Чорний часослов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
«Чорний часослов», Бібліотека Моргана M. 493 (fol. 18v/19r)

Чо́рний часосло́в — часослов, який отримав свою назву від кольору сторінок. Одна з небагатьох збережених рукописних книг з чорними сторінками. Створено близько 1475 року в Брюгге художником з оточення Віллема Вреланта (Willem Vrelant). Ймовірно, часослов був виконаний на замовлення одного з придворних герцога Бургундії. Зараз знаходиться в Бібліотеці Моргана в Нью-Йорку (інвентарний номер M. 493).

Короткий опис[ред.ред. код]

«Чорний часослов» з Бібліотеки Моргана — один із семи збережених рукописів, сторінки яких в результаті складного процесу забарвлювалися за допомогою сажі або розчинами сполук міді та заліза. Всі відомі манускрипти з чорними сторінками походять з фламандських майстерень та датуються другою половиною XV століття.

«Чорний часослов» має розміри 17 х 12 см, в ньому 121 аркуш з текстом, 14 мініатюр на повну сторінку, 15 великих і велика кількість невеликих ініціалів та 138 декоративних бордюрів. Текст виконаний золотими та срібними чорнилом, тло ініціалів — смарагдово-зелене. При ілюмінуванні рукопису використовувалися сусальне золото, свинцеві білила та криючі фарби. Бордюри розписані золотом на синьому тлі. Чорне тло сторінок вигідно підкреслює загалом доволі обмежену колірну гаму[1].

Художник[ред.ред. код]

Анонімний мініатюрист «Чорного часослова», стиль якого явно вказує, що він належав до кола Віллема Вреланта, одного з провідних майстрів книжкової мініатюри, які працювали в Брюгге, отримав умовне ім'я Майстер Чорного часослова. Про інші манускрипти, виконаних цим художником, нічого невідомо.

Замовник[ред.ред. код]

Для кого був виконаний «Чорний часослов», також невідомо. У книзі немає зображення герба її власника, можна лише припускати, що замовник рукопису був одним із придворних герцога Карла Сміливого.

Збереження[ред.ред. код]

Книга достатньо добре збереглася, однак у деяких місцях помітне лущення чорної фарби. На сайті бібліотеки повідомляється про майбутню реставрації манускрипту[1].

Інші чорні часослови[ред.ред. код]

Існує ще шість добре збережених часословів з чорними сторінками, особливої категорії часослова, популярної при дворі останніх герцогів Бургундії, серед них:

Факсимільне видання[ред.ред. код]

  • Schwarzes Stundenbuch. Faksimile-Ausgabe von Pierpont Morgan Library, New York, M. 493 durch den Faksimile Verlag Luzern, Luzern 2001

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б The Morgan Library & Museum. The Black Hours. Архів оригіналу за 2012-09-30. Процитовано 2012-07-25. 

Література[ред.ред. код]

  • Bousmanne B. u.a. Schwarzes Stundenbuch. Wissenschaftlicher Kommentarband zur Faksimile-Ausgabe von Pierpont Morgan Library, New York, M. 493. — Luzern, 2001.
  • Walther I. F., Norbert Wolf. Codices illustres. Die schönsten illuminierten Handschriften der Welt. 400 bis 1600. — Köln u. a. : Taschen, 2005. — (Meisterwerke der Buchmalerei) — ISBN 3-8228-4747-X.
  • Jahrbuch der Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf. 2005/2006. — Düsseldorf : Heinrich-Heine-Universität, 2006. — (Meisterwerke der Buchmalerei) — ISBN 3-9808514-4-3.

Посилання[ред.ред. код]