Шале (будинок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Типове шале в швейцарських Альпах

Шале́ (фр. chalet, франко-провансальського походження, що можливо сходить до пра-і.є. *cala — «захищене, укрите місце»[1] або до кореня *Kal — «камінь»[2]), також швейцарське шале́ — тип будинку, характерний для альпійського регіону в Європі. Шале будують з дерева, з важким пологим дахом і широкими, добре підтримуваними піддашшями, встановленими під прямим кутом до передньої частини будинку[3].

Визначення та походження

[ред. | ред. код]

Термін шале походить з арпітанськомовної частини Швейцарії та французької Савої, де так називали хатину пастуха. Шале часто закопували в землю для збереження температури.

Шале на пагорбах на схід від Оросі, Коста-Рика

У європейських Альпах спочатку шале використовували як сезонні ферми для молочної худоби, яку в літні місяці виводили з низинних пасовищ. Пастухи жили в шале і виготовляли масло та сир, щоб зберегти вироблене молоко. Потім ці продукти разом із великою рогатою худобою везли назад у низину до настання альпійської зими. Шале лишали зачиненими на час зимових місяців. Навколо багатьох шале є маленькі хатинки без вікон, які називають мазо́тами (mazot) — в них тримали цінні речі у зимовий період.

Сучасне міжнародне використання

[ред. | ред. код]
Будинок у стилі шале, побудований швейцарською медсестрою Рут Траммер в Хагере Селам (Ефіопія), приблизно 1970 рік

Із появою туристичного бізнесу в Альпах шале перетворилися на будинки відпочинку, якими користуються любителі лижного спорту та пішого туризму. З часом терміном «шале» стали більше позначати будь-які будинки відпочинку незалежно від того, побудовані вони в строго альпійському стилі чи ні. У франкомовному Квебеку будь-яке літнє або відпочинкове житло, особливо поблизу гірськолижних схилів, називають шале, незалежно від того, побудоване воно в стилі швейцарського шале чи ні.

«Шале» для відпочинку в горах Блакитного хребта

У Північній Америці та в інших місцях світу словом «шале» позначають не тільки будинки в горах, але і курортні будинки, розташовані біля пляжу. Наприклад, у Лівані шале зазвичай називають будинки для відпочинку на одному з шести ліванських гірськолижних курортів, але цим терміном також називають пляжні хатки на морських курортах[4]. У гірськолижних районах Північної Америки слово «шале» також використовують для опису будівель, у яких розміщені кафетерії та інші послуги, що надають туристам, навіть якщо вони не схожі на традиційне альпійське шале. У США альпійські лижні шале набирають популярності в Колорадо та регіоні Скелястих гір у зимові місяці. Більшість лижних шале є приватними будинками для відпочинку, які власники відвідують два-три рази на рік, а решту часу здають в оренду. Власники цих гірськолижних шале часто наймають компанії з управління нерухомістю для управління та оренди їхнього майна[5].

У Леванті, Єгипті, Кувейті та в італійському регіоні Марке словом «шале» називають пляжні будинки, побудовані в будь-якому стилі архітектури.

У Великій Британії словом «шале» позначали основне спальне місце в таборах відпочинку, побудованих приблизно в середині XX століття[6].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Walther von Wartburg, Französisches Etymologisches Wörterbuch, Bonn/Leipzig/Bâle [en cours de publication depuis 1922], 2, 50b-51a.
  2. Albert Dauzat, Dictionnaire étymologique, éd. Larousse, Paris, 1938.
  3. Webster's Dictionary defines a chalet as «A wooden dwelling with a sloping roof and widely overhanging eaves, common in Switzerland and other Alpine regions
  4. Pierce, Eleanor B. All You Need to Know about Living Abroad: Pan American's Guide to Living Conditions in 93 Countries
  5. Ski Chalet | History of United States & European Chalets. movingmountains.com. Архів оригіналу за 12 листопада 2015. Процитовано 30 вересня 2015.
  6. «Erehwon Retreat» [Архівовано 5 листопада 2021 у Wayback Machine.] Retrieved 18 September 2020

Література

[ред. | ред. код]
  • Dana, William Sumner Barton (1913), The Swiss Chalet Book; A Minute Analysis and Reproduction of the Chalets of Switzwerland, Obtained by a Special Visit to That Country, Its Architects, and Its Chalet Homes (передруковано 2009 року, Nabu Press) ISBN 978-1-172-29267-7
  • Галіндо, Мішель (2009), Chalet Architecture and Design, Braun Architecture AG ISBN 3-03768-021-0