Шах (шахи)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
abcdefgh
8
e8 чорний хрестик
f8 чорний хрестик
e7 чорний хрестик
f7 чорний король
g7 чорний хрестик
f6 чорний хрестик
g6 чорний хрестик
a2 білий слон
d2 білий король
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Білий слон на a2 оголошує шах чорному королю. Чорні повинні вийти з-під шаху за допомогою 6 можливих ходів.

Шах — тактичний хід у шахах, при якому проходить напад на короля суперника в шаховій партії, чи на короля протилежного кольору в шаховій задачі.

В позиції, коли оголошено шах, одна або дві фігури відкрито погрожують королю, тобто за наступного ходу хоча би одна фігура зможе взяти короля. Під час шаху неможлива рокіровка. В шаховій нотації шах позначається символом математичного плюса (+), подвійний шах — (++). Саме слово походить від титулу правителів у деяких східних країнах.

Існують такі поняття: прямий шах, відкритий шах, подвійний шах, перехресний шах, вічний шах.

Різновиди[ред. | ред. код]

Прямий шах — під час ходу будь-яка фігура, крім короля, безпосередньо робить напад на ворожого короля.

Відкритий шах — під час ходу будь-яка фігура, навіть король, відходить з лінії дії на ворожого короля далекобійної фігури, яка саме тепер атакує ворожого короля.

Подвійний шах — під час ходу будь-яка фігура, крім короля, відходить з лінії дії далекобійної фігури, яка саме тепер атакує ворожого короля, при чому, ця фігура, яка відійшла, також робить напад на ворожого короля. Результат такої атаки є напад на ворожого короля двох фігур.

Перехресний шах — після шаху одного з гравців, другий виходить з-під шаху та оголошує шах супернику, зокрема у випадках, коли другий гравець закривається від шаху та нападає на ворожого короля однією і тією ж фігурою.

Вічний шах — ситуація у шаховій партії, коли гравець оголошує супротивнику шах, супротивник відходить від шаху, після чого знову отримує шах. Ця послідовність продовжується, і в певний момент позиції повторюються так, що гравець, який отримує шах, не може втекти від нього. За правилами класичних шахів, після потрійного повторення вічного шаху оголошується нічия, якщо цього вимагає один із гравців.

Вихід із шаху[ред. | ред. код]

Від шаху можна позбавитись такими способами:

  • відійти королем так, щоб він не був атакований;
  • закритися іншою фігурою від нападу;
  • взяти фігуру, що атакує, якщо при цьому король знову не потрапить у шах.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Словарь терминов шахматной композиции / Авт.-сост. Басистый М. Б. — К. : Книга, 2004. — С. 252. — ISBN 966-96424-0-1. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]