Чорнухинський літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чорнухинський літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди Pictogram infobox palace.png
Чорнухинський музей Г. С. Сковороди.jpg
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна: смт Чорнухи (Полтавська область)
Адреса вул. Центральна, 45
Засновано 1972
Фонд понад 2 тисячі експонатів + меморіальна садиба
Директор М. Д. Соляник
Куратор Міністерство культури і туризму України / Відділ культури і туризму Чорнухинської районної державної адміністрації

CMNS: Чорнухинський літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди на Вікісховищі

Чорну́хинський літерату́рно-меморіа́льний музе́й Г. С. Сковороди́ — літературно-меморіальний музей, присвячений життю і творчості видатного українського філософа, просвітителя і поета Григорія Савича Сковороди, розташований на його батьківщині смт Чорнухах Полтавської області (нині районний центр); до музейного комплексу входить також відтворена меморіальна «садиба батьків Григорія Сковороди»; значний осередок культури і пам'яті Чорнухинщини, меморіальне місце Григорія Сковороди національного значення.

Загальні дані[ред. | ред. код]

Музей розташований за адресою: вул. Центральна, буд. 45, смт Чорнухи—37100 (Полтавська область, Україна).

Директор музейного закладу — Микола Дмитрович Соляник.

Опис[ред. | ред. код]

У теперішній час до комплексу Чорнухинського літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди входять власне музей і меморіальна садиба батьків Григорія Сковороди:

«Хата батьків Сковороди»
  • фонди музею налічують понад 2 000 експонатів[1], і присвячені не лише Григорію Сковороді та його вшануванню, а й історичному тлу життя і творчості філософа, а також історичному розвитку Чорнух. Серед експонатів — бюст Сковороди роботи Івана Кавалерідзе та інші мистецькі твори (живопис, пластика) на «сковордівську» тематику (переважно радянських митців), археологічні артефакти-знахідки на території Чорнухинщини, старовинні речі побуту та інструменти місцевого населення, предмети культу, скринька з землею з могили Г. С. Сковороди; серед раритетів — кобза XVIII століття, низка оригінальних документів доби Сковороди, зокрема, зразки особистої кореспонденції;
  • відтворено типову садибу малоземельного козака XVIII століття, яким був був батько великого філософа. Зокрема, ця хата складається з хати, клуні, комори, криниці з журавлем. У хаті експонуються речі селянського побуту і вжитку. Садибу обнесено тином з лози[2].

До складу музею входить і пам'ятник Григорію Сковороді, розташований між подвір'ям меморіальної садиби і сквером, що прилягає до неї.

Історія[ред. | ред. код]

У Чорнухах робилися спроби увічнити пам'ять видатного земляка — філософа, поета та богослова Григорія Сковороди вже на початку ХХ століття, зокрема місцеві жителі клопотали ще у 1914 році до Лохвицької повітової земської управи щодо дозволу на збирання коштів для будівництва йому пам'ятника, однак здійсненню цих планів завадила перша світова війна.

У грудні 1922 року з нагоди вшанування 200-річчя від дня народження Сковороди в Чорнухах та Лохвиці було відкрито погруддя та пам'ятник філософа роботи українського скульптора і кінодіяча І. П. Кавалерідзе. Чорнухинський бюст був встановлений біля школи, яка тоді ж дістала ім'я Григорія Савича Сковороди.

У 1972 році за рішенням ЮНЕСКО в 134 країнах світу відзначалося 250-річчя з дня народження геніального філософа. Був створений Всесоюзний та УРСРіський республіканський ювілейні комітети, а також районні ювілейні комісії в Чорнухах, Золочеві, Лохвиці та Переяславі. Зокрема, на батьківщині Сковороди до цього ювілею було побудовано і відкрито меморіальну садибу батьків Григорія Сковороди та історико-краєзнавчий музей, значна частина експозиції якого була присвячена саме життю і творчості мандрівного мислителя. Відтворенню садиби передувало вивчення значного числа архівних документів, біографічних і етнографічних джерел, проект садиби розробляли архітектори В. Тертичний та Ю. Чернов.

28 листопада 1972 року чорнушани урочисто відзначили 250-річчя від дня народження Григорія Сковороди. На території музею було відкрито погруддя філософа роботи скульптора М. Г. Когана[3].

Вже у незалежній Україні знідно з рішенням Чорнухинської районної Ради народних депутатів від 27 липня 1995 року музей перепрофільовано з історико-краєзнавчого, відтак перейменовано в Чорнухинський літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чорнухинський історичний музей // Полтавщина:Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького)., К.: УЕ, 1992 ISBN 5-88500-033-6, стор. 973
  2. Сковороди Г. С. меморіальний комплекс // Полтавщина:Енциклопедичний довідник (За ред. А.В. Кудрицького)., К.: УЕ, 1992 ISBN 5-88500-033-6, стор. 873
  3. Літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди: Путівник / [Авт. тексту Т. В. Гринь]. — Чорнухи, 2006.— 22 с., іл. — С. 3—5. електронне посилання → тут[недоступне посилання з червень 2019]

Джерела та посилання[ред. | ред. код]