Шацькі озера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шацькі озера
Шацькі озера
Одне з Шацьких озер
51
Розташування
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Регіон Волинська область
Шацький район
Розташування Полісся
Волинська область
Шацький район
Прибережні країни Україна Україна
Геологічні дані
Тип Група озер
Розміри
Вода
Басейн
Інше
Міста та поселення с. Світязь; смт Шацьк; с. Пульмо
Шацькі озера. Карта розташування: Україна
Шацькі озера
Шацькі озера (Україна)

Commons-logo.svg  CMNS: Шацькі озера у Вікісховищі

Шацькі озера — група з понад 30 озер у північно-західній частині Шацького району Волинської області, у межиріччі Прип'яті й Західного Бугу[1] , поблизу смт Шацьк. Шацькі озера розташовані серед лісових масивів, де побудовано багато санаторіїв і таборів відпочинку. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер у 1983 році створено Шацький національний природний парк (площа 32 500 га).

Географія озер[ред. | ред. код]

Територія, на якій розташовані озера, називається Шацьким поозер'ям. Найбільші з Шацьких озер:

Шацьке поозер'я являє собою зандрову рівнину в межах Поліської низовини. Центральна його частина характеризується поширенням озерних карстових улоговин, які утворилися у крейдових відкладах. Озера, що лежать серед болотних ландшафтів, утворилися внаслідок нагромадження алювію і підвищення рівня ґрунтових вод, за умов незначного похилу території й відсутності постійного стоку.

Береги Шацьких озер низькі, улогі, складені піщаним, піщано-гальковим і біогенним матеріалами; є заболочені ділянки.

У 60—70-ті роки ХХ ст. на цій території інтенсивно проводилися осушувальні меліорації.

Галерея[ред. | ред. код]

Шацький національний природний парк
Shatsky National Natural Park-Svitiaz lake-04-2014-1.JPG Озеро Люцимер.jpg Озеро Піщане 2.JPG Озеро Пулемець 3.JPG
Озеро Світязь
Озеро Люцимир
Озеро Пісочне

Гідрологія, гідрохімія[ред. | ред. код]

Шацькі озера живляться атмосферними й підземними водами, а також за рахунок водообміну по каналах, якими сполучені окремі озера.

Влітку вода добре прогрівається, взимку Шацькі озера замерзають.

Дослідження хімічного складу озерних вод показало, що мінералізація води помірна або знижена, її величина коливається від 75—125 до 200—250 мг/дм³.

Колір води змінюється від жовтувато-зеленого у мілководних озерах до смарагдово-зеленого у глибоких. Дно вкрите переважно піщано-мулистими відкладами, торфовими й сапропелевими мулами.

Загалом у Шацьких озерах зберігається досить висока якість води, оскільки поряд немає значних джерел забруднення, а статус національного природного парку сприяє охороні вод[2].

Тваринний світ[ред. | ред. код]

Водяться: вугор, окунь, плітка, щука, лин, лящ, карась, короп, сом, в'юн.

Є акліматизовані види, наприклад:

В окремих озерах водяться раки.

Створено рибницькі господарства, зокрема ставково-рибницьке господарство з розплідником «Ладинка». На берегах Ш. О. — місця гніздування водоплавних птахів (диких качок, гусей, лебедів та ін.). Більша частина Ш. О. — у складі Шацького природного національного парку. Ш. О. — база наукових досліджень Львівського національного університету імені Івана Франка і Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (м. Луцьк).

Загрози[ред. | ред. код]

Розробка білоруського крейдяного родовища «Хотиславське», що знаходиться в 300 метрах від кордону з Волинською областю може призвести до зневоднення Шацьких озер. Видобуток піску та крейди створює величезний резервуар, куди може перейти вода, що наповнює акваторію групи Шацьких озер.

Українська сторона передала уряду Білорусі всі експертні висновки щодо розробки родовища, але, станом на середину 2010 року, видобутку не припинили. Також у висновках припускається, що видобуток корисних копалин може призвести до порушення русла Прип'яті[3][4].

Походження[ред. | ред. код]

Серед учених немає єдиної думки щодо походження Шацьких озер.

Одні вважають, що після відступу Дніпровського льодовика понад 100 тис. років тому на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера вважаються реліктами, тобто залишками цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками[5].

Інші учені твердять, що озера мають виключно карстове походження. А поява глибоких западин, за цим припущенням, пов'язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.

Туризм[ред. | ред. код]

Великої популярності Шацькі озера набрали з 2008 року. Люди, які хочуть відпочити і набратись сил, приїжджають саме сюди. Відпочинок на Шацьких озерах є гарною альтернативою для поїздок за кордон. Варто відвідати цю місцевість щоб побачити красу природи краю, поласувати ягід і місцевих смаколиків, а також погуляти по сосновим лісам.

Туризм на Шацьких озерах з 2014 р. почав розвиватись ще активніше. Побудовано багато коттеджів, баз відпочинку. Місцеві жителі і підприємці вкладають гроші у туризм, оскільки це є найперспективнішим видом економічної діяльності у цій місцевості.

Підвищується і рівень культури туризму. У с. Світязь та інших проходять молодіжні музичні фестивалі, а також "фестиваль пончиків", які разом із пиріжками є знаменитим місцевим "снеком"[6].

Великі панорами[ред. | ред. код]

Велика панорама озера Світязь
Велика панорама озера Світязь на світанку

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]