Шахівниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шахівниця з розставленими шаховими фігурами перед початком гри

Шахівниця — ігрове поле в шахах, шашках і деяких інших стратегічних настільних іграх. Традиційна шахівниця є полем 8x8 (усього 64) темних і світлих клітинок (полів), що чергуються. Поле «a1» традиційно чорне. У різних варіантах кількість полів може варіюватися, з радикальніших відступів — можлива зміна форми полів. Незмінна риса шахівниці — двоколірність.

У традиційному настільному (не комп'ютерному й не портативному) форм-факторі шахівниця дерев'яна. Зазвичай це коробка, що складається навпіл, в якій зберігаються шахові фігури.

Клітинки[ред.ред. код]

Кожна клітинка має власну назву, що дозволяє здійснювати запис ходів партій. Існує кілька систем встановлення назв клітинок, найпопулярнішою є «алгебраїчна система позначень», ця ж система позначень і є офіційною. За цією системою кожна клітинка має назву, що відповідає рядку і стовпчику, у якому вона перебуває. Горизонталі (рядки) пронумеровано від 1 до 8, починаючи з боку гравця білими. Вертикалі (стовпчики) позначено літерами латинської абетки від «a» до «h» у напрямку зліва праворуч з боку гравця білими. У такій системі назва клітинки складається з літери, за якою вказують цифру. Таким чином клітинка у нижньому лівому куті дошки має назву «a1»[1].

Частини дошки[ред.ред. код]

Частини дошки мають власні назви:

  • Горизонталь: горизонтальний рядок з клітинок шахової дошки, в алгебраїчній нотації позначається арабською цифрою від 1 до 8.
  • Вертикаль: вертикальний стовпчик з клітинок шахової дошки, в алгебраїчній нотації позначається латинською буквою від «a» до «h».
  • Діагональ: пряма лінія з клітинок одного кольору, що проходить під кутом 45° до країв дошки від однієї сторони дошки до іншої сторони, в алгебраїчній нотації позначається поєднанням арабської цифри з буквою на позначення початку діагоналі і через дефіс — арабської цифри з буквою на позначення закінчення.
  • Центр: квадрат з чотирьох клітинок посередині дошки.

Ігри для шахівниці[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

Шахівниця на сайті документації KDE

Див. також[ред.ред. код]