Шанідар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шанідар
Печера Шанідар
Країна Ірак Ірак
Регіон Іракський Курдистан
Тип печерна стоянка
Історія
Періоди кам'яна
Археологічна культура мустьєрська
Дослідження
Відкрито 1951
Дата дослідження 19511961
Артефакти залишки скелетів 9 людей неандертальського типу разом з леваллуазьким кам'яними знаряддями мустьєрської культури
Шанідар. Карта розташування: Ірак
Шанідар
Шанідар
Мапа
CMNS: Шанідар у Вікісховищі

Шанідар — печерна стоянка кам'яної доби в передгір'ях хребта Загрос (північний Ірак), поблизу озера Урмія, де в 19511961 роках американська археологічна експедиція виявила залишки скелетів 9-и людей неандертальського типу разом з леваллуазьким кам'яними знаряддями мустьєрської культури.

Череп неандертальця з печери Шанідар I

Деякі з виявлених скелетів несуть сліди важких патологій — сліди хвороб і травм. Люди з такими недугами не могли б вижити самостійно, що свідчить про розвинену взаємодопомогу в колективі неандертальців. Встановлено, що деякі неандертальці в цій печері були поховані, а в похованні Шанідар IV була виявлена надзвичайно висока концентрація пилку квітів. Ймовірно, могила була просто засипана квітами. Це цікавий факт, адже у цьому випадку ми можемо говорити про один з найдавніших випадків скоєння навмисного поховання, що супроводжується певним похоронним обрядом.

Антропологічно люди з Шанідар близькі до неандертальців Західної Європи, але мають чимало спільних з сучасною людиною рис. Проживали 50-70 тис. років тому.

Література

[ред. | ред. код]
  • Коробков И. И., Новые данные о неандертальских скелетах из пещеры Шанидар (Ирак), «Вопросы антропологии», 1963, в. 15.

Джерела

[ред. | ред. код]