покоління до покоління, а серед Чорних лицарів за весь час були і супергерої, і суперлиходії. Перший з них (Сер Персі) з'явився у Black Knight #1 (травень 1955) та був створений Стеном Лі і Джо Маніелі.

Сер Персі був середньовічним шляхетним лицарем. Другий Чорний лицар на ім'я Натан Ґаррет — лиходій та нащадок першого. Третім був Дейн Вітман, що отримав титул від свого дядька Натана, він став супергероєм і приєднався до Месників. Четвертим Чорним лицарем був Августин дю Лак, його генетичний зв'язок з попередніми невстановлений.

У рамках кіновсесвіту Marvel з'явиться Дейн Вітман у виконанні Кіта Герінґтона. Персонаж дебютує у фільмі 2020 року «Вічні».[1]

Історія публікацій[ред. | ред. код]

Перший Чорний лицар, сер Персі зі Скандії, з'явився в серії коміксів, що складалась з п'ятьох випусків Black Knight, події якої відбувались в середньовіччі. Вона виходила в період між травнем 1955 року та квітнем 1956. Комікс видавався Atlas Comics, яке пізніше стало відомим як Marvel Comics.[2]

Нащадок Персі — професор Натан Ґаррет дебютував в Tales to Astonish #52 (лютий 1964). Далі він фігурував у Avengers #6, 14-15 (липень 1964, березень-квітень 1965) та в Tales of Suspense #73 (січень 1966), де був серйозно поранений.

Дейн Вітман, племінник Ґаррета вперше з'явився в Avengers #47 (грудень 1967), в наступному випуску він стає супергероєм на ім'я Чорний лицар. Далі він виступає поряд з Месниками, а пізніше стає постійним членом команди впродовж випусків #252-300 (1985-1989) та #329-375 (1991-1994).

В сюжетній лінії, що проходила в серії Avengers з #343 по #375 (1992–1994), сюжет був сфокусований на Дейні, а точніше на його стосунках з вічною Серсі та боротьбі з лиходієм Проктором з іншого всесвіту. Дейн Вітман в якості гостя з'являвся в UltraForce #8-10 (1995) та другому томі UltraForce # 1-12 (1995-1996) від Malibu Comics. Повернувшись у всесвіт Marvel, персонаж фігурував у Heroes for Hire (укр. Наймані герої) #1-16 (1997-1998) та Captain Britain and MI-13 #1-15 (2008-2009), де став агентом британської таємної організації. Чорний лицар так і не зустрівся з Месниками, членом яких був довгий час. В 2015 році, в рамках All-New, All-Different Marvel була запущена сольна серія Дейна Вітмана, але після п'ятьох випусків її закрили через низькі продажі.

Вітмен та сер Персі також з'явились в Black Knight #1-4 (червень-вересень 1990). Через 5 років Персі в якості камео фігурував у Namor #60 (1995) як частина сюжетної лінії «Атлантида». Дейн, разом з Персі стали головними героями ван-шоту Black Knight: Exodus (грудень 1996), який вийшов у грудні 1996 року. Сер Персі також був головним героєм у ще одному ван-шоті Mystic Arcana: Black Knight (вересень 2007).

Четвертий Чорний лицар, Августин дю Лак, вперше з'явився у коміксі Black Panther #3 (червень 2005), створений письменником Реджинальдом Гадліном та художником Джоном Роміта-молодшим.

Вигадана біографія героїв[ред. | ред. код]

Сер Персі[ред. | ред. код]

Оригінальний Чорний лицар жив у VI столітті, де був найкращим воїном на службі в короля Артура. Його вербує Мерлін, після чого сер Персі стає Чорним лицарем. Мерлін дарує йому Ебоновий меч (англ. Ebony Blade), який виготовлений з метеориту.[3] Постійним противником Персі виступає Мордред (племінник Артура та зрадник королівства). Під час падіння Камелоту лицар помирає від поранення в спину зачарованим клинком. Сам Мордред також гине від численних ран, завданих королем Артуром.[4] Мерлін зберігає душу Персі, використавши заклинання, яке оживить його, якщо Мордреду вдасться повернутися.[4] Дух Персі з'являвся у видіннях свого нащадка Дейна Вітмана, щоб дати поради.

Натан Ґаррет[ред. | ред. код]

Професор біології Натан Ґаррет є нащадком середньовічного сера Персі. Одного разу він знаходить захоронення свого предка і Ебоновий меч. Дух Персі відчув лиху особистість Натана і не дозволив йому заволодіти мечем. Розізлившись, вчений розробляє арсенал зброї, яка виглядає як середньовічна, але насправді використовує сучасні технології. Ґаррет проводить генетичні експерименти, внаслідок яких він створює крилатого коня. Він називає себе Чорним лицарем і починає кар'єру суперлиходія, щоб осквернити честь свого героїчного предка.

