Шарбат Гула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шарбат Гула
Шарбат Гула на обкладинці журналу National Geographic

Шарбат Гула (Пушту: شربت ګله) — афганська жінка, пушту за національністю, котра стала відомою завдяки фотографії журналіста Стіва МакКарі, котру згодом у 1985 році опублікував журнал National Geographic. Фото було зроблено під час Афганської війни у пакистанському таборі для біженців і стало символом афганського конфлікту та проблеми біженців для західного світу. Довгий час, до моменту встановлення імені дівчинки, фото фігурувало під назвою «Афганська дівчинка» (англ. Afghan Girl).[1][2]

Біографія[ред. | ред. код]

Шарбат Гула народилась близько 1972 року в Афганістані. Її рідне село було атаковане радянськими бойовими гелікоптерами на початку 80-их. Під час бомбардування загинули батьки Шарбат, тому вона була змушена перебратись в табір для біженців Насир-Баг на кордоні з Пакистаном[2].

Саме тут у грудні 1984 Стів МакКаррі зустрів Шарбат Гулу. Фотограф зайшов в один з наметів, котрий слугував за початкову школу, маючи на меті зробити знімки учнів, де його увагу одразу ж прикувала дівчинка з надзвичайним поглядом. Але унікальність зроблених ним фото МакКаррі оцінить вже згодом у Вашингтоні при проявці плівки.

Спочатку фоторедактор National Geographic відмовлявся розміщувати знімок на обкладинці, вважаючи його надто «важким», але згодом погодився. Фото швидко стало популярним, а обкладинка червневого випуску стала найбільш відомою серед усіх випусків журналу.

В кінці 1980-их Гула вийшла заміж за пекаря Рахмата Гула, а у 1992 році повернулась в Афганістан. Від шлюбу з Рахматом в Гули троє дочок.

26 жовтня 2016 року Маккаррі опублікував в своєму Instagram пост про отримання ним від одного друга в Пешаварі новини про арешт Гули пакистанської поліцією за звинуваченням у підробці посвідчення особи[3].

Пошуки «афганської дівчинки»[ред. | ред. код]

В січні 2002 року команда National Geographic на чолі зі Стівом МакКаррі відправились до Афганістану на пошуки загадкової дівчинки. Інформацію про Гулу вдалось віднайти завдяки свідченням чоловіка, котрий також був учнем у пакистанському таборі Басир-Наг в той час. Шарбат Гулу одразу ж упізнали по характерному кольору райдужки та шрамі на правій стороні носа. Як виявилось жінка ні разу не фотографувалась з 1984 року, тому як віддана мусульманка погодилась зробити знімки тільки зі згоди чоловіка. Нові світлини з'явились у квітневому випуску National Geographic. Також Шарбат Гула знялась у документальній стрічці «В пошуках афганської дівчинки»[4].

Під час пошуків у 2002 році National Geographic організував благодійну організацію «Фонд допомоги афганським дівчатам», котра у 2008 році реорганізувався у «Фонд допомоги афганським дітям». Метою фонду є допомога дітям в Афганістані отримати повну освіту.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]