Чіуауа (пустеля)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пустеля Чіуауа
DesertMonahans.jpg
Піщана ділянка пустелі на заході Техасу
Екозона Неоарктика
Біом Пустелі та ксерофітові чагарники
Статус збереження Відносно стабільний / непошкоджений
Номер WWF na1303
Висоти 1100 - 1500 м
Площа 509 500 км²
Країни Мексика, США
Chihuahua desert.jpg
Межі пустелі Чіуауа на супутниковому знімку NASA, визначені за даними Всесвітнього фонду дикої природи. Кордон США і Мексики показаний чорною лінією.

Чіуа́уа, або Чива́ва (англ. Chihuahuan Desert; ісп. Desierto de Chihuahua) — пустеля в Північній Америці, розташована на території американських штатів Нью-Мексико, Техас і Аризона (південно-східна частина) та мексиканських штатів Чіуауа, Коауїла, Дуранго (північно-західна частина), Сакатекас (маленька частина на півночі) і Нуево-Леон (маленька частина на заході).

Desert Chihuahuan Big Bend.JPG

Пустеля займає площу 509 тис. км² (дані WWF), що робить її третьою за розмірами в Західній півкулі і другою в Північній Америці після пустелі Великого Басейну. Пустеля є посушливою рівниною, що переривається численними гірськими грядами, мікроклімат яких відрізняється від пустелі в цілому.

Пустеля Чіуауа розташована вище за пустелю Сонора, яка розташована західніше. Висота змінюється від 1100 до 1675 метрів, відносно великі висоти пом'якшують кліматичні умови улітку (звичайні денні температури в червні перебувають в діапазоні 35-40 °C). Взимку погода залежить від сили північних вітрів. Опади рясніші, ніж на півдні Великого Басейну, в пустелях Сонора і Мохаве, але зазвичай не перевищують 254 мм на рік, причому в основному дощ йде в період мусонів наприкінці літа. Снігу майже не буває за винятком високогірних частин.

На території пустелі розташована природоохоронна територія Національний пам'ятник Вайт-Сендз (штат Нью-Мексико) та кілька міст, з яких найбільші: Сьюдад-Хуарес (з майже двохмільйонним населенням), Ель-Пасо, Чіуауа і Торреон.