Після битви з супергероєм Велетнем (Генрі Пімом)[5], Барон Земо запрошує його в суперлиходійську команду Майстри Зла, що має на меті знищення Месників. Натан, як і інші члени команди, поширює по місту Клей Ікс, але вперше зазнає поразку від рук Тора. Далі він бере участь у двох боях з Месниками, в останньому з яких тікає з в'язниці за допомогою Чарівниці[6], а також бореться з Залізною людиною через машину Доктора Дума, що примусила різних суперлиходіїв здійснити атаку на весілля Містера Фантастика і Невидимої Леді. Пізніше, Фантастик створює схожу машину, але на цей раз вона видалила спогади про весілля з пам'яті лиходіїв, в тому числі і Натана.[7]

Опісля цих пригод він, намагаючись вбити Залізну людину, падає зі свого коня та отримує рану, несумісну з життям.[8] Чекаючи своєї смерті, Ґаррет викликає свого племінника Дейна Вітмана, розповідає йому таємницю своєї суперлиходійської особистості, кається за свої дії[9] та передає мантію Чорного лицаря племіннику[10].

Дейн Вітман[ред. | ред. код]

Дейн Вітман отримав мантію Чорного лицаря від свого помираючого дядька. Дейн, на відміну від дядька, обрав кар'єру супергероя. Впродовж своїх пригод, він брав участь у командах Месники, Захисники, Наймані герої, Новий Екскалібур. Був агентом таємної британської організації MI-13. Також допомагав Мерліну та повернув Капітана Британія, який застряг на безлюдному острові та втратив пам'ять.

Августин дю Лак[ред. | ред. код]

Чорний лицар Ватикану на ім'я Августин дю Лак[11] отримав Ебоновий меч від ватиканських агентів, що знайшли його в іракському гнізді вампірів.[12] Він приєднався до команди суперлиходіїв, організованої Уліссом Кло для завоювання африканської країни Ваканда. Августин, будучи набожним католиком, прагнув поширити серед вакандців католицизм. Він зазнав поразки в бою з Чорною Пантерою, який забрав в дю Лака Ебоновий меч.[13] В нього теж був свій крилатий кінь, його пізніше забрав Альоша Кравінов, вбив і з'їв.[14]

Жіноча версія Чорного лицаря[ред. | ред. код]

Дівчина-підліток носила ім'я Чорний лицар, будучи учасником суперлиходійської команди Юні Майстри. Як вона отримала Ебоновий меч та що трапилось з Августином залишається невідомо.

Родовід Чорних лицарів[ред. | ред. код]

Після сера Персі звання Чорного лицаря передавалось з покоління до покоління. Натан Ґаррет і його племінник Дейн Вітман є частиною родового дерева, що бере свої корені ще з VI століття. У коміксі Новий Екскалібур #10, що був частиною сюжетної лінії «Останній день Камелоту»[15], показано оновлений Дейном замок Натана. Тепер замок є музеєм Чорних лицарів, де знаходяться різні атрибути цих героїв, а також тіло сера Персі. В музеї представлений довгий ряд зображень усіх Чорних лицарів. Серед тих, які були названі:

 • Сер Растон — племінник сера Персі, що перейняв його мантію. Жив у середньовіччі, але був учасником Анахронавтів — групи мандрівників у часі, створеної Кангом Завойовником.[16]
 • Сер Еобар з Ґаррінгтона — був Чорним лицарем в часи Хрестових походів.[17]
 • Сер Вільям — зображений в окопах під час Першої світової війни.
 • Сер Генрі — безстрашний авантюрист.

Пізніше, в тому ж «Останньому дні Камелоту», було встановлено, що технічно сер Персі не був першим Чорним лицарем. Перед ним Ебоновим мечем володіли ще вісім людей. Останнім з них був кузен короля Артура — Реджинальд. Кожного з них меч зводив з розуму, що призводило до їхньої смерті. Пізніше було вирішено, що лише троє людей зможуть володіти ним. Артур і Мерлін були надто заклопотані іншими справами, тому тягар випав на плечі сера Персі, незважаючи на ризики.[18]

Так званим "останнім лицарем" вважається Ернст Вайзін, що жив у 2600 році.[19]

Альтернативні версії[ред. | ред. код]

Земля Ікс[ред. | ред. код]

В серії коміксів Earth X Чорним лицарем є Ахура — син нелюдей Чорного Грому та Медузи.[20] Натомість Дейн Вітман був перетворений на камінь завдяки силам Сірої Гаргульї.

Marvel Zombies[ред. | ред. код]

Докладніше: Marvel Zombies

Зомбі-версія Дейна Вітмана є одним з численних зомбі, що оточили замок Доктора Дума, щоб поласувати плоттю людей, які ховаються всередині. Врешті-решт їм вдається врятуватися.

