Чусова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Maksimovsky rock Chusovaya river.jpg

Чусова (рос. Чусовая) – річка на Уралі, єдина, що перетинає цей гірський хребет протікаючи зі східних його схилів на західні, ліва притока Ками.

Витоки[ред. | ред. код]

За 10 кілометрів від станції Верхній Уфалєй під Шароновою горою на висоті 405 метрів над рівнем моря є заросле озеро Сурни. З цього озера витікає крихітна річечка довжиною лише півтора кілометри яка впадає у озеро Мале Чусовське. В свою чергу з цього озера витікає наступна річечка, що вливається у озеро Велике Чусовське. Річка, що витікає з Великого Чусовського вже зветься Полднєвою Чусовою. Саме Полднєва Чусова вважається офіційним початком Чусової, а місце її витоку з озера відмічене поставленим у 1972 році обеліском з написом «Тут починається річка Чусова» (рос. Здесь начинается река Чусовая). Назву Полднєва Чусова тут має не через південний напрямок, а завдяки селищу та станції Полднєвій. За 37 кілометрів Полднєва Чусова зустрічається із Західною Чусовою і від злиття цих двох витоків утворюється власне Чусова.

Витоки Чусової розташовані поруч з річками басейну Обі. Часом відстань між окремими притоками цих двох річок становить лише 3-5 кілометрів.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

У верхній течії протягом 150 кілометрів Чусова протікає в Азії. Основна, європейська, частина річки починається в районі гори Вовчихи біля міста Ревда. В середній течії річка пролягає більш-менш вздовж вододілу по якому йде межа Європи та Азії, а в нижній течії звертає на захід.

Сучасна довжина річки 592 кілометрів. Однак слід враховувати, що в нижній течій 153 кілометри річки затоплено Камським водосховищем. Окрім того в залежності від пори року та відповідно рівня води точка де Чусова переходить у водосховище зміщується на 41 кілометр. Нема повної згоди і щодо вихідної точки – одні дослідники вираховують довжину від озера Сурни, інші від Малого чи Великого Чусовського, або й узагалі від точки злиття Полднєвої та Західної Чусових. Максимальна початкова (до будівництва водосховища) довжина річки – 802 кілометри. Найпопулярнішим та найпоширенішим сучасним показником є 592 кілометри, мінімальним сучасним 529.

Камське водосховище було збудоване в 1953 році й наповнювалося 3 роки. Внаслідок затоплення нижньої течії Чусової ця річка втратила головну свою притоку – річку Силву, а разом з нею і більшу частину басейну. Якщо з Силвою площа водосбору Чусової становила 47 600 км², то зараз лише 23 тисячі км². 89% площі басейну Чусової вкрито лісом, ще 9% луки, 2% заболочені ліси. Зараз притоками Чусової є приблизно півтори сотні річок різного розміру.

Середньорічна витрата води у гирлі 226 кубометрів на секунду, але насправді водність річки дуже змінюється протягом року і навесні, під час танення снігів може досягати 4600 кубометрів на секунду.

Льодохід триває 3-5 днів наприкінці квітня. В цей час через повінь рівень води може піднятися на 3-4 метри, а часом на Чусовій виникають льодові затори через що перед ними рівень води може піднятися ще на 3 метри, тобто в окремих місцях рівень води іноді підіймається на 6-7 метрів. Навпаки в межінь у середній течії на перекатах глибина річки часом зменшується до 7-15 сантиметрів.

Льодостав в залежності від погоди від початку листопада до середини грудня і триває 15-20 днів. Лід на Чусовій наростає по середину березня. Його середня товщина 55-75 сантиметрів, але сильно коливається з року в рік – від 30 сантиметрів до понад метра.

Чусова в звичайний час річка неглибока – найглибше місце під бійцем Високим (Велетнем) що під селищем Кин усього 4 метри.

Клімат[ред. | ред. код]

В районі Чусової, себто на середньому Уралі клімат континентальний. Літо коротке – лише два місяці, а зима довга – майже півроку.

Взимку температура повітря може опускатися до -50°C, але зазвичай усе ж таки помітно вища – середня температура найхолоднішого місяця січня -17 °C. Товщина снігового покриву наприкінці зими 60-70 сантиметрів, але місцями може досягати й 1,5 метри. Взимку переважають західні вітри, сонячно й випадає лише 1/10 річної кількості опадів.

Весна розпочинається в середині березня, хоч приморозки та снігопади можливі по травень включно. До кінця квітня сходить сніг та скресають малі річки.

Літо триває з середини червня по середину серпня. Середня температура найтеплішого місяця липня +16 °C, але і окремі дні може досягати і +30 °C. Переважають північно-західні вітри. Літо дощова пора – за два місяці випадає майже половина річної норми опадів.

З середини серпня починається осінь. Вона мокра, бридка та холодна. Бабине літо триває два тижні які зазвичай припадає на початок чи середину вересня.

Загальна річна кількість опадів на Чусовій 500-550 мм. Це значно більше за випаровуваність, тож клімат вологий.

Погода над Чусовою нестійка і рідко тримається незмінною понад 3-4 дні.

Залізні каравани[ред. | ред. код]

У XVIII-XIX століттях Чусова була важливою транспортною артерією. В ті часи головним районом видобутку металів у Російській імперії був Урал де були створені численні заводи – суміш мануфактурної організації виробництва та кріпостних порядків. Продукція цих заводів могла потрапити в центральні райони держави лише водним шляхом – метал у зливках, гармати та інші вироби сплавляли барками по Чусовій до Ками, а вже потім по Волзі та іншим рікам розвозили по усій імперії. Обсяги сплавів як на ті часи були вельми значні і сягали 80 тисяч тон металу на рік.

Туризм[ред. | ред. код]

Чусова здавна приваблює туристів завдяки мальовничим берегам. Першу велику турбазу на річці збудували ще в 30-і роки XX століття. Хоча річка має лише перший рівень складності, але водний туризм на ній популярний досі. Справа в тому, що Чусова протікає нехай через невисокі, але усе ж таки гори Уралу майже суціль вкриті лісом тому на річці відкриваються дуже гарні краєвиди. В багатьох місцях річка омиває скелі – це так звані «бійці», що колись були головною загрозою для залізних караванів. Таких бійців, часом висотою в кілька десятків метрів на річці біля восьмидесяти. Характерною рисою річки є так звані «дуги» - вигини навкруги скельних виступів довжиною кілька кілометрів хоча перешийки при цьому можуть бути лише 100-200 метрів завширшки.

Туристичний сезон на Чусовій триває з травня по вересень. В кінці травня та першій половині червня зазвичай йдуть довгі дощі, середина літа жарка з короткими але сильними зливами. Зранку й звечора часті тумани, бо навіть влітку ночі прохолодні. В серпні починаються часті дощі які перериває лише бабине літо.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Иванов А. Message: Чусовая. — СПб.: Издательский Дом «Азбука-классика», 2007. — 480 с.