Чупакабра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чупака́бра (від ісп. chupar — «смоктати» і cabra — «коза», тобто «козячий вампір» або «той, що ссе козячу кров») — фантастична тварина, криптид, якій приписують вбивства кіз, кролів та іншої свійської живності шляхом знекровлення. Достовірних відомостей про існування чупакабри немає, однак ЗМІ періодично поширюють свідчення людей, які нібито бачили чупакабру, що надходять з різних регіонів світу.

Альтернативні назви істоти: канґуро, сігупас, комеко-ґолос, конеджо, мабоя[1].

Історія

Койот, хворий на коросту

Перші згадки про чупакабру з'явилися в Пуерто-Рико в 1975 році, коли на одній із ферм за одну ніч загадковим чином загинули всі кури, в яких не залишилося ні краплі крові. Вважається, що чупакабра полює вночі і нападає на свійських тварин, висмоктує кров і зникає. Пізніше чутки про пташиного вампіра поширилися в США і в Мексиці, а потім і у Європі. Найпівнічніші згадки в Америці поширюються до штату Мен, найпівденніші до Чилі. Дослідження трупів чупакабр у північній Мексиці і на півдні Сполучених Штатів засвідчили їхню приналежність до родини псових, що хворіли на коросту[2]. Тому біологами та іншими науковцями згадки про чупакабру розглядаються як сучасна міська легенда[3].

Найпоширеніша версія щодо зовнішнього вигляду чупакабри: зріст її до півтора метра (4—5 футів), морда тупа, тіло без чітких форм, довгі пазурі[4]. За свідченнями «очевидців», чупакабра — великий монстр заввишки 130—150 см, на ногах якого по 3 великі пальці з довгими кігтями, тіло як у велетенського вовка без шерсті, але з товстою сіро-коричневою шкірою, чотири ікла в пащі довжиною 5 см, очі яскраво-червоні. Дехто описує цю істоту як двоногого динозавра, чи вказує на подібність з кенгуру. Чупакабрі приписується здатність змінювати свій колір.

Урядова комісія, провівши розслідування, не змогла знайти ні слідів істоти, ні самого звіра, ні доказів містифікації. Та пуерторіканці не припиняли шукати чупакабру або її житло. Була підірвана печера, в якій, на думку місцевих мешканців, знаходилась істота. У 1995 році повідомлення про напади чупакабри відновилися у ЗМІ[1].

І в Пуерто-Рико, і Мексиці чупакабра стала героєм багатьох оповідань. Виник бізнес, пов'язаний з чупакаброю — її зображення з'являються на футболках, бейсболках, кухлях тощо, продаються цукерки з такою назвою.

Гіпотези про походження та сутність

Частина дослідників вважає, що чупакабра — цілком фольклорна істота. Вбивства тварин пояснюються ритуалами або хуліганством. Деякі уфологи та окультисти описують чупакабру як іншопланетянина, результат генетичних експериментів або чорної магії.

Реалістичніші гіпотези говорять про чупакабру як здичавілу собаку або ласку. Хуан А. Ріверо з Університету Пуерто-Рико стверджує, що чупакабри є мавпами (макаками), які втекли біля 1970-х років, будучи привезеними до Пуерто-Рико для дослідів[1].

В Україні

Зовнішні зображення
Орепська чупакабра з лисячою головою і забарвленням вовка [Архівовано 2 серпня 2014 у Wayback Machine.]

Свідчення

Собака, хворий на коросту (Балі, Індонезія)

В Україні про напади істоти, подібної до чупакабри, розповідають на Львівщині, Київщині та Рівненщині (місцеві називають його Містер[джерело?]).

2009 року з'явилися повідомлення про істоту з Тернопільської області. У деяких місцевих газетах були публікації про чупакабру. Про неї писали у газеті «Факты и комментарии», розповідали у сюжеті новин на телеканалі СТБ[5]. Йшлося про те, що невідома звірина масово знищує кролів, яких господарі знаходять задушеними, знекровленими й акуратно складеними. Пізніше надходили повідомлення, що звір з'явився в Чернігівській, Запорізькій, Волинській областях. Було чимало людей, які стверджували, що на власні очі бачили чудовисько на зріст як людина і з величезними кігтями.

24 червня 2016 року у селі Рукшин, що на Буковині, фермер заколов вилами у сараї невідому хижу істоту[6][7]. До того у фермерів було зафіксовано масове вбивство домашніх кролів та птахів невідомим хижаком.

