Шарнір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Завіса хвіртки
3D-модель шарніру рівних кутових швидкостей типу «Рцеппа»

Шарні́р (фр. charnière, нім. Scharnier) — рухоме з'єднання тіл (наприклад, деталей механізму) чи будівельної конструкції, що допускає взаємні повороти або обертання їх, зазвичай на обмежені кути.

Класифікація шарнірів[ред.ред. код]

  • Циліндричний шарнір в теорії машин і механізмів називається обертовою кінематичною парою та виконується у вигляді цапфи, що обертається у підшипнику ковзання чи кочення.
  • Сферичний (кульовий) шарнір в теорії машин і механізмів називається сферичною кінематичною парою і виконується у вигляді кулі, що входить в кульову виточку, або у вигляді сферичного підшипника кочення.
  • Універсальний (карданний) шарнір (шарнір не рівних кутових швидкостей або асинхронний шарнір), що складається з двох чи трьох послідовно солучених циліндричних шарнірів, осі обертання котрих перетинаються в одній точці і дозволяють передавати обертання між валами, що перетинаються під змінним кутом до 40-45°. До цього типу відносяться шарнір Гука, пластинчастий та пружний шарніри.
  • Шарнір рівних кутових швидкостей (синхронний шарнір) дозволяє обертовому валу передавати крутний момент під змінним у часі кутом, з постійною швидкістю обертання й без суттєвих варіацій тертя. До цього типу відносяться подвійний карданний шарнір (карданний вал), кульковий шарнір з радіальними ділильними рівцями («Бірфільд», «Рцеппа»), сухариковий шарнір та ін.

Шарнір може виконуватися відкритим і закритим. Закритий кожухом шарнір захищається від пилу і піску і застосовується в машинах, що працюють в умовах високої забрудненості.

Використання[ред.ред. код]

Шарніри дуже поширені в техніці, і бувають багатьох видів, починаючи від дверних і віконних завіс, і аж до розвідних мостів, які виконані на принципах шарніру. Шарніри використовуються не тільки в механізмах машин, але і в будівельних конструкціях (фермах) з метою розвантаження елементів від згинаючих зусиль і зменшення температурних напружень. Шарнір рівних кутових швидкостей використовується у приводах коліс автомобільної техніки.

В біології часто рухомі з'єднання скелету діють як шарніри.

Джерела[ред.ред. код]