Шведсько-норвезька унія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Швеція і Норвегія або Швеція-Норвегія (шведський: Svensk-Norská Unionen; Норвезький: Den Svensk-Norske союз), офіційно Сполучені Королівства Швеції і Норвегії, або, як Об'єднані Королевств, був особистим об'єднання окремих королівств Швеції і Норвегія під загальним монархом і спільної зовнішньої політики з 1814 по 1905 рік, [3], перш ніж Швеція взяли Норвегії залишає союз. [4]

Держави тримали окремі конституції, закони, законодавчі органи, адміністрації, державні церкви, збройні сили, і валюти; царі в основному проживали в Стокгольмі, де перебували іноземні дипломатичні представництва. Норвезький уряд під головуванням намісника: шведи до 1829, норвежці до 1856. Цей офіс був пізніше вакантними, а потім скасовано в 1873. Зовнішня політика не була проведена через шведського міністерства закордонних справ до розпуску Союзу в 1905 році.

Норвегія була в більш тісному союзі з Данією, але союз Данії - Норвегії з наполеонівською Францією викликало Сполученого Королівства і Росії дати згоду на приєднання Швеції в області як компенсацію за втрати Фінляндії в 1809 році і як нагороду за вступ в альянс проти Наполеон. До 1814 року Договір про Кіль, король Данії-Норвегії був змушений поступитися Норвегією королю Швеції. Але Норвегія відмовилася підпадають під дію положень договору, оголосили про свою незалежність, і був скликаний установчі збори в Ейдсволлі.

Після прийняття нової Конституції Норвегії 17 травня 1814, принц Крістіан Фредерік був обраний царем. Проведена шведсько-норвезької війни (1814) і Конвенції Мосс змушений християнської Фредерік відректися після скликання позачергової сесії парламенту Норвегії, Стортингу, переглянути Конституцію, щоб дозволити для особистого союзу зі Швецією. 4 листопада Стортинг обраний Чарльз XIII як король Норвегії, підтвердивши тим самим об'єднання. Тривалі відмінності між цими двома сферами привели до невдалій спробі створити окремий норвезький консульську службу, а потім, 7 червня 1905 року в одностороннє проголошення незалежності стортингом. Швеція взяли розпуск профспілки 26 жовтня. Після плебісциту, що підтверджує обрання данського принца Карла як новий король Норвегії, він прийняв пропозицію Стортингу престолу 18 листопада і прийняв тронне ім'я Хокон VII ст.

Шведсько-норвезька унія
швед. Svensk-norska unionen, Unionen mellan Sverige och Norge, норв. Unionen mellom Norge og Sverige

Особиста унія
Flag of Sweden.svg
 
Flag of Norway (1814–1821).svg
1814 — 1905


Flag of Sweden.svg
 
Flag of Norway.svg
Union Jack of Sweden and Norway (1844-1905).svg Coat of Arms of the Union between Sweden and Norway.svg
Прапор Герб
Schweden und Norwegen um 1888.jpg
Швеція та Норвегія 1888 року


Столиця Стокгольм
Мова(и) Шведська, Норвезька
Релігія Лютеранство
Форма правління монархія
Швеція та Норвегія
Прапор Швеції із позначкою унії в лівому верхньому кутку, 1844-1905
Прапор Норвегії із позначкою унії в лівому верхньому кутку, 1844-1899
Пам'ятник на честь мирного розірвання унії в Карлстаді

У мистецтві[ред.ред. код]

  • В 1906 Іван Амінофф написав роман «Норвезько-російська війна» (Kriget Norge-ryssland), який став своєрідним застереженням норвежцям, що розірвали шведсько-норвезьку унію.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]