Чукотський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Чукотський район
рос. Чукотский район
чук. Чукоткакэн район
Coat of Arms of Chukotsky rayon (Chukotsky AO).png Flag of Chukotsky rayon (Chukotka).png
Герб Прапор
Основні дані
Суб'єкт Російської Федерації: Flag of Chukotka.svg Чукотський автономний округ
Код ЗКАТУ: 77 233 000 000
Утворений: у 1927 році
Населення: 4 598 (2010 рік)[1]
Площа: 30,7 тис. км²
Густота населення: 0,17 осіб/км²
Телефонний код: 7-42736
Поштові індекси: 689300
Населені пункти, округи та поселення
Адміністративний центр: с. Лаврентія
Кількість сіл: 6
Мапа району
Влада
Адреса адміністрації: 689300, Чукотський автономний округ, с. Лаврентія, вул. Радянська, 15
Веб-сторінка: chukotraion.ru
Голова РДА: Зеленський Михайло Антонович

Чукотський район (рос. Чукотский район; чук. Чукоткакэн район) — один з муніципальних районів Чукотського автономного округу Російської Федерації. Адміністративний центр — село Лаврентія. Загальна площа — 30,7 тис. км². Станом на 1 січня 2010 року в районі проживало 4 598 осіб.

Географія[ред.ред. код]

Географічне положення[ред.ред. код]

Район розташований на північному-сході автономного округу. Його площа становить 30,7 тис. км² і за цим показником він посідає 5-е місце серед усіх районів (їх 6) Чукотського АО. Він межує з Провіденським районом на півдні, з Іультиньским — на сході, омивається Чукотським морем на півночі та Беринговою протокою на сході.

Історія[ред.ред. код]

За останні кілька тисячоліть корінні народи регіону вели переважно осілий спосіб життя, про що свідчать археологічні розкопки. У регіоні зосереджено близько 80 археологічних та історичних пам'яток, переважна їх більшість розташована у безпосередній близькості до теперішніх населених пунктів.[2]

Населення[ред.ред. код]

Станом на 1 січня 2010 року в районі проживало 4 598 осіб, з них корінні народи Півночі становлять 4,3 тис. осіб: 88,5 % — чукчі, 11,1 % — ескімоси і 0,4 % — ламути, юкагіри, евени, чуванці, ітельмени[1]. Щільність населення становила 0,17 осіб/км². На 100 осіб працездатного населення в районі припадало 62 людини непрацездатного віку, у тому числі 50 дітей і 12 пенсіонерів, інвалідів. Кількість дітей в районі становила 1 740 осіб.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Район адміністративно поділяється на 5 сільських поселень (колишніх сільрад), які об'єднують 6 сільських населених пунктів:

Поселення Площа,
км²
Центр Населені
пункти
Енурмінське сільське поселення Енурміно 1
Інчоунське сільське поселення Інчоун 1
Лорінське сільське поселення Лоріно 2
Нешканське сільське поселення Нешкан 1
Уелєнське сільське поселення Уелєн 1

Транспорт[ред.ред. код]

Транспорт у селі Лоріно.

Загальна протяжність автомобільних доріг місцевого значення в Чукотському муніципальному районі — 20,55 км (у тому числі 2,1 км — бетонні). Вимоги до експлуатаційного стану, допустимого за умовами забезпечення безпеки дорожнього руху не відповідають на 75,0 %.[3] Підтримуючі ремонти доріг з твердим покриттям не проводилися з 90-х років через відсутність фінансових коштів, дороги з ґрунтовим покриттям щорічно підтримуються в нормативному стані обслуговуючою організацією за рахунок коштів бюджетів сільських поселень району.

Населенню, яке проживає в селах Лаврентія і Лоріно, надана можливість регулярного автобусного сполучення, в селах Уелєн, Нешкан, Інчоун і Енурміно такої можливості немає через відсутність доріг.[3]

Фізична культура і спорт[ред.ред. код]

У 2009 році питома вага населення, що систематично займається фізичною культурою і спортом, збільшилася в порівнянні з 2008 роком на 1,0% і становить 32,0%. Збільшення пов'язано з відкриттям нових спортивних приміщень.[3]

З 2009 року в селі Лоріно почав свою роботу тренажерний зал, загальне число тренажерних залів збільшилася до трьох одиниць. У селі Лаврентія середня відвідуваність тренажерного залу становить 10-15 осіб на день. У селі Уелен на базі тренажерного залу діє оздоровчий клуб «Здоров'я», що нараховує 45 постійних членів, в селі Лоріно — 24 особи.[3]

У зв'язку з відсутністю спортивних шкіл і спортивних комплексів, вся спортивно-оздоровча робота в Чукотському муніципальному районі ведеться на базі спортивних залів загальноосвітніх установ та на базі установ додаткової освіти дітей.

У загальноосвітніх закладах району працюють 4 спортивні зали.[3]

Примітки[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]