Чотиристоронній діалог з питань безпеки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чотиристоронній діалог з питань безпеки
Тип геополітична групаd[1]
Засновано 2007[1]
Країна  Японія[1],  США[1],  Австралія[1] ·  Індія[1]

CMNS: Чотиристоронній діалог з питань безпеки у Вікісховищі

Чотиристоронній діалог з питань безпеки (англ. Quadrilateral Security Dialogue, QSD), також англ. Quad group of nations (Quad/QUAD) — стратегічний діалог між Австралією, Індією, США та Японією з проблем безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні.[2]

Виник 2004 р. для подолання наслідків стихійних лих в Індійському океані.

Організаційно оформлений у 2007 році японським прем'єр-міністром Сіндзо Абе за підтримки американського віце-президента Діка Чейні, австралійського прем'єра Джона Говарда та індійського прем'єр-міністра Манмохана Сінгха. У 2008 році через припинення участі Австралії Чотиристоронній діалог з безпеки припинив існування. У листопаді 2017 року за адміністрації Дональда Трампа його діяльність було відновлено.

Офіційна мета ЧСДБ (QUAD) — розвиток партнерства у сфері безпеки на основі спільних цінностей та інтересів: верховенства закону, свободи навігації, поваги до територіальної цілісності та суверенітету, мирного врегулювання територіальних суперечок та свободи торгівлі. Зосереджується на зусиллях розвитку «вільного, відкритого та інклюзивного» Індо-Тихоокеанського регіону (ІТР). Зокрема, у сфері безпеки — розвиток партнерства на основі спільних цінностей та інтересів: верховенства права, свободи мореплавства, поваги до територіальної цінності і суверенітету, мирного врегулювання територіальних суперечок і свободи торгівлі.

На практиці основною метою об'єднання є стримування агресивних прагнень Китаю в регіоні Індійського та Тихого океанів.

У листопаді 2020 року держави QUAD провели в територіальних водах Індії військово-морські навчання «Malabar» за участю двох авіаносних груп (з метою відпрацювання спільних дій із захисту від «експансіоністської і агресивної політики» Китаю). Відбуваються спроби налагодити співробітництво у сфері технологій військового і подвійного призначень.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е https://www.cnn.com/2022/05/23/china/quad-summit-china-threat-analysis-intl-hnk-mic/index.html
  2. Орлик, В.В. Чотиристоронній діалог з питань безпеки (QUAD) як новий формат партнерства в Індо-Тихоокеанському регіоні (PDF). НІСД. Процитовано 18.01.2023.