Шардоне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
грона Шардоне

Шардоне́, або Шардонне́ (фр. Chardonnay) — білий сорт винограду підвид виду Виноград справжній (Vitis vinifera), один з так званих «великих винних сортів». Шардоне є виноградом найкращих білих вин Бургундії, в тому числі і Шаблі, а також одним з трьох основних компонентів ігристих вин і шампанського.

Походження[ред. | ред. код]

Навколо походження Шардоне багато років точилися дискусії і тільки у 1991 році за допомогою ДНК-аналізу було доведено, що сорт походить від Піно Нуар та іншого маловідомого сорту — Гуе Блан.[1]..

Агротехніка[ред. | ред. код]

схили виноградників Шаблі Гран Крю

Шардоне — відносно простий у вирощуванні сорт. Він охоче росте на різних типах ґрунтів, хоча ідеальними вважаються вапняк, крейда та кімериджський Мергель, такий, як на найкращих виноградниках Шаблі. Шардоне швидко росте, утворюючи багато листя, що забирає енергію та поживні речовини від ягод. Тому винороби приділяють особливу увагу прорідженню листя та способам посадки. Шардоне відносно невибагливий щодо клімату, але, оскільки квітне доволі рано, вразливий до заморозків. Найкращим з точки зору якості вина вважається прохолодний клімат, оскільки ягоди швидко втрачають фруктові аромати у спекотну погоду.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Шардоне здобув свою славу перш за все в Бургундії, Шаблі, Шампані. Однак з 90-х років ХХ століття світова популярність сорту зростала дуже великими темпами завдяки споживачам із США, що призвело до значного розширення виноградників. Тепер Шардоне можна зустріти на всіх континентах (крім Антарктики).

Найбільші регіони поширення[ред. | ред. код]

Найвідомішими регіонами для Шардоне є Бургундія та Шампань. Разом вони виробляють 60 % французького Шардоне. Серед визначних районів — Кот-д'Ор, Шаблі, Макон та, звичайно, Шампань. Найпрестижнішими виноградниками для Шардоне є Мерсо, Шассань-Монраше, Пуліньї-Монраше.

Інші регіони[ред. | ред. код]

Інші важливі регіони культивації Шардоне — Австралія, Нова Зеландія, Італія, де з нього виробляється зокрема ігристе вино франчакорта. Сорт культивується в Криму. Використовується в тому числі і у виробництві ігристих вин.

Стилі вина[ред. | ред. код]

характерний солом'яний колір Шардоне

Шардоне — доволі нейтральний сорт винограду. Тому якості вина з нього набагато більше залежать від кліматичних факторів та методів культивації і виноробства, ніж від самого сорту. Стилі вина з Шардоне різняться від легкого іскристого шаблі до важких фруктових австралійських шардоне з сильним ароматом дубу від витримки в бочках, низькою кислотністю та доволі високим вмістом алкоголю.

Окремим стилем вина з винограду Шардоне є шампанське. Крім того, що це вино ігристе, воно відзначається вищою кислотністю та менш фруктовим характером.

Майже не існує універсального аромату Шардоне. Смакові та ароматичні характеристики:

Кулінарні комбінації[ред. | ред. код]

Шардоне з «класичних» прохолодних регіонів пасує до легких м'ясних страв: курки, індички, легкої риби. На противагу, насиченіші вина з присмаком дубу комбінують з виразнішою духмяною їжею: копченим лососем, азійськими стравами, молюсками.

Посилання[ред. | ред. код]

  • Вино Шардоне(рос.) — Енциклопедія вина. Відгуки та оцінки професійних сомельє України та СНД

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]