Шашки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Початок гри в міжнародних шашках

Ша́шки — древня настільна гра.

Існує багато різновидів шашок. У більшості з них гра ведеться на клітчатій дошці, гравці почергово роблять хід, пересуваючи одну з своїх шашок по діагоналі. Шашка може перестрибнути через шашку супротивника, якщо за тою є вільне поле. При цьому шашка супротивника знімається з дошки. При досягненні шашкою останнього ряду вона стає дамкою. Гра ведеться до повного знищення сил супротивника. Якщо такого знищення досягти неможливо, реєструється нічия.

В Україні поширені російські шашки і міжнародні (стокліткові) шашки.

Українські гравці Ісер Куперман, Ольга Левіна і Дарія Ткаченко ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок, Ростислав Лещинський був Чемпіоном Європи в 1977 році.

Історія гри[ред.ред. код]

В Україні були відомі під назвою «варца́би» (від чеськ. vrhcaby через пол. warcaby)[1][2][3], «дамки» (від фр. dames)[4].

Види шашок[ред.ред. код]

Російські шашки[ред.ред. код]

Гра в російські шашки ведеться на шахівниці. У початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні). Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, то шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Шашка, через яку перестрибнули, знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість. За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов'язаний це зробити — бити обов'язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них.

У російських шашках шашка б'є назад, хоча ходити назад не може.

Досягши останнього ряду шахівниці шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Якщо перестрибнувши через шашку супротивника є можливість продовжити побиття, то вона зобов'язана це зробити.

Якщо шашка потрапляє на дамкове поле в процесі побиття, то вона негайно ж стає дамкою і рухається далі, як дамка.

Перемагає в партії той, кому вдалося побити всі шашки і дамки супротивника, або коли суперник не може здійснити хід (усі шашки і дамки суперника, що залишилися, заблоковані шашками іншого гравця).

Якщо впродовж 15-ти ходів не було здійснено жодного побиття, то гра вважається нічиєю. Гравці можуть погодитися на нічию раніше, якщо не бачать перспектив виграшу.

Міжнародні шашки[ред.ред. код]

Гра проходить на дошці розміром 10х10, тому міжнародні шашки називають ще стоклітковими. Для нотації чорні поля пронумеровані від 1 до 50, починаючи зверху. На початку гри шашки розташовуються на полях 1-20 (чорні) і 31-50 (білі). Першими ходять білі.

Загальні правила гри дуже схожі на правила російських шашок, однак є три відмінності.

 • Правило більшості — при кількох варіантах побиття гравець зобов'язаний побити максимальну кількість шашок.
 • Якщо шашка потрапляє на дамкове поле під час побиття, то вона стає дамкою тільки з наступного ходу.
 • Якщо шашка в процесі побиття пройшла через дамкове поле, але була зобов'язана бити далі, зупинившись врешті на недамковому полі, то вона залишається простою шашкою.

Стокліткові шашки з огляду на більший розмір дошки і більшу кількість шашок, а також на специфічні правила, є комбінаційнішими, ніж російські. Однак, для того, щоб упіймати одну дамку супротивника гравцеві потрібно чотири свої дамки (в російських шашках вистачає трьох, якщо захоплена велика діагональ), що призводить при грі на високому рівні до великої кількості нічиїх.

Бразильські шашки[ред.ред. код]

Граються на дошці 8х8 по 12 шашок з кожного боку за міжнародними правилами.

Чекерз (Англійські шашки)[ред.ред. код]

Чекерз — англійський варіант шашок. Дошка 8х8, по 12 шашок у кожного гравця на початку гри. Першими ходять чорні. Шашка не може бити назад, а дамка переміщається тільки на одне поле, але як уперед, так і назад.

Канадські шашки[ред.ред. код]

Граються на дошці 12х12 за правилами, що близькі до правил міжнародних шашок.

Пул (Pool Checkers)[ред.ред. код]

Популярний у США варіант гри. Правила близькі до міжнародних, але гра ведеться на дошці 8х8, по 12 шашок з кожного боку і не вимагається бити максимальну кількість шашок.

Піддавки[ред.ред. код]

Правила гри аналогічні міжнародним, поле може бути як 12х12 так і 8х8, єдине, що ціль гри зворотна звичайним шашкам — гравець має втратити всі свої шашки. Тобто виграє в цій грі той, хто програє за правилами звичайних шашок.

Інші варіанти[ред.ред. код]

Також існує ще багато варіантів шашок, зокрема майже на кожні вищеназвані правила існують варіанти з аналогічними правилами, відмінністю яких є те, що дошка розгорнута відносно свого класичного положення на 90 градусів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
 2. Толковый украинский словарь. 
 3. Шашки в России. 
 4. Давні ігри українців - Народознавство. 

Література[ред.ред. код]

 • Витошкин Леонид Сергеевич Секреты этюдного творчества. — Минск : «Полымя», 1986. — 144 с. — 30 000 прим. (рос.)

Міжнародні шашки[ред.ред. код]

 • Куперман Исер Иосифович Шашки на стоклеточной доске. — Киев : «Здоров'я», 1967. — 208 с. — 15 000 прим. (рос.)
 • Куперман Ісер Йосипович Школа шашкових комбінацій. — Київ : «Веселка», 1973. — 180 с. — 30 000 прим.
 • Шаус Яков Лейбович Школа игры в международные шашки. — Москва : «Физкультура и спорт», 1981. — 128 с. — 75 000 прим. (рос.)
 • Комбинации в международных шашках / Булат Вадим Эдуардович, Свизинский Валерий Иванович, Хацкевич Геннадий Ильич. — Минск : «Полымя», 1984. — 176 с. — 50 000 прим. (рос.)
 • Агафонов Владимир Петрович Комбинация. Международные шашки. — Москва : «Физкультура и спорт», 1984. — 224 с. — 100 000 прим. (рос.)
 • Полянская Наталия Викторовна Кудесницы шашек. — Мосвка : «Физкультура и спорт», 1988. — 192 с. — 50 000 прим. — ISBN 5-278-00045-7. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.