Чотирирічний сейм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Річ Посполита в роки 17891792, після скасування російського протекторату.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Czteroletni. Malował Kazimierz Wojniakowski w 1806.
Diariusz Sejmu 1788
Marszałek Stanisław Małachowski

Чотирирічний сейм (17881792) зібраний за ініціативою групи польських патріотичних реформаторів, очолюваних Гуго Коллонтаєм. Сейм мав на меті всеохопне реформування Речі Посполитої і повернення їй статусу суверенної держави. Основні питання, що стояли на порядку денному цього сейму, були такі: боротьба з анархією, зміцнення центральної влади, скасування частини шляхетських вольностей, реформування податкової системи та війська.

Сейм ухвалив 3.5.1791 Конституцію (Урядовий статут (Ustawa Rzadowa z 3 maja)), яка запроваджувала конституційну монархію, особисті свободи і рівні права усім громадянам. Основними засадами цієї Конституції були:

  • запровадження поділу влади на законодавчу (двопалатний парламент), виконавчу (король) і судову;
  • надання міщанам право мати земельні володіння, отримувати офіцерські звання у війську та обіймати державні адміністративні посади, а також набувати шляхетство;
  • покладення обов'язків виконавчої влади на короля і раду Королівства — так званих охоронців прав;
  • ліквідація польсько-литовської унії для зміцнення унітарного устрою;
  • започаткування виборів у межах панівної династії замість вільного обрання короля; скасування liberum veto, конфедерацій, сконфедерованих сеймів;
  • встановлення податків — 10% для шляхти і 20% для духівництва;
  • доведення кількості війська до 100 тис. осіб. Одним із найважливіших положень був IV артикул, що стосувався селян, найчисельнішої верстви в Речі Посполитій. З моменту ухвалення Конституції вони переходили під державну опіку. Також одним з найважливіших актів сейму було прийняття ухвали про міста, що надавало міщанам королівських міст публічних прав.

У відповідь на ухвали Чотирирічного сейму консервативні шляхетські кола утворили в 1792 Торговицьку конфедерацію і закликали на допомогу російську армію. Втручання сусідів привело до другого поділу Польщі, затвердженого сеймом у м. Гродно 1793.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]