Шахімардан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Шахімардан (узб. Shohimardon) — село у Ферганській області в Узбекистані. Розташоване на схилах в долині Алайського хребта на висоті близько 1550 м. Територіально, разом з невеликим селом Йордан, утворює анклав, що оточений землями Баткенської області Киргизстану і є одним з трьох узбецьких анклавів на території Киргизстану. Відстань до «основної» території Узбекистану — 17 км. Населення — більше 5000 чол., переважно узбеків.

Історія[ред. | ред. код]

В радянські часи село мало назву Хамзаабад. В селі діяв кліматичний курорт з турбазами і будинками відпочинку. В околицях функціонував альпіністський табір «Дугоба». Працював мармуровий кар'єр.

В 1998 році село сильно постраждало від селевих потоків.

В 1999 році озброєні загони Ісламського руху Узбекистану зробили спробу прорватися з території Таджикистану через Киргизстан в узбекистанську Ферганську долину, але були зупинені киргизьким спецназом. Після цього узбецька влада вирішила замінувати гірські райони кордону, в тому числі навколо Шахімардану, що ускладнило доступ до анклавів. Зі сторони Киргизстану був введений допуск за разовою перепусткою для жителів Ферганської області і візовий режим для інших громадян Узбекистану.

Восени 2004 року депутати киргизстанського парламенту рекомендували керівництву країни звернутися до Узбекистану з територіальними претензіями щодо анклаву.

У 2004 році був розпочатий демонтаж мінних загороджень, який закінчився у 2005 році.

Навесні 2007 року уряди Узбекистану та Киргизстану ратифікували угоду, що дозволяє громадянам обох країн здійснювати безвізові поїздки терміном до двох місяців.

Відомі особистості[ред. | ред. код]