Ultimate Marvel[ред. | ред. код]

Докладніше: Ultimate Marvel

У всесвіті Ultimate Marvel (Земля-1610 у мультивсесвіті Marvel Comics) Чорний лицар (справжнє ім'я — Алекс) є членом супергеройської команди Захисники. Він має довге волосся, бороду, носить шматки броні та, загалом, виглядає як учасник рольових ігор живої дії.[21]

Дейн Вітман як Чорний лицар також існує в цьому всесвіті. Вперше він з'являється у Ultimate Comics: Ultimates, як член Алтімейтс, що існувала на десятиліття раніше за сучасну. Він був непостійним, тому його довго не могли офіційно залучити в команду. У підсумку, ця версія Дейна стабілізувалася, але проєкт «Алтімейтс» був закритий і він не зміг повноцінно стати її членом.[22]

Поза коміксів[ред. | ред. код]

Мультсеріали[ред. | ред. код]

 • Натан Ґаррет як Чорний лицар з'являється в частині про Капітана Америка та Месників анімаційного шоу «Супергерої Marvel». Він є членом Майстрів Зла Генріха Земо. Пізніше, в сольному виступі він бореться з Залізною людиною.
 • Сер Персі фігурував в епізоді Лицарі і демони мультсеріалу «Людина-павук та його дивовижні друзі». Епізод був створений за сценарієм Дона Ґлюта, персонажа озвучив Вік Перрін. Була ідея ввести в мультсеріал Дейна Вітмана, але згодом вона була відхилена, щоб уникнути плутанини.[23]
 • У мультсеріалі «Чорна Пантера» 2010 року Августин дю Лак є одним з тих, хто допомагає Кло вторгнутися на територію Ваканди. Роль Чорного лицаря озвучив JB Blanc.
 • Натан Ґаррет з'являється в епізоді Pepper Interrupted мультсеріалу «Залізна людина: Пригоди в броні». Тут він є членом Маґґії — міжнародного злочинного об'єднання та воїном Графа Нефарії.
 • Дейн Вітман у якості камео фігурує в епізоді Come the Conqueror мультсеріалу 2010 року «Месники: Могутні герої Землі», захищаючи Лондон від армії Канга.

Фільми[ред. | ред. код]

Відеоігри[ред. | ред. код]

 • Чорний лицар (Дейн Вітман) присутній у Marvel: Avengers Alliance як іграбельний персонаж.
 • Дейн Вітман доступний як іграбельний герой у Marvel: Avengers Alliance.
 • Три версії Чорного лицаря є іграбельними персонажами у DLC до відеогри Lego Marvel's Avengers. Натан Ґаррет і Дейн Вітман з'являються у The Masters of Evil Pack, а Августин дю Лак в Classic Black Panther Pack.[24]
 • Підліткова версія Вітмана є іграбельним персонажем у мобільній грі Marvel Avengers Academy.
 • Дейн Вітман, сер Персі та Натан Ґаррет є іграбельними героями в Lego Marvel Super Heroes 2 2017 року. В сюжетній кампанії сер Персі проживає в середньовічній Англії, шматок якої головний лиходій гри викрав до свого міста Хронополіс. Його захоплюють Натан Ґаррет та Чарівниця, а Капітан Америка, Капітан Авалон, Доктор Стрендж, Ґамора і Ґрут направляються врятувати Персі, що їм, по завершенні рівня, вдається.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Patrick Hipes (24 серпня 2019). "Kit Harington Joins Cast Of Marvel’s ‘The Eternals’ – D23". Deadline.
 2. Black Knight на Grand Comics Database.
 3. Black Knight #1-5
 4. а б Marvel Super-Heroes #17
 5. Tales to Astonish #52
 6. Avengers #6, 14-15
 7. Fantastic Four Annual #3
 8. Tales of Suspense #73
 9. The Avengers #47
 10. The Avengers #48
 11. Klaws of the Panther
 12. Captain Britain and MI: 13 #10
 13. Black Panther vol. 4, #4
 14. Punisher War Journal vol. 2, #13-14
 15. The Last Days of Camelot на Comic Book DB
 16. "Anachronauts (Kang minions, Avengers/Fantastic Four/Force Works foes)". Marvunapp.com.
 17. "Eobar Garrington (Black Knight of the 12th Century, Crusades)". Marvunapp.com.
 18. New Excalibur #12 (2006)
 19. "The Last Knight (Black Knight (Whitman) foe/descendant)". Marvunapp.com.
 20. Earth X #1-13
 21. Ultimates 2 #6
 22. Ultimate Comics: Ultimates #22
 23. "episode entry". Tv.com.
 24. Mike Boccher (17-03-2016) "LEGO Marvel Avengers first DLC packs get release dates". GameZone.

Посилання[ред. | ред. код]