Гіпотези про походження та сутність в Україні

Коростяний свербун (Sarcoptes scabiei) — збудник корости (під мікроскопом)

Як заявив на прес-конференції в грудні 2010 року доцент кафедри зоології і екології Дніпропетровсього національного університету, кандидат біологічних наук Олександр Пономаренко, дослідження показали, що всі чупакабри України — це єноти та лисиці, які втратили свій волосяний покрив, часто внаслідок розвитку корости (коростяні лиси).

«Я можу пояснити появу таких незвичайних тварин тим, що в Україні ведеться неправильний менеджмент лісових угідь, у нас надлишок лисиць. За радянських часів проводився відстріл лисиць, а зараз мисливцям стріляти лисиць невигідно, оскільки їхнє хутро не цінується, а виконувати плани не завжди хочеться. Оскільки у нас багато лисиць і популяція не має природної або антропогенної регуляції, з'являється велика кількість слабких особин, схильних до хвороб. Тому ми стикаємося з явищем лисиць-чупакабр», — зазначив він[8].

За іншою версією, деякі українські «чупакабри» є цуценятами вовків та собак — такі тварини можуть мати «лисячу» голову та забарвлення вовка. Серед причин поширення таких тварин останніми роками вказують на збільшення чисельності вовків та здичавілих собак у Чорнобильській зоні[9].

Багато років дискусії навколо раніше небачених тварин в Україні ведуться лише засобами масової інформації, що зацікавлені висвітлювати сенсаційні події задля зростання власних рейтингів, жодний науковий журнал не опублікував жодного матеріалу про так званих «чупакабр»[10]. Не згадано цих тварин і в жодному огляді криптичного різноманіття ссавців[11].

У 2010—2013 роках невідомі біологічні створіння досліджувались любительськими групами Рівненщини[12] і Харківщини[13][14], а в 2014 році були отримані перші результати експертизи в ХНДІСЕ ім. Бокаріуса, що «Харківська чупакабра» виявилась лисицею[15].

Образ чупакабри в масовій культурі

У відеоіграх

 • В Castlevania: Lords of Shadow і Castlevania: Lords of Shadow 2 чупакабри — це пустотливі карлики, які володіють пристрастю до магічних реліквій і регулярно крадуть їх у головного героя. Згідно з описом чупакабри в ігровому бестіарії, уявлення про чупакабр як монстрів-кровопивць хибне.

Примітки

 1. а б в Eberhart, George (2002). Mysterious Creatures: Creating A Cryptozoological Encyclopedia. Santa Barbara, California: Library of Congress Cataloging-in-Publication Data. с. 106–119. 
 2. (англ.) Radford, Benjamin. 2011. Tracking the Chupacabra: The Vampire Beast in Fact, Fiction and Folklore. ISBN 978-0-8263-5015-2
 3. (ісп.) Miried Gonzalez Rodriguez. Dizfrazado el chupacabras. Puerto Rico: Primera Hora.
 4. Ця загадкова істота Чупакабра. [Архівовано 21 жовтня 2009 у Wayback Machine.] — vorobus.com, 2.10.2009
 5. Чупакабра з'явилася за 20 кілометрів від Києва. [Архівовано 24 липня 2009 у Wayback Machine.] — СТБ, 21.07.2009.
 6. Селяне на Буковине поймали и убили чупакабру. Архів оригіналу за 26 червня 2016. Процитовано 25 червня 2016. 
 7. На Хотинщині кажуть, що бачили чупакабру. Архів оригіналу за 25 червня 2016. Процитовано 25 червня 2016. 
 8. Учені нарешті з'ясували, звідки в Україні взялися чупакабри. — Gazeta.ua, 16.12.2010
 9. Чупакабра в Орепах? [Архівовано 2 серпня 2014 у Wayback Machine.] — Звягель-Інформ, 5.11.2010.
 10. форум Українського теріологічного товариства НАНУ. Архів оригіналу за 4 листопада 2013. Процитовано 28 червня 2011. 
 11. Загороднюк І., Ємельянов І. Криптичне різноманіття ссавців у Східній Європі як віддзеркалення багатоманітності проявів виду // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Біологія. — 2008. — Вип. 22. — С. 166—178. [Архівовано 29 жовтня 2013 у Wayback Machine.]
 12. Журнал ведення робіт Орестів-2010. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 19 грудня 2016. 
 13. Журнал ведення робіт Харків-2010. Архів оригіналу за 27 квітня 2017. Процитовано 19 грудня 2016. 
 14. Журнал ведення робіт Новоберецьке-2013. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 19 грудня 2016. 
 15. Висновок експертного досліднження об'єктів тваринного походження № 2497 від 16.05.2014

Посилання