Шабдрунг Нгванг Намґ'ял

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шабдрунг Нгванг Намґ'ял
Народився 1594[1][2]
Помер 1651[1][2]
Пунакха, Бутан
Поховання Бутан
Діяльність Бгікшу, політик, письменник
Вчителі Drukpa Yab Chen Tenpé Nyimad[3] і Yongdzin Lhawang Lodröd[3]
Відомі учні Pekar Jungnéd[3], Damcho Pekard[3], Sonam Ozerd[3], Yongdzin Zöpa Pekard[3], Ṅag-dbaṅ-bsam-bstand[3], Pekar Lhündrubd[3] і Zöpa Trinléd[3]
Знання мов Тибетська[4]
Посада монарх і Shabdrungd
Конфесія тибетський буддизм і Друкпа Каг'ю
Батько Drukpa Yab Chen Tenpé Nyimad
Діти Druk Gyalsé Jampal Dorjéd

Шабдрунг Нгванг Намґ'ял (1594-1651) — засновник Бутану, цар і буддійський чернець школи Друкпа Каг'ю. Він зміг об'єднати країну близько 1630 і надати Бутану власну державну і культурну ідентичність, відділивши бутанську культуру від тибетської.

Шабдрунг Рінпоче — також лінія реінкарнацій, що тягнеться ще з Тибету до Шабдрунга Нгаванг Намґ'яла по теперішній час.

Біографія[ред. | ред. код]

Шабдрунг походить з впливової релігійної родини на Тибеті. Його дід був висланий з Тибету під час конфлікту зі школою Гелуг і оселився в долині Паро на заході Бутану, де населення дотримувалося школи Каг'ю. Син Друкпи Яб Чентенпо Ньїма і Сонам ​​Палгі Бутрі з роду Кійшопа (з-під Лхаси).

В 1627 Бутан відвідали перші європейці — португальські єзуїти Каселла і Кабрал. Вони відгукуються про Шабдрунга як про доброзичливого і інтелігентного господаря, повного творчості і духовних сил. У той час він завершив трирічний рітріт мовчання, необхідний своєму рангу високого лами. Він готовий був надати єзуїтам всіляку підтримку і дозволити будувати церкву, проте їхні цілі були — досягти Тибету.

В 1634 під час Битви п'яти лам Шабдрунг зміг перемогти об'єднані тибетсько-бутанські сили, і після чого об'єднав Бутан в одну країну.

Столицею країни Шабдрунг вибрав дзонг Пунакха, і правив там до своєї смерті в 1651. Щоб уникнути заворушень, його близькі радники приховували його смерть ще 54 роки. Так як не було нічого дивного в його рітріті мовчання, якийсь час вдавалося переконати населення в його таємній присутності, хоча звичайно після кількох десятків років це ставало все важче і важче.

Правління[ред. | ред. код]

Шабдрунг встановив подвійну систему влади, коли країна керувалася духовним лідером (призначається Дже Кхемпо) і адміністративним лідером Дезі Друк), таке ж ділення збереглося досі.

По всій країні Шабдрунг організував будівництво укріплених фортець (дзонгів), які використовувалися як для адміністрації, так і для буддійських монастирів.

Вшанування[ред. | ред. код]

Тіло Шабдрунга збереглося в священному чортені в дзонгу Пунакха і знаходиться під постійною охороною, і охорона його тіла вважається в Бутані найпочеснішої роботою.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ardussi, John (2004). Formation of the State of Bhutan ('Brug gzhung) in the 17th Century and its Tibetan Antecedents. Journal of Bhutan Studies 11. Архів оригіналу за 19 серпня 2008. [1],[2], [3]
  • Dargye, Yonten (2001). History of the Drukpa Kagyud School in Bhutan (12th to 17th Century A.D.). Thimphu. ISBN 9993661600. 
  • Dargye, Yonten; Sørensen, Per; Tshering, Gyönpo (2008). Play of the Omniscient: Life and works of Jamgön Ngawang Gyaltshen an eminent 17th-18th Century Drukpa master. Thimphu: National Library & Archives of Bhutan. ISBN 9993617067. 
  • Dorji, Sangay (Dasho); Kinga, Sonam (translator) (2008). The Biography of Shabdrung Ngawang Namgyal: Pal Drukpa Rinpoche. Thimphu, Bhutan: KMT Publicaions. ISBN 9993622400. 

Посилання[ред. | ред. код]