Шабазит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шабазит.

Шабазит (англ. chabazite, нім. Schabasit m) – мінерал, водний алюмосилікат кальцію каркасної будови з групи цеолітів. Від грецьк. “шабазіос, хабазіос” – назва невідомого каменю (d’Antic Bosc, 1788). Синоніми – глоталіт, кубоіцит, хабазит.

Опис[ред. | ред. код]

Формула:

  • 1. За Є.Лазаренком: (Ca,Na2)[Al2Si4O12]х6H2O.
  • 2. За К.Фреєм та “Fleischer's Glossary” (2004): 2[Ca(Al2Si4O12)]х6H2O.

Склад у % (з родов. Вікторія, Австралія): CaO – 5,89; Na2O – 5,78; Al2O3 – 20,99; SiO2 – 43,84; H2O – 21,97.

Домішки: K2О, Ba, Sr.

Сингонія тригональна. Дитригонально-скаленоедричний вид. Форми виділення: ромбоедричні, близькі до кубічних кристали, двійники проростання, масивні аґреґати, кірки, друзи. Спайність по (1011) добра. Густина 2,05-2,10. Тв. 4,0-5,5. Колір: безбарвний або білий, жовтуватий, зеленуватий, червонуватий. Блиск скляний. Прозорий і напівпрозорий. Крихкий. Утворюється при гідротермальній зміні силікатів кальцію.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Розповсюджений у пустотах базальтів та андезитів, в асоціації з гейландитом, томсонітом, кальцитом, адуляром, альбітом, кварцом, епідотом, анальцимом, стильбітом, філіпситом та ін. цеолітами. Зокрема, виявлений в пустотах третинних базальтів Ісландії, поблизу Марбурґа (Гессен, ФРН), Ческа-Ліпа, Ловосіце (Чехія), у шт. Нью-Джерсі, Каліфорнія (США), Вайракі (Нова Зеландія); на стінках давньоримських бань у районі гарячих джерел Пломб’єра. Рідкісний. Розрізняють: гершеліт (різновид шабазиту, в якому вміст Na+K>Ca. Знайдений у лавах о. Сицилія у вигляді двійників та у базальтах Австрії); шабазит-гмелініт (зростки шабазиту й гмелініту); шабазит кальціїстий (різновид шабазиту, який містить понад 10 % СаО).

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Інтернет-ресурси[ред. | ред. код]