Шайкача

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сербська шайкача.

Шайка́ча (серб. шајкача / šajkača) — традиційний сербський національний головний убір, що з'явився в XVIII століттяі[1].

Історія[ред. | ред. код]

Шайкачу спочатку носили переважно сербські селяни. Назва походить від військового формування — шайка́ши (серб. šajkaši / шајкаши). Так називали сербських воїнів, що служили в армії Австрійської імперії. Під час Першого сербського повстання шайкача стала популярною серед сербів-учасників повстання: воїни брали турецькі фески та перероблювали їх в шайкачи[2].

Сербські юнаки в шайкачах

В наші часи шайкачу носять переважно літні люди в сільській місцевості, але при цьому її як елемент народного костюма надягають хлопчики і юнаки, які беруть участь у фестивалях народної культури[3]. З початку XX століття шайкача вважається символом сербського національного руху.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Солдати Сербської армії в 1914 році в шайкачах

Шайкача має V-подібну форму або форму дна перегорнутого човна (чайки) [4]; вузька, зазвичай чорного або сірого кольорів[5]. Виготовляється з м'якої тканини, в мирний час одягається без особливих символів або кокард. У військовий період на шайкачу налягали кокарду з зображенням двоголового орла[6] та девізом «Тільки єдність врятує сербів». В часи Першої світової війни серби носили шайкачу ще з королівської монограми[7].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Šajkača nas je održala (серб.). Serbian Mirror. 1 квітня 2010. Архів оригіналу за 28-11-2012. Процитовано 31-05-2019. 
  • Šajkača – poreklo i značaj srpske kape (серб.). Upoznaj Srbiju. 17 травня 2011. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 31 травня 2019. 
  • Šajkaču izmislili u Banatu (серб.). Vesti Online. 30 квітня 2010. Архів оригіналу за 31 травня 2019. Процитовано 31 травня 2019.