Чотири вершники Апокаліпсису

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Чотири вершники» 1796. Картина Бенджаміна Веста

«Чотири вершники Апокаліпсису» — термін, що описує чотирьох персонажів з шостої глави Одкровення Івана Богослова, останньої з книг Нового Заповіту. Теологи та вчені досі розходяться в думках, що саме уособлює кожен з вершників, проте їх часто іменують Завойовник (Чума, Хвороба), Війна, Голод і Смерть (Мор)[джерело?]. Бог закликає їх і наділяє силою сіяти святий хаос і руйнування у світі. Вершники з'являються строго один за одним, кожен з відкриттям чергової з перших чотирьох із семи печаток книги Одкровення.

Вершники в Одкровенні[ред. | ред. код]

«Смерть на блідому коні» 1865. Картина Гюстава Доре
« І я бачив, що Агнець розкрив одну з семи печаток, і почув я одну з чотирьох тих тварин, яка говорила, як голосом грому: Підійди! І я глянув, і ось кінь білий, а той, хто на ньому сидів, мав лука. І вінця йому дано, і він вийшов, немов переможець, і щоб перемогти.[1] »
« І коли другу печатку розкрив, я другу тварину почув, що казала: Підійди! І вийшов кінь другий, червоний. А тому, хто на ньому сидів, було дано взяти мир із землі та щоб убивали один одного. І меч великий був даний йому. »
« І коли третю печатку розкрив, я третю тварину почув, що казала: Підійди! І я глянув, і ось кінь вороний. А той, хто на ньому сидів, мав вагу в своїй руці. »
« А коли Він четверту печатку розкрив, я четверту тварину почув, що казала: Підійди! І я глянув, і ось кінь чалий. А той, хто на ньому сидів, на ім'я йому Смерть, за ним же слідом ішов Ад. І дана їм влада була на четвертій частині землі забивати мечем, і голодом, і мором, і земними звірми. »

У поп-культурі та мистецтві[ред. | ред. код]

Тематика чотирьох вершників є вельми популярна у медіапопкультурі: фільмах чи серіалах, музиці тощо. Зокрема це «Вершники апокаліпсису», однойменна пісня гурту Metallica «Four horsemen», серія ігор «Darksiders» та інше.

Тема чотирьох зазнала широкого відображення у живописі, як церковному так і художньому. Загальновідомими стали ілюстрації до «Одкровення» Гюстава Доре та однойменна картина Віктора Васнецова. Існують й варіативні, відмінні від класичних, праці. Зокрема у викладі Олексія Кулакова четверо зображенні вершницями.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Mounce, Robert H. The Book of Revelation (New International Commentary on the New Testament). Grand Rapids, Michigan: Wm. B. Eerdmans Publishing Company, 1997.