Шапка Мономаха Другого Наряду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вінець на малюнку Ф.Г.Солнцева, XIX століття.

Шапка Мономаха Другого Наряду, Шапка Таврійська — колишня державна регалія, що зберігаєтьсся у зібранні Збройової палати Московського кремля.

Історія[ред. | ред. код]

Оскільки в 1682 на престолі Московії опинилися одразу два монархи — Іван V та Петра I Олексійовичі — обидва царі мали власні «Великі Наряди», і комплекси вже існуючих регалій були розділені між ними. Оскільки у такому випадку первісна Шапка Мономаха дісталася старшому Івану V, то для коронації Петра I поспіхом зробили вінець, що частково відтворює оригінал. Звісно, в ньому не має тієї витонченої східної вишуканості, як у оригінала.

Оскільки для обох царів згодом були зроблені значно багатші діамантові корони (Першого Наряду), то зроблений в 1682 вінець віднесли до Другого Наряду, і звідти його назва.

Опис[ред. | ред. код]

Корпус вінця складається з восьми гладких полірованих трикутних золотих пластин. На кожній пластині по 1 гнізду для камінця та по 4 гнізда для перлини. Як і Шапка Мономаха, вінець має навершя з хрестом, прикрашені ще 4 камінцями та 8 перлинами. Знизу до тулії вінця приєднане традиційне соболине хутро.

За описом 1702 року дається оцінка вінця:

« «Втораго наряду, шапка Царская Мономахова, цка золотая гладкая, на ней крест золотой, на кресте по краям четыре зерна бурмицкие, — цена сто рублев.Под крестом три камня в золотых гнездах яхонт лазорев, да лал водокшанской, изумруд, да три зерна бурмицкие половинчатые, — цена всему семьдесят рублев.Да на той же шапке каменья в гнездах золотых, яхонт лазоревой, два лала водокшанских, корка яхонтовая красная, да три изумруда, двадцать пять зерен бурмицких малых на спнях золотых, — цена всему сто сорок рублев. Золота в той шапке с каменьем весу фунт тридцать золотников. Из того числа выложено на каменья и на воск десять золотников, — цена тому золоту сто сорок рублев.Всего на вышеописанной шапке каменью и зернам и золоту цена четыреста пятьдесят рублев» «

Важить вінець без хутра близько 600 грамів.

Шапка у геральдиці[ред. | ред. код]

Первісного геральдичного аналогу вінець не мав. Але вже після підкорення Криму, з XIX ст. він був віднесений до атрибутики тих ново приєднаних земель. Відповідно у Великому державному гербі Російської імперії (1882) вінець увінчує щит з емблемою Царства Херсонеса Таврійського.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Древности Российского государства, изданные по высочайшему повелению государя императора Николая I: в 6 отд. и доп. к отд. III. — Репринтное издание 1849—1853 гг. — СПб.: Альфарет, 2006. – 2-е Отделение. – С.17 - 18.