Чулимці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Чулимці
Кількість 656
Ареал

Росія :
   656

Близькі народи Шорці, Хакаси
Мова Чулимська, російська,
Релігія Православ'я
Розселення чулимців

Чулимцірос. улымцы,томські карагаси, чулимські люди, чулимські татари, чулимські тюрки, чулимські хакаси)— тюрки, що мешкають в Томської області і Красноярському краї Росії.

Назва походить від річки Чулим (притока Обі), в середній і нижній течії якої проживають. Говорять на чулимській мові. Були хрещені в православ'ї, зберігаються деякі традиції шаманізму. Основне заняття — землеробство і розведення великої рогатої худоби.

Чулимці склалися в XVII—XVIII століттях, як результат змішання тюркських груп, що перемістилися на схід після падіння Сибірського ханства, частково телеутів і єнісейських киргизів з дрібними групами селькупів і кетів. Згодом у великій мірі асимілювалися хакасами і росіянами.

Велика частина чулимців живе зараз в Тегульдетському районі Томської області і в Тюхтетському районі Красноярського краю (сіла Пасічне і Чиндат).

Мова[ред.ред. код]

Чулимська мова належить до уйгурської групи тюркської гілки алтайської мовної сім'ї. У Тегульдетському районі корінне населення говорило на середньочулимському діалекті, в якому виділялися дві говірки, — тутальська і мелетська. Писемність для чулимської мови була розроблена у 2000-х роках.

Джерела[ред.ред